Plot na hranici pozemku - čo potrebujete vedieť?
Stavba plotu je dôležitým prvkom z estetického aj praktického hľadiska. Dobre navrhnutý a vybudovaný plot nielenže chráni súkromie majiteľa, ale zvyšuje aj estetiku pozemku a hodnotu nehnuteľnosti. Pred začatím výstavby však stojí za to pochopiť, aké predpisy platia a aké problémy by ste mali vziať do úvahy, najmä ak máme záujem o plot na hranici pozemku - tu môže mať veľa čo povedať náš sused.
V tomto článku:
1. Plot medzi susedmi na hranici pozemku - čo na to hovorí stavebný a miestny zákon?
2. Dobré susedské vzťahy a plot na hranici pozemku - je potrebný súhlas suseda?
3. Stavba plotu na hranici - ako si vybrať materiály a vzhľad plotu?
Plot medzi susedmi na hranici pozemku - čo na to hovorí stavebný a miestny zákon?
Prvým krokom pri plánovaní plotu a brány je pochopenie platných právnych predpisov. V Poľsku sú otázky súvisiace s výstavbou nových plotov upravené stavebným zákonom, ako aj miestnymi plánmi územného rozvoja (MPZP) a inými miestnymi právnymi predpismi. Ak nás problematika výstavby oplotenia na hranici pozemku zaujíma, mali by sme si tieto právne úkony obzvlášť pozorne preštudovať.
Oplotenie bez súhlasu – kedy netreba žiadať o súhlas ani ohlasovať stavbu plotu? Výška plotu a technický stav plota
Plot do výšky 2,2 metra nevyžaduje ohlásenie ani stavebné povolenie za predpokladu, že sa nenachádza v blízkosti ciest, železníc alebo riek, kde môžu platiť dodatočné predpisy. Ak má byť plot vyšší, je potrebné zámer jeho výstavby oznámiť okresnému úradu alebo magistrátu. Nenahlásenie takejto investície môže mať za následok nutnosť búrania alebo uloženie pokuty.
Pre problematiku stavania plotov bola dôležitá novela stavebného zákona z roku 2015. Zjednodušilo postupy pri oplotení, takže ak má byť plot vysoký nad 2,2 m, stavbu treba ohlásiť na úrade (spravidla okresný úrad). List musí obsahovať informácie o type plotu, ako bol plot postavený a dátum začatia prác. Ak do 21 dní nie je vznesená žiadna námietka, zvažuje sa tichý súhlas a výstavba plotu sa môže začať.
Miestne predpisy môžu upravovať aj estetické otázky, ako napríklad typ materiálov, ktoré možno použiť na stavbu plotu, alebo jeho výšku vo vzťahu k susedným pozemkom. Pred začatím výstavby sa oplatí poradiť sa s miestnym úradom, aby ste sa vyhli problémom.
Dobré susedské vzťahy a plot na hranici pozemku - je potrebný súhlas suseda?
Ďalšou dôležitou otázkou je súhlas suseda. Ak plánujeme stavať plot na hranici pozemku, mali by sme získať súhlas suseda, najmä ak plánujeme postaviť spoločný plot, ktorý sa bude nachádzať na hraničnej čiare. Chýbajúci súhlas môže viesť k sporom, ktoré môžu prerásť až na súdnu úroveň. Súhlas je najlepšie spísať vo forme zmluvy s uvedením druhu plotu, jeho parametrov a rozdelenia nákladov na výstavbu plotu na hranici a následnú údržbu plota.
Za zváženie stojí aj spolufinancovanie stavby plota so susedom, čo je v prípade spoločnej hranice bežná prax. To môže nielen znížiť náklady, ale aj znížiť riziko konfliktov. Dohodnuté náklady zahrňme do susedskej zmluvy.
Oplotenie bez súhlasu suseda – kedy je možné takto postaviť plot okolo pozemku?
Ak sa plot nachádza celý na našom pozemku a neporušuje stavebný zákon, sused nemá dôvod vznášať námietky. Umiestnenie plotu na hranici vlastného pozemku je teda riešením, keď sa chcete oplotiť, no sused s vaším návrhom nesúhlasí.
Plot na hranici vlastného pozemku - akú vzdialenosť od hranice pozemku zvoliť? Bezpečná vzdialenosť plotu od hranice a minimálna vzdialenosť plotu od hranice pozemku
Minimálna vzdialenosť plotu od hranice pozemku nie je v stavebnom zákone stanovená, plot by však nemal akokoľvek prečnievať za hranicu a jeho prvky (napr. otváranie záhradných bránok) by nemali brániť pohybu po susedných plochách. Takto budeme mať istotu, že plot je plne v našom vlastníctve a sused nebude mať dôvod stavbu odmietnuť.
Postaviť plot na hranici pozemku sa môže ukázať ako veľmi problematické, ak sa susedia nedohodnú, preto je lepšie investovať viac a postaviť plot na hranici vlastného pozemku.
Stavba plotu na hranici - ako si vybrať materiály a vzhľad plotu?
Keď sú právne otázky vyriešené, je čas vybrať si tie správne materiály na stavbu plotu. Túto voľbu by mali diktovať funkčné aj estetické hľadiská. Plot by mal byť trvácny, odolný voči poveternostným vplyvom a esteticky zapadať do okolia.
Medzi obľúbené materiály pre ploty patria:
1. Drevo – je estetické a ľahko sa prispôsobuje rôznym štýlom, vyžaduje si však pravidelnú údržbu. Okrem drevených plotov sú obľúbené aj kompozitné ploty.
2. Kovové – kovové systémy oplotenia, ako je pletivo, kovové panely alebo kované železné polia, sú trvácne a odolné, ale môžu byť drahšie a náročnejšie na inštaláciu.
3. Betón – veľmi odolný a pevný materiál, no jeho estetika nemusí vyhovovať každému. Často sa používa vo forme oporných stien.
4. Plasty – čoraz obľúbenejšie vďaka svojej odolnosti a nenáročnosti na údržbu, aj keď môžu byť menej estetické a ekologické.
Oplotenie pozemku - kto sa stará o plot odsunutý od hranice a kto o plot v rámci hranice? Osadenie oplotenia na hranici pozemkov a údržba oplotenia
Stavba plotu môže spôsobiť rôzne problémy. Jednou z nich je otázka zachovania estetiky a technického stavu. Aj ten najodolnejší panel alebo kovový plot sa môže časom poškodiť a stratiť svoju estetiku. Pravidelná údržba je preto kľúčová. O ploty umiestnené na hranici pozemku sa starajú obaja susedia, ale o plot na vlastnom pozemku sa staráme len my.