Pokladanie mozaiky na stenu v kúpeľni a kuchyni. Ako to urobiť správne
Mozaika v kúpeľni a kuchyni je veľmi obľúbená. Krásne ozdobí priestor a dá sa umiestniť aj na zakrivený a nerovný povrch. Tento dekoratívny prvok v interiéroch sa používal už v staroveku! Kým však v minulosti si kladenie mozaiky vyžadovalo dokonalú presnosť a zhltlo veľa času, dnes máme praktické, hotové riešenia na dosah ruky.
Zistite, ako správne vykonať montáž mozaiky!
V tomto článku:
1. Mozaika - spôsob, ako krásne ozdobiť stenu
6. Na čo treba pamätať pri inštalácii mozaiky
Mozaika - spôsob, ako krásne ozdobiť stenu
Súčasná mozaika pozostáva z malých kociek spojených špeciálnym papierom. Má formu pásky, ktorá spevňuje kompozíciu v tzv plátky. Môžeme si vybrať z množstva produktov, ktoré sa líšia farbou, vzorom a dizajnom. Existujú medzi inými sklenená, keramická alebo aj mozaika z prírodného kameňa.
Pri hľadaní dokonalej mozaiky si pravdepodobne všimnete obrovský rozdiel v cenách produktov. Vyplýva to nielen z rôznych materiálov, ale aj z kvality spracovania. Preto si pred kúpou všetky mozaikové plátky dôkladne prezrite - stáva sa, že jednotlivé kocky sú poškodené alebo krivo usporiadané. V takom prípade je potrebné ich opraviť, vymeniť alebo jednoducho vybrať iný model.
Kam položiť mozaiku?
Najčastejšie sa používa ako dekorácia na stenu vo forme obkladu. Zvyčajne v kúpeľni, aj keď veľa ľudí ju používa aj v kuchyni. Pokládka sa nerobí na podlahu, pretože je príliš chúlostivá na to, aby uniesla záťaž. Funguje skvele aj na vypuklých klenbách. Mierne zvyšuje hrúbku steny, ale vyzerá veľmi esteticky. Mozaiku so zvýšenou flexibilitou možno úspešne umiestniť nielen na stenu, ale napríklad aj ako obklad na vysokú sprchovú vaničku alebo na vaňu.
Príprava podkladu
Aby dekoratívne dlaždice vo forme mozaiky vyzerali elegantne a esteticky, je potrebné najprv správne pripraviť podklad. Mali by byť dôkladne očistené od akejkoľvek kontaminácie. Pred začatím montáže mozaiky je potrebné dôkladne vysušiť aj stenu alebo iný povrch, na ktorý sa bude obklad lepiť. Akékoľvek zanedbanie v tomto smere bude mať negatívny vplyv na konečný výsledok. V prípade sklenenej mozaiky položenej na jednoduchý podklad je potrebné ju najskôr vyrovnať, odmastiť a tiež napenetrovať.
Špeciálna penetrujúca kvapalina chráni obklad pred nasiaknutím vodou. Okrem toho v interiéroch s vysokou vlhkosťou, teda predovšetkým v kúpeľni, by sa mal použiť aj izolačný penetrujúci náter.
Predtým, ako začneme s kladením, musíme zvoliť správne lepidlo na mozaiku. V predajniach sú výrobky určené na lepenie mozaiky. Na typické minerálne podklady, akými sú napríklad klasické cementové omietky, stačí použiť flexibilné lepidlo.
Lepenie mozaík na sadrokartónové dosky vyzerá trochu inak. Tu je potrebné použiť lepidlo so zvýšenou priľnavosťou a pružnosťou. Sklenená mozaika je určite najjednoduchšia vec. Malé kocky vyrobené z mramoru vyžadujú použitie bieleho cementového lepidla. Použitie iného lepidla potom môže spôsobiť zmenu farby.
Pri lepení mozaiky na povrchu s veľkým zakrivením sa lepidlo používa s predĺženým otvoreným časom schnutia. Naneste tenkú vrstvu lepidla rovnomerne na povrch. Najlepšie je použiť špeciálny hrebeň s najmenšími zubami.
Pozor! Príliš hrubá vrstva lepidla môže spôsobiť spadnutie kociek mozaiky a nepekné vytekanie malty. Prebytočné lepidlo treba odstrániť skôr, ako začneme mozaiku pokladať.
Inštalácia mozaiky vyžaduje vysokú presnosť. Keď ju položíme na lepiacu maltu, dávajte pozor na šírku kolmých škár. V prípade potreby - keď sú nerovnomerné - sa musia opraviť. Po naaranžovaní mozaiky plátky jemne pritlačte, aby presne priľnuli k podkladu aj k sebe. To je možné vykonať pomocou gumenej stierky alebo iného nástroja. Teraz musí naša mozaika odpočívať. Aby lepidlo dobre zaschlo, necháme našu prácu minimálne 24 hodín - podľa odporúčaní výrobcu malty.
Škárovanie mozaiky
Je čas, aby naše kúpeľňové obklady mali konečný, atraktívny vzhľad! Bez škárovania to nejde. Nanášanie škárovacej hmoty medzi mozaikové kocky je zdĺhavá a časovo náročná práca, ale ukazuje sa ako nevyhnutná, ak chceme dosiahnuť estetický efekt. Voľba mozaikovej škárovacej hmoty je mimoriadne dôležitá najmä vtedy, keď sa plánuje jej pokládka vo vlhkých interiéroch.
Epoxidová škárovacia hmota sa ukazuje ako veľmi praktické riešenie – vykazuje zvýšenú odolnosť nielen voči nečistotám a zafarbeniu, ale aj proti hubám a plesniam, UV žiareniu a čistiacim prostriedkom. Epoxidová škárovacia hmota je úplne syntetický materiál – nie je teda biotopom škodlivých mikroorganizmov a vplyvom vlhkosti nečernie.
Aj keď si vyberieme iný výrobok, dbajte na zamýšľané použitie určené výrobcom. V predajniach nájdete napríklad špeciálne jemnozrnné škáry na povrch sklenenej mozaiky.
Pomaly a presne vypĺňame mozaiku škárovacou hmotou. Odstráňte jej prebytok vlhkou špongiou, a aby ste predišli pruhom a škvrnám.
Na čo treba pamätať pri inštalácii mozaiky
Mozaika, ktorá sa používa ako obklady do kuchyne, kúpeľňové obklady, povrchy pokrývajúce napríklad bielu vaničku alebo aj ako dekory, vždy vyzerá dobre. Pri pokládke je však ľahké urobiť nejaké chyby - drobné, ale majúce vplyv na výsledný efekt. Jednou z takýchto chýb pri kladení mozaiky je, že je neporovnateľná s inými dlaždicami. Ak je hrúbka povrchov susedných dlaždíc odlišná, mali by sa ujednotiť. Na tento účel možno použiť tenkú sadrovú dosku vystuženú sklenenými vláknami.
Pre efektívne zostavenie mozaiky treba rozmery jednotlivých mozaikových plátkov keramického obkladu voliť tak, aby ich násobok zodpovedal rozmerom steny alebo zakrivenia. Nie je to ľahká úloha. Často si vyžaduje zmenu modelu, ktorý sme už vybrali, ak sa násobok jeho rozmerov nezhoduje s nalinkovanou rovinou. Stojí však za výber, pretože rezanie mozaiky je ťažká a časovo náročná úloha, ktorá si vyžaduje špecializované nástroje. Ak si nechceme najať profesionála, voľte materiál tak, aby ste sa vyhli rezom.
Inšpirujte sa!
Keramické dlaždice - trendy na rok 2022