Pokladanie panelov symetricky alebo asymetricky
V súčasnosti sa na trhu objavila veľmi široká škála dostupných produktov na konečnú úpravu podlahy v našom dome či byte. Podlahové panely sú skvelou alternatívou k dreveným podlahám. Pre výber podlahových panelov hovorí spektrum ich vlastností spolu s výhodnou cenou. Laminátové panely milujú zákazníci, pre ich jednoduchú montáž a veľmi široký výber dostupných prevedení. Podlahové panely sú viacvrstvové, pričom ich vzhľad zabezpečuje vrchná vrstva, tzv dekor. Ide o vrstvu, na ktorú výrobcovia tlačia, to znamená že panely môžu pripomínať prírodné drevo, kameň alebo architektonický betón. V nižšie uvedenom článku sa zameriame na najdôležitejšie práce súvisiace s kladením podlahových panelov, vrátane toho ako podlahové panely položiť a aký smer ukladania zvoliť.
V tomto článku:
1. Príprava podkladu na kladenie panelov
2. Kde začať s kladením podlahových panelov
3. Prečo by ste mali začať ukladanie panelov svojpomocne nasucho
4. Prakticky o podlahových paneloch
Príprava podkladu na kladenie panelov
Pokladanie nie je náročná práca, aj keď potrebujete správne nástroje, trpezlivosť a presnosť. Skôr než začneme s akýmikoľvek prácami, mali by sme správne pripraviť podklad na správne usporiadanie. Podklad by mal byť suchý, rovný tak aj tvrdý. Tieto tri faktory zaručujú náš prvý úspech v práci. Panely možno umiestniť na podklad ako je keramická dlažba alebo drevená podlaha.
Pozor si musíme dať, aby predchádzajúci povrch bol stabilný alebo sa voľne nepohybuje. Pri použití samonivelačného poteru sa odporúča, aby vlhkosť nepresiahla 2%. Ak ste si istý podkladom, povysávajte ho. Okrem toho pamätajte na dvere a demontujte lišty a nábytok. Tiež stojí za to vedieť, ako budú dvere namontované v danom dvernom otvore alebo kde budú spájané rôzne podlahy. Ak položíme RIGID vinylové dosky ako plávajúcu podlahu, panely nie sú trvalo pripevnené k predchádzajúcemu podlažiu, ale sú umiestnené na ňom.
Nezabudnite, že pred inštaláciou panelov by mala byť podlaha pokrytá parotesnou fóliou s hrúbkou asi 0,2 mm. Až v ďalšom kroku je potrebné položiť akustickú izoláciu. Tým sa zabráni navlhnutiu našich laminátových podláh RIGID ( Vinylové podlahy RIGID ). Ak však kladieme novú podlahu na starú drevenú podlahu, nepoužívajte parotesnú fóliu a akustickú izoláciu. V tomto prípade je podlaha už zospodu izolovaná. Druhou výnimkou je použitie podložky s integrovanou izoláciou, napríklad kremenných rohoží. Podložka je veľmi individuálna záležitosť, ale mala by byť vybraná v súlade s našimi očakávaniami.
Kde začať s kladením podlahových panelov
Tiež stojí za to venovať osobitnú pozornosť – o čom zákazníci často nie sú informovaní, že podlahové panely LVT ( Vinylové podlahy LVT ) by sa mali aklimatizovať. Čo to v praxi znamená? Pokladanie panelov v miestnosti by nemalo začať skôr ako 48 hodín po umiestnení v danej miestnosti. Aklimatizácia spôsobí, že si „zvyknú“ na prevládajúce podmienky danej miestnosti. Dostanú správny tvar a po umiestnení sa nedeformujú ani nenaťahujú pod vplyvom tepla. Čo nám ušetrí problémy v budúcnosti. Panely sa čoraz častejšie montujú na tzv kliknutie - západka. Každá doska má péro na jednej strane a jazýček na opačnej strane. Prvky do seba zapadajú a zapadnú na miesto. Správnym zmeraním plochy miestnosti sa vyhnete potrebe rezať viac panelov. Oplatí sa poriadne si spočítať, či bude potrebné rezať posledný pás panelov. Ak áno, oplatí sa premerať panely tak, aby šírka prvého a posledného pásu bola podobná.
Prečo by ste mali začať ukladanie panelov svojpomocne nasucho
Odborníci odporúčajú, aby sa produkty nasucho položili pred samotnou inštaláciou na starú podlahu. To vám umožní skontrolovať, či máme kompletný počet dosiek na položenie podlahy a skontrolovať miesto, kde je každá doska spojená. Podlahy usporiadané ako plávajúce podlahy sa nedotýkajú steny a iných konštrukčných prvkov. Medzi stenou a panelmi ponechajte dilatačnú škáru. Tieto na prvý pohľad nevzhľadné miesta zakryjeme soklovými lištami, pomocou ktorých budú miesta menej viditeľné. Dilatačné medzery by mali mať primeranú vzdialenosť a nemali by byť väčšie alebo menšie ako 1-1,5 cm. Na uľahčenie ponechania takejto šírky medzier sa používa takzvaný dilatačný klin, ktorý sa umiestňuje ku stene.
Prakticky o podlahových paneloch
Medzi mnohými osvedčenými spôsobmi kladenia panelov jedna vec stojí za pozornosť. V závislosti od vašich preferencií štýlu je veľmi dôležité usporiadať panel rovnobežne s líniou slnečného svetla, inými slovami kolmo na okno. Vďaka tejto metóde a najmä v prípade panelov bez technológie nazývanej v-drážka nebudú jednotlivé prvky inštalácie pútať zvláštnu pozornosť. Ak je miestnosť vybavená viacerými oknami, najmä oknami, ktoré majú rôznu orientáciu, sa berie do úvahy okno oproti vchodovým dverám. Dobrým a zároveň odporúčaným pravidlom pri montáži je začať montáž s plným prvkom, bez toho, aby ste museli rezať. Vďaka tomu budeme mať menej odpadu. V tomto prípade umiestnite dosku do prvého radu perom k stene. Ak sú v dome inštalačné prvky, ako sú potrubia na radiátor, rámy alebo krb či stĺpy, nezabudnite na ne použiť dilatačnú škáru, ako v prípade stien.
Najlepší krok, ako spojiť panely, je začať od kratších strán panelov. Až potom sa k predchádzajúcemu radu pripojí ďalší pás. Najlepšie je posunúť dosky o 20-40 cm. Samotné pripojenie, ak je príliš ťažké, môžete použiť gumené kladivo. Ak už existuje niekoľko radov panelov, na zatlačenie panelov môžete použiť montážne svorky.
Pár slov k záveru
Po položení panelov je možné parotesnú fóliu odrezať ostrým nožom. Na druhej strane, škáry medzi doskami panelov môžu byť vyplnené špeciálnym voskom. Vďaka tomu budú v spojoch tesnejšie. Po počakaní asi 12 hodín môžete začať pokladať soklové lišty. Stojí za to venovať pozornosť skutočnosti, aby soklové lišty boli pripevnené k stene a nie k podlahe. Najlepšie je použiť montážne lepidlo alebo aj malé klince. To umožní panelom pracovať a nevzniknú žiadne nevzhľadné a neestetické medzery. Konečný efekt dosiahnete utretím podlahy vodou.
Inšpirujte sa!
Ako si zriadiť podlahové kúrenie? | |
Drevená podlaha so vzorom rybej kosti | |
Ľahké laminátové podlahy – do ktorých interiérov sa hodia? |