Prečo sa v krbe dymí?
Hneď ako zapálite v krbe, okamžite zacítite dym? Namiesto úniku z komína sa dym vracia späť do miestnosti? Sklo a vnútro celého krbu je pokryté nepeknou vrstvou sadzí?
Všetky tieto problémy vás môžu odradiť od zapálenia krbu, a predsa teplo prírodného ohňa vytvára príjemnú atmosféru a neoplatí sa ho vzdať. Pozrite sa, čo môže byť príčinou nadmerného dymenia a overte si s nami, ako takéto problémy riešiť.
V tomto článku:
3. Nesprávne alebo vlhké drevo (alebo iné palivo)
7. Ako najlepšie predchádzať problémom s dymom v krbe?
8. Ako dobre naplánovať zapojenie krbu?
Problémy s krbom?
Krb je často doplnkovým vykurovaním miestností, ktoré nielen zahreje, ale aj navodí príjemnú atmosféru. Krb a biokrb sú krajšie ako klasické ohrievače. Problém s zadymením sa vyskytuje najčastejšie pri krboch na drevo, v dôsledku spaľovania paliva biokrby neprodukujú nadmerné množstvo dymu.
Existuje niekoľko možných dôvodov, prečo krb dymí. S niektorými si poradíte aj svojpomocne, no pri komplikovanejších problémoch je lepšie zavolať kominára. Taktiež neprepadajte panike hneď, ako si všimnete, že krb dymí. Dym neohrozuje priamo vaše zdravie, ale môže dráždiť dýchacie cesty a prekážať vám v toľkej zábave pri posedení pri ohni. Zadymené miestnosti si budú vyžadovať aj častejšiu rekonštrukciu, takže ak krb dymí, treba riešiť čo najskôr.
Prečo môže krb dymiť?
Ak dym z krbu ustupuje do miestnosti, cítite dym alebo na skle a vnútorných častiach vidíte nepekné sadze, je na zamyslenie, prečo dymí. Pozrite sa, aké by mohli byť najčastejšie príčiny takýchto problémov a prečo krby dymia.
Nesprávne alebo vlhké drevo (alebo iné palivo)
Najprv skontrolujte, či je palivo, ktoré používate na založenie ohňa, vhodné. V prvom rade by malo byť suché - mokré palivo môže vytvárať dodatočný, hustý a nepríjemný dym. Mokré drevo má navyše nižšiu teplotu spaľovania, takže skôr dymí ako horí. Nízka teplota spaľovania nevytvára dostatočný ťah a dym neuniká správne do komína. Problémy môže spôsobiť aj nevhodné palivo. Ihličnan má síce príjemnú vôňu, ale živica, ktorá z neho vyteká, môže spôsobiť sadze, ktoré sa ťažko čistia. Do krbu je preto najlepšie použiť drevo z listnatých stromov. Dokonalá bude breza, dub, jaseň, hrab a buk.
Upchatý komín
Dobre naplánovaný a skonštruovaný komín by vám nemal robiť problémy. Udržiavanie čistého komína je mimoriadne dôležité, preto ak je palivo dostatočné a krb stále dymí, určite skontrolujte, či komín nie je upchatý. V prvom rade skontrolujte, či je šírka komínového otvoru vhodná (treba prispôsobiť veľkosti ohniska) a či je dostatočne vysoký (aspoň 4 m).
Komín by mal byť tiež nekomplikovaný, dlhá a príliš kľukatá komínová cesta môže spôsobiť spätné prúdenie spalín. Nezabudnite skontrolovať upchatie komína – môže byť zanesený vtáčími hniezdami, sadzami, konármi alebo lístím a budete ho musieť dôkladne vyčistiť. Silné znečistenie si vyžiada návštevu kominára, profesionála sa oplatí zvoliť aj vtedy, ak chcete mať krb a komín naozaj dobre vyčistený.
Iné problémy s komínom
Problémom môžu byť aj dvierka krbovej vložky, ktorá je netesná, môže spôsobiť spätné prúdenie dymu. Často sú staré komíny netesné a cez medzery uniká dym, ktorý narúša ťah komína. V tomto prípade je potrebné osadiť nerezovú krbovú vložku, ktorá utesní komínový prieduch. Dbajte aj na to, aby boli krbové vložky dobre napojené na potrubie a aby v potrubí spájajúce krb s komínom nebolo príliš veľa ohybov. Pravidelne kontrolujte aj krbovú vložku a jej priechodnosť.
Zlé vetranie
Nedostatok prívodu vzduchu môže spôsobiť nadmerné dymenie. Uistite sa, že vetranie v miestnosti je dostatočné, najmä v prípade ak máte tesné dvere a okná. Pomôcť by malo určite aj mierne odtesnenie okien. Ak to nestačí, bude potrebné zabezpečiť ďalšie vetracie potrubie. Dobre si to naplánujte, pretože nesprávne riešenia znižujú ťah a problém sa bude vyskytovať aj naďalej.
Problém je viditeľný najmä vtedy, keď budete mať osadené uzavreté krbové vložky. Potom je ťažké získať dostatočný prísun vzduchu. V takejto situácii je potrebné rozhodnúť o dodatočnom vetracom potrubí, prívod vzduchu by mal byť cca 10 m³ vzduchu na 1 kW výkonu krbu za hodinu. To umožní primeranú úroveň spaľovania dreva, zníži dymenie a umožní vám vychutnať si potešenie z krbu.
Ako najlepšie predchádzať problémom s dymom v krbe?
Je známe, že prevencia je vždy lepšia ako liečba, preto sa o svoj krb starajte správnym spôsobom. Používajte predovšetkým vhodné drevo. Palivo by malo byť suché a pochádzať z listnatých stromov. Tiež sa uistite, že krb je dobre spojený s dymovodom (dlhá dymová rúra spájajúca potrubie s krbom môže spôsobiť únik dymu) a aby bolo potrubie bez prekážok a nekomplikované.
Vrchy komína by nemali byť príliš ozdobné, aby prierez komína po celej dĺžke mal zodpovedajúcu šírku. Pravidelne čistite krb. Sklo krbu by malo byť čisté a zvyčajne ako prvé udáva, kedy treba samotný krb vyčistiť. Aby bol celý dom a byt v bezpečí, mali by ste sa starať aj o pravidelné návštevy odborníka, ktorý skontroluje, či v komíne nie je niečo v poriadku. Ak sa objaví dym, pokúste sa problém čo najskôr vyriešiť – je to lepšie riešenie ako čakať, kým sa problém sám nevyrieši.
Ako dobre naplánovať zapojenie krbu?
Správne naplánovanie krbu a komína je základom pre následné bezproblémové používanie krbov v domácnosti. Správne používanie neohrozuje náš život a je veľkým potešením. Postarajte sa teda o dostatočnú úroveň prívodu vzduchu, suché kusy dreva a priechodnosť v komíne. Pri zakladaní ohňa buďte opatrní a kontrolujte dymenie. Vďaka krbom bude miestnosť príjemná a útulná. Pri starostlivosti o krby bude užitočné krbové príslušenstvo.