Projekt skrine - najdôležitejšie informácie
Šatníkové skrine sú jedným zo základných častí nábytku v našich spálňach. Na trhu je veľa druhov a vzorov nábytku. Mnoho ľudí si vyberá veľké a priestranné posuvné skrine, iní si vyberajú menšie izbové skrine. Projekt šatníka často závisí od veľkosti miestnosti, umiestnenia, kde má byť nábytok umiestnený, alebo od výšky, ktorá nás obmedzuje. Stáva sa, že šatníkové skrine dostupné v obchode spĺňajú naše očakávania (a rozmery). Častejšie sa však hľadanie dokonalého kusu nábytku končí objednaním skrine na mieru. Preto je vo fáze návrhu také dôležité zmerať rozmery vysnívaného šatníka pre spálňu, aby nás počas dokončovacích prác nič neprekvapilo.
Vybavená skriňa, ktorá má byť funkčná, musí byť správne navrhnutá. Usporiadanie domáceho výklenku v spálni alebo chodbe môže pomôcť udržať poriadok. Ak ste zvedaví, čo by ste mali zvážiť pri navrhovaní skrinky alebo komody pre vašu obývačku, prečítajte si nášho sprievodcu. Dokážeme, že existuje naozaj veľa spôsobov, ako navrhnúť vstavanú skriňu alebo posuvnú skriňu.
Posuvné skrine - v ktorej časti domu by mali byť umiestnené?
Najlepším miestom pre posuvné skrine sú výklenky a prázdne miesta, ktoré je ťažké inak usporiadať. Šatník by nemal zaberať priestor, kde môže stáť menší spálňový nábytok, napríklad pod oknami. Klasické pántové skrine sa veľmi často inštalujú pozdĺž steny kolmo na okenice alebo na chodby a pod schody. Ak máte dlhú, úzku predsieň, môžete interiér opticky zväčšiť tak, že si na stenu nainštalujete dlhý šatník s obrovskými zrkadlami. Šatník môže byť tiež umiestnený v spojeniach dvoch miestností tak, aby bol prístupný z oboch miestností - potom má ďalší pár dverí. Jeho hĺbka je väčšia a ďalšie dvere zvyšujú funkčnosť nábytku.
Projekt skrine - rozmery a obloženie
Aby ste správne navrhli šatník, je najlepšie prideliť pre jeho umiestnenie výklenok, ktorý nie je plytšie ako 70 cm. Posuvné dvere by nemali krčiť visiace košele, obleky a bundy, a takáto hĺbka tomu bráni. Menšia konštrukcia s policami na blúzky alebo vešiakmi na úzke oblečenie by mala byť hlboká asi 50 - 60 cm. Celková plocha zahŕňa nielen interiér šatníka, ale aj hrúbku dverí celého posuvného krídla. Na jednu koľajnicu takejto skrinky by malo byť určených asi 5 cm. Aby ste predišli problémom so zatváraním a otváraním šatníka - odmerajte uhlopriečky v mieste, kde má stáť nábytok. Môže sa ukázať, že stena susediaca so šatníkom je nerovná a je potrebné ju vyrovnať. Tiež stojí za to navrhnúť vhodné osvetlenie šatníka vrátane miesta pre kontakt v šatníku. Jasné svetlo vo vnútri šatníka vám pomôže rýchlejšie nájsť potrebné veci (najmä malé doplnky). Nezabudnite tiež vyhradiť ďalší priestor pomôckam pre domácnosť, ako je napríklad mop alebo vysávač. Pokiaľ ide o umiestnenie nábytku, môže mať šatník bočné, spodné, stropné a zadné časti. Môžete samozrejme použiť minimalistickú verziu alebo ušetriť na veciach, ako sú doplnky do šatníkov. Množstvo prvkov a vybavenia šatníka by ste mali prispôsobiť svojmu rozpočtu. Čím viac prvkov v šatníku je, tým viac miesta zaberie. Plne zabudovaný nábytok je nákladnejší, ale rieši problém nerovných stien vo výklenkoch.
Šatník na mieru - typy dverí
Šatníková skriňa môže byť vybavená nasledujúcim systémom: posuvné, krídlové alebo skladacie dvere. Typ krídlových dverí sa otvára veľmi pohodlne. Vo fáze návrhu sa však uistite, či je pred nábytkom dostatok voľného miesta. Takéto riešenia sa najčastejšie používajú, keď má šatník veľa malých políc a jeho prvky sú zložité. Dvere krídlového šatníka by mali byť ľahké. V prípade ťažkých a mohutných čiel - pánty môžu klesnúť a samotné otvorenie šatníka sa stáva veľmi ťažkým. Najobľúbenejším riešením sú hlboké zabudované skrine alebo spálňové skrine s posuvnými dverami. Medzi najväčšie výhody takéhoto nábytku patria: hĺbka a kapacita, ako nepotrebnosť priestoru po otvorení šatníka. Je veľmi dôležité, aby rozdelenie rozmerov vo vnútri šatníka zodpovedalo rozmerom čiel. Vďaka tomu sa odev nedostane do takzvaného mŕtveho uhla, ku ktorému nemá prístup. To je obzvlášť dôležité, ak je šatníková skriňa umiestnená v miestnosti, ktorú používa veľa ľudí súčasne. Posuvné dvere fungujú najlepšie na malej ploche, ktorá neposkytuje voľný priestor na otvorenie nábytkových dverí. Niektoré systémy majú kolesá na hornej a spodnej časti krídla - čo umožňuje väčšiu stabilizáciu dverí. Výhodou tohto typu šatníkovej skrine je predovšetkým obrovská úložná kapacita, pretože majú zásuvky veľkej hĺbky / šírky, kovové tyče určené na vešiaky a priestranné police. Nevýhodou môže byť sťaženie prispôsobenia nábytku do skoseného interiéru a jeho výšky (nižší ľudia by si mali vybaviť pomocný kovový rebrík, ktorý im umožní dostať sa na každú možnú poličku). Skrinky so skladacími, zalamovanými dverami po ich otvorení určite nezaberajú toľko miesta ako krídlové dvere. Nie sú to najobľúbenejšie skrine, ale môžu dodať interiéru jedinečný štýl vďaka módnej povrchovej úprave predných častí. Takýto nábytok má po stranách dvere, takže by sme nemali mať v pláne ukladať na tomto mieste svoje oblečenie. Toto sú voľné miesta, ktoré sa nedajú použiť. Do tohto typu skrinky sa zmestí veľa pomocných prvkov, hoci nie toľko ako najväčší zo všetkých - posuvná skriňa.
Projektovanie skrine
Je nesmierne dôležité zvoliť pevné materiály a zohľadniť priestor pre zasúvacie doplnky, napríklad koše alebo ďalšie police. Niektoré typy skriniek už majú nainštalované prvky, ktoré sú pripevnené k bokom skrinky alebo k spodnej časti dosky. Najčastejšie nájdete doložené: vodidlá, drôtené police, tyče alebo výsuvné vešiaky. Pri navrhovaní svojho šatníka myslite na to, aké predmety v ňom použijete. Šírku a dĺžku skriniek prispôsobte typu uložených vecí. Rovnakým spôsobom môžete navrhnúť nočné stolíky alebo toaletné stolíky. Predčasný návrh je schopný včas vylúčiť a zachytiť všetky nepríjemnosti.