Rozbíjanie dlaždíc - ako na to? Tipy a triky
Renovácia kúpeľne je, bohužiaľ, pre mnohých ľudí nepríjemnou nutnosťou a nemá nič spoločné s potešením. Časté používanie povrchov v tejto miestnosti zvyčajne vedie k tomu, že sa rýchlo opotrebovávajú - takže je nemožné vyhnúť sa výmene opotrebovaných obkladov a dlažieb. Správne rozbitie dlaždíc nie je komplikované, vyžaduje však predbežnú prípravu a niekoľko potrebných nástrojov. Ak chcete, aby sa práca začala, pozrite sa, ako urobiť efektívne rozbíjanie dlaždíc - tipy.
Nástroje na rozbíjanie dlaždíc
Ak máte v úmysle odstrániť dlaždice ručne, budete potrebovať: kladivo, páčidlo a nôž s vymeniteľnými čepeľami alebo skrutkovač so špeciálnym plochým hrotom. Nie sú to drahé nástroje, takže sa nemusíte obávať veľkých výdavkov, ale v takom prípade musíte byť pripravení na to, že renovácia bude časovo náročná a namáhavá. Elektro náradie, ako sú príklepové kladivá, je oveľa rýchlejšie. Aj keď je s ním oveľa jednoduchšie pracovať, náklady na jeho kúpu sú bohužiaľ vysoké. Pokiaľ môžete - skúste si požičať zariadenie od priateľa - budete ho tiež potrebovať pri použití starého lepidla. V prípade starej glazúry alebo terakoty bude toto zariadenie fungovať oveľa lepšie. Ak chcete glazúru alebo gres odstrániť ručne, čaká vás, bohužiaľ, pomerne náročná úloha.
Ako kladivom odstrániť dlaždice zo steny? Inštrukcia krok za krokom
Prvým krokom, ktorý je potrebné urobiť skôr, ako začneme s rekonštrukciou kúpeľne, je ochrana všetkých povrchov pred odpadnutím starých dlaždíc, ktoré odpadnú pri rozbíjaní. Čokoľvek, čo je možné z kúpeľne vyviezť, je lepšie odstrániť, aby bolo chránené zariadenie a dekorácia tohto interiéru pred potenciálnym poškodením a znečistením. Zvyšok je dobré zakryť maliarskou fóliou - čo najtesnejšie. To isté by sa malo robiť s podlahou, ak z nej neodstraňujete staré dlaždice. Rovnako stojí za to chrániť izby susediace s kúpeľňou, zatiaľ čo prebiehajú rekonštrukčné práce, pred prachom. Pri práci budete potrebovať aj špeciálne pracovné oblečenie, okuliare, masku a rukavice. Ak plánujeme zo steny odstrániť všetky obklady, najjednoduchší spôsob, ako začať, je rozbiť ich na menšie kúsky, ktorý sa odstráni oveľa ľahšie ako celé obklady. Na začiatku môžete do dlaždíc vyvŕtať vrtákmi na sklo a keramiku malé otvory a až potom ich začať rozbíjať. Na nalepenie dlaždíc sa niekedy použije nekvalitné lepidlo, čo bude veľké plus, pokiaľ ide o kladenie dlaždíc - na ich odstránenie potom stačí samotná stierka. Ak sú dlaždice pevne pripevnené k stene, potom prídu na rad príklep alebo príklepová vŕtačka, ktoré odtrhnú ďalšie prvky. Dôležité je, že čepeľ alebo sekáč by mali byť vždy nastavené kolmo na stenu, aby nedošlo k poškodeniu podkladu. Ak už boli dlaždice odstránené - potom zostáva zbaviť sa starých vrstiev lepidla. Môžete použiť príklep a sekáč, príklepovú vŕtačku alebo pneumatickú brúsku. Ak je všetko pripravené – zostáva čistenie.
Ako odstrániť dlaždice bez poškodenia ostatných?
Občas sa stane, že stačí odstrániť jednotlivé keramické obklady, ktoré sú nejakým spôsobom poškodené a popraskané alebo sú poškriabané. Veľkou otázkou je - ako sa zbaviť iba jedného z nich bez ovplyvnenia ostatných, ktoré sú stále v dobrom stave? Kľúčom k úspechu je tu jemnosť a intuícia - jedná sa o malú renováciu, ktorá si však pri výkone vyžaduje veľkú koncentráciu. Najskôr stojí za to odstrániť škárovaciu hmotu okolo dlaždice, ktorej sa chcete zbaviť - vďaka tomu nárazy spôsobené v jednom bode nespôsobia poškodenie zvyšných dlaždíc. Injektážna hmota sa oddeľuje nožom, skrutkovačom, škrabkou na injektážnu maltu alebo vŕtačkou so špeciálnou špičkou. Zvyšné dlaždice potom chráňte maskovacou páskou. Ďalej pomocou vŕtačky s vrtákom, ktorá je určená na sklo a keramiku, musíte v poškodenej dlaždici urobiť otvory a pokúsiť sa dlaždicu rozbiť kladivom a úderom. Potom môžeme špachtľou odstrániť zvyšky starej lepiacej malty.
Rozbíjanie dlaždíc: čo robiť so sutinami?
Po zatĺkaní dlaždíc bohužiaľ zostáva obrovský neporiadok - čo robiť s odpadmi, ktoré spadli zo stien? Najlepšou možnosťou je zabaliť zvyšky dlaždíc do vrecúšok z plastu alebo veľmi hrubého papiera a odniesť ich na skládku. Alternatívne si môžete takúto službu kedykoľvek objednať u spoločnosti, ktorá doručí kontajner vo vhodnom čase a vyzdvihne si ho neskôr. V závislosti od veľkosti kontajnera a cenníka spoločnosti stojí takáto služba približne 20 EUR za meter kubický.
Ako vyrovnať steny po rozbití dlaždíc?
Ak stena čaká na svoj nový, úplne odlišný dekor, po rozbití starých dlaždíc a pred umiestnením nových, ju musíte vyrovnať. Ako to spraviť? Na steny môžeme dať podkladovú maltu alebo cementovú omietku, ktorá sa bude niekoľko dní viazať. Ak chcete, aby sa renovácia rýchlo skončila, oveľa lepším nápadom bude použitie sadrokartónovej dosky, ktorá je nalepená správne vybraným lepidlom alebo priskrutkovaná k oceľovému roštu, ktorý je pripevnený k tehlovej stene. Potom môžete po dni pokračovať v práci.
Ako vyrovnať podklad?
Pokiaľ ide o podlahy a výmenu podlahových dlaždíc, ktoré ju predtým zdobili, po vyčistení podkladu a penetrácii je najjednoduchšie vyrovnať ich samonivelačnou cementovou hmotou - ale iba ak nerovnosti nie sú väčšie ako 1 centimeter. Ak je táto hodnota vyššia, musíte použiť tradičný základný náter. Samozrejme si môžeme kúpiť aj renovačnú hmotu, vďaka ktorej môžete vyrovnať povrch celej podlahy bez odstránenia starej podlahovej krytiny. Ak plánujeme podlahové kúrenie, pod podlahou by mali byť dlaždice vyrobené zo špeciálnej hmoty, ktorá sa vyznačuje vysokou flexibilitou.
Zbavenie dlaždíc stavebnou spoločnosťou - stojí to za to?
Ak chcete renováciu svojej kúpeľne zveriť profesionálom, je dobré urobiť si online prieskum pred plánovaným začiatkom. Ako spoznať dobrého špecialistu? V prvom rade stojí za to venovať pozornosť názorom - či zhotoviteľ dodržiava stanovené termíny, či sú ním vykonané práce odolné a estetické, aké materiály používa a aký má cenník. Samozrejme, k názorom na webe by sa malo pristupovať s veľkým odstupom, pretože nie všetky sú úplne objektívne - najlepšie je kontaktovať vybranú spoločnosť a požiadať o fotografie príkladných realizácií a predbežné ocenenie plánovaných prác. Zistite, či ich ponuka vyhovuje vašim potrebám a či spracovanie zodpovedá vašej estetike. Zverenie práce správnym odborníkom vám ušetrí veľa času a práce. Pri tejto možnosti sa firma postará aj o upratovanie po dokončení rekonštrukcie a odvoz zvyšnej sutiny. Takže určite môžete ušetriť čas, ale môžete ušetriť aj peniaze?
Koľko stojí odstránenie dlaždíc stavebnou firmou?
Cena samozrejme nie vždy určuje kvalitu, ale pre väčšinu je to dôležité. Predtým, ako sa rozhodneme, či chceme dlaždice sami otĺcť, alebo zveríme túto úlohu profesionálom, stojí za to si vypočítať náklady na náradie, ktoré budeme na celý projekt potrebovať, a ako alternatívu pozrieť si cenníky stavebných spoločností. Podrobné informácie o nákladoch a počiatočnom ocenení nájdete zvyčajne na webových stránkach alebo zavolaním vybranej spoločnosti. Tiež stojí za to zistiť, či jeden z našich priateľov nemá potrebné vybavenie (ušetríme náklady na jeho nákup) alebo či niekto nevykonáva takúto prácu - ako sa často ukazuje ako užitočné pravidlo - po tom, čo sa dozvie o lacnejších údajoch. Cena služieb spoločnosti závisí od viacerých faktorov - skúseností, veľkosti spoločnosti, použitých nástrojov a materiálov, ale aj miesta, kde pôsobí. V prípade tohto druhu práce však stojí za to venovať pozornosť nielen cene - osvedčený profesionál, ktorý bude robiť solídnu a efektívnu prácu, má zlatú váhu.
Rozbitie dlaždíc alebo maľovanie?
V súčasnosti sú na trhu dostupné populárne produkty, vďaka ktorým nemusíte dlažby rovno rozbíjať - môžete si zvoliť možnosť, ktorá je oveľa jednoduchšia, rýchlejšia a lacnejšia - teda ich vymaľovanie. Stojí za to pamätať, že na dlaždice používame špeciálny náter, nie ten, ktorý sa používa na maľovanie stien. Na osvieženie alebo úplnú zmenu vzhľadu daného interiéru, bohužiaľ, nie je vždy možné dlaždice iba natrieť - pretože ak sú veľmi staré a nie sú v najlepšom stave, bude potrebné ich rozbiť a dať nové. Aj keď to vyžaduje trochu viac práce - v tomto prípade je to nevyhnutné.