Rozmery podlahových panelov - ako spočítať, koľko panelov by sa malo kúpiť?
Panely sú jedným z najobľúbenejších podlahových krytín. Vďaka moderným montážnym systémom ich môžeme obvykle položiť bez pomoci odborníka. Pri inštalácii panelov svojpomocne musíme správne vypočítať počet potrebných prvkov. Táto otázka sa zdá byť triviálna - ale ukazuje sa, že nie je. Mali by ste brať do úvahy nielen podlahovú plochu, ale aj ďalšie faktory, napr. hrúbku panelov. Skontrolujte, ako správne zvoliť rozmery podlahových panelov a vypočítajte požadované množstvo.
V tomto článku:
2. Akú dĺžku a šírku panelov by ste si mali zvoliť?
3. Kalkulačka nákladov panelov, vzhľadom na ich rozmery
4. Akú dĺžku a šírku panelov by ste si mali zvoliť?
Akú hrúbku panelov zvoliť?
Hrúbka panelov je ešte dôležitejšia ako ich dĺžka a šírka. Od toho závisí trvácnosť a kvalita podlahy. V obchodoch a supermarketoch sú k dispozícii podlahové panely (podlahy a podlahové dosky) s hrúbkou od 6 do 10 milimetrov. Tie najtenšie sú zvyčajne najlacnejšie, ale zároveň najmenej odolné proti oderu, deformácii a opotrebovaniu. Ak si chceme kúpiť skutočne solídny výrobok už roky, vyberte si laminátové alebo iné podlahové panely s hrúbkou 8 - 10 milimetrov. Niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú hrúbku 20 mm!
Čo ak potrebujeme vymeniť panely iba v časti podlahy? Potom musíte starostlivo zmerať hrúbku existujúcich a presne k nim priradiť nové. V opačnom prípade získame nepekný vizuálny efekt a takáto podlaha bude nepríjemná a ťažko použiteľná. V prípade neistoty je vždy lepšie zvoliť tenšie riešenie ako hrubšie - pretože podložky panelu môžu pomôcť doplniť výslednú dutinu. Na druhej strane to už nefunguje, pretože by to vyžadovalo demontáž celej existujúcej podlahy. V intenzívne využívaných miestnostiach - v obývacej izbe, hale alebo kancelárii, kde prijímame hostí, sa musia použiť hrubšie panely a dosky. Hrubé podlahové panely majú tiež lepšiu tepelnú a zvukovú izoláciu a sú menej náchylné na odieranie. Ak trávime menej času v interiéri, napríklad v spálni, má lacnejšie riešenie zmysel - tenšie panely vydržia dlhšie, keď sa budú menej používať.
Akú dĺžku a šírku panelov by ste si mali zvoliť?
Keď sme určili hrúbku panelov, ktoré sme vybrali, je čas na ďalšie rozmery - dĺžku a šírku. Výber je naozaj veľký. Štandardne sú na trhu podlahové panely s dĺžkou od 80 do 200 centimetrov. Ich šírka je však od 13 do 20 cm. Pri rozhodovaní o konkrétnom paneli často zohľadňujeme hlavne vizuálny efekt. Veľké vinylové alebo laminátové panely môžu vyzerať pekne v niektorých, zvlášť veľkých miestnostiach.
Za tento rozmer podlahových panelov hovorí aj rýchlosť montáže - čím menej prvkov, tým ľahšie a efektívnejšie kladenie. Ale buďte opatrní! Veľké panely sa musia orezávať oveľa častejšie. Je ťažšie nájsť produkt s rozmermi, ktoré by sa dokonale zhodovali s veľkosťou miestnosti. Panely, rezané na mnohých stranách, nevyzerajú vôbec pekne. Mnoho ľudí tiež zistilo, že veľké prvky nevyzerajú ako prírodné drevené dosky, napríklad ako vrstvená doska Barlinek. Praktickejšie sú menšie rozmery podlahových panelov. Aj keď si musíme na ich usporiadanie vyhradiť viac času, konečný výsledok je oveľa estetickejší. Malé podlahové panely ľahšie doladíme do kriviek miestnosti, sú odolnejšie a menej náchylné na odieranie. Za zváženie stojí aj vizuálny efekt - veľké podlahové panely opticky zmenšujú priestor, preto je lepšie ich použiť v priestrannejších interiéroch. Na druhej strane sú malé rozmery panelov vhodné prakticky pre všetky miestnosti v dome - veľké aj malé.
Kalkulačka nákladov panelov, vzhľadom na ich rozmery
Keď vyhodnotíme, ktoré podlahové panely budú v našej domácnosti fungovať najlepšie, je čas určiť množstvo, ktoré je potrebné zakúpiť. V tomto okamihu môžu byť naše zistenia overené. Predpokladajme, že rozmery spálne sú 4 x 4,5 metra. Umiestnite podlahové panely pozdĺž dlhšej steny. Panely dlhé 1,5 metra budú oveľa vhodnejšie ako 2 metre. V druhom prípade by musel byť panel orezaný.
Vypočítajme, aké rozmery podlahových panelov budú fungovať v našom príklade spálne 4 x 4,5 m. Interiér je objektívne malý. Preto je lepšie vzdať sa veľmi veľkých rozmerov panelov. Vyberme si napríklad tie, ktoré sú dlhé 150 cm a široké 20 cm. Tento rozmer teoreticky vylučuje potrebu rezania panelu. Pre našu spálňu potrebujeme: 4 x 4,5 metra laminátovej podlahy alebo 18 metrov štvorcových (1 800 centimetrov).
Rozmery jedného prvku sú 150 x 20 cm.
450 cm / 150 cm = 3 panely na dĺžku miestnosti
400 cm / 20 cm = 20 panelov na šírku miestnosti
Preto musíme položiť 60 kusov podlahových panelov. Pre každý prípad si však kúpime zopár do rezervy. Aj keď nemusíme nič orezávať, napríklad zo šírky, môže sa panel pri inštalácii vždy poškodiť alebo zlomiť alebo sa ukázať ako chybný.
Nasleduje výpočet nákladov
Predpokladajme, že sme si vybrali laminátové podlahy v predaji za 48,95 za meter štvorcový. V balení máme 2,7 metra štvorcového. Aby sme mali dostatok miesta na celé poschodie, musíme si kúpiť 7 balíkov (18 m2 / 2,7 m2 = 6,7). Toto je dobré riešenie - niekoľko panelov budeme mať nazvyš. Výpočet nákladov je v tomto okamihu veľmi jednoduchý. Za naše podlahové panely (balíky 10,81 EUR x 7) zaplatíme 75,83 EUR. K tomu samozrejme musíme pridať ďalšie prvky, ako sú lišty a dokončovacie doplnky alebo prahové lišty. Na našu čerstvo položenú podlahu môžeme okamžite položiť posteľ a ďalší spálňový nábytok. Panely sa inštalujú tak ľahko, sú napriek tomu odolné a oteruvzdorné, takže sa dajú použiť takmer okamžite po inštalácii.
Dosky z rybej kosti budú o niečo ťažšie ako pri usporiadaní, tak pri výpočte počtu potrebných kusov. Vzhľadom na to, že sa jedná o celkom malé prvky, po výpočte rozmerov počítajme s o niečo väčšou mierou chyby. Panely rybej kosti sú riešením s vyššou odolnosťou a jedinečnou estetikou. Niektorí dávajú prednosť zvereniu svojich opatrení profesionálom.
INŠPIRUJ SA!!!
Dlažby do obývačky | Nábytok do obývačky | Lampy do obývačky | Koberce |