Škárovanie dlaždíc krok za krokom. Ako škárovať dlaždice?

15.12.2020


Akýkoľvek obklad z keramických alebo kamenných dlaždíc si vyžaduje vo finálnej fáze takzvanú injektáž, ktorá sa chápe ako nanášanie vhodných spojov medzi ich jednotlivými prvkami. Samotné spoje plnia množstvo veľmi dôležitých funkcií technickej a estetickej povahy.
https://www.merkurymarket.pl/gfx/merkurymarket/_thumbs/sklep_oferta/41158/ceresit_fuga_elastyczna_ce_40_caramel_5kg,ZYx9v5KerFewmJWuo6VqbLFriHs-jpg.webp

 

Prečo je potrebné dlaždice škárovať?
 

Čisto estetickou funkciou fúgy je hrať dekoratívnu úlohu, v ktorej hrá významnú úlohu jej farba, ktorá s usporiadanými dlaždicami vytvára neoddeliteľnú kompozíciu. Technické funkcie škáry sú zasa primárne na ochranu povrchu, na ktorý sa dlažba kladie, pred vlhkosťou, ktorá by sa do nej mohla dostať cez nešpárované medzery medzi jednotlivými prvkami. Navyše sa vďaka škáre nehromadí prach a nečistoty v škárach medzi dlaždicami a tiež sa zabráni množeniu plesní, ktoré si nachádzajú obzvlášť zraniteľné prostredie, napríklad v kúpeľni. Zvyšuje tiež priľnavosť dlaždíc k povrchu, na ktorom sú umiestnené, a tiež zabraňuje ich popraskaniu alebo uvoľneniu, čím poskytuje pružnú vrstvu, ktorá umožňuje minimálnu deformáciu jednotlivých obkladových prvkov spôsobenú prácou steny alebo podlahy. Nakoniec je úlohou položenia injektážnej malty vyrovnať výsledné nepravidelnosti v usporiadaní dlaždíc, ako aj opticky skryť ďalšie druhy nepresností, ktorých sa vykonávateľ dopustil.
https://www.merkurymarket.pl/gfx/merkurymarket/_thumbs/sklep_oferta/41147/ceresit_fuga_elastyczna_ce_40_toffi_5kg,ZYx9v5KerFewmJWuo6VqbLFrh3c-jpg.webp

 

Príprava obkladu na škárovanie
 

Veľmi dôležitým úvodom do procesu injektáže je správna príprava už hotového obkladu dlaždice. Samozrejme to možno urobiť až po zaschnutí lepidla a úplnom prilepení dlaždice k podkladu, čo zvyčajne trvá asi 24 hodín. Prvým krokom je odstránenie dištančných krížikov v medzerách medzi dlaždicami a očistenie ich povrchu od unikajúceho prebytočného lepidla, ako aj odstránenie nahromadeného prachu a nečistôt. Tieto činnosti vykonávame „nasucho“, teda bez použitia vody alebo iných tekutín, pomocou technického noža, vysávača alebo metly. Je tiež možné použiť mierne vlhkú špongiu. Je potrebné venovať zvýšenú pozornosť, aby nedošlo k poškodeniu rohov dlaždíc, čo je veľmi ľahké. Poslednou fázou prípravy obkladu na injektáž je zvlhčenie okrajov dlaždíc malým množstvom vody, napríklad handričkou, pričom sa musí dbať na to, aby sa tekutina nedostala do medzier medzi nimi, kde sa má injektážna zmes nanášať.
Ceresit Fuga elastyczna CE 40 graphite 2kg

 

Spoje dlaždíc - typy a výber
 

Výber spojov pre typ obkladania
 

Typy spojov závisia od vlastností obkladového materiálu a podmienok, v ktorých sa nachádza. Takže na miestach, kde nedochádza k výrazným zmenám teploty a intenzívnemu slnečnému žiareniu, je prípustné používať úzke spoje, ktoré nie sú charakterizované žiadnymi zvláštnymi vlastnosťami. Pokiaľ je však obklad inštalovaný na podkladoch, ktoré sú deformované, vystavené silnému slnečnému žiareniu a meniacim sa teplotám, ako sú napríklad podklady s podlahovým kúrením, terasy, balkóny, vonkajšie fasády a schody, v bazénoch a podobne, je potrebné použiť škáry iného charakteru. V opačnom prípade môže dôjsť k vážnemu poškodeniu, prasknutiu alebo odlepeniu keramických dlaždíc od podkladu. Takéto škáry by mali mať elastické, tepelnoizolačné vlastnosti a v prípade exteriérových konštrukcií aj mrazuvzdorné a odvetrávané, s paropriepustnosťou, ktorá bráni hromadeniu vlhkosti pod dlažbou, čo má teda možnosť úniku cez škáru smerom von a zabrániť tak odlepeniu dlaždice. Za týmto účelom musí mať spoj tiež zodpovedajúcu veľkú šírku. V miestnostiach s vysokou úrovňou vlhkosti, napríklad v kúpeľni alebo práčovni, sa najčastejšie používajú hydrofobizované spoje, ktoré sú chránené pred prenikaním vlhkosti.
 

Spoje dlaždíc - typy a výber
 

Pred začatím injektáže je potrebné zvoliť typ injektážnej zmesi, ktorú chcete položiť. Podľa ich vlastností môžeme rozlišovať nasledujúce typy injektážnych zmesí:
- Cementové škáry, ktoré patria medzi najbežnejšie typy spojov. Skladajú sa hlavne z portlandského cementu zmiešaného so špeciálnym kamenivom a vhodnými pigmentmi. Proces ich ukladania je mimoriadne ľahký a užívateľsky príjemný a škvrny je možné odstrániť veľmi jednoduchým spôsobom. Vďaka svojim vlastnostiam sa používajú predovšetkým na injektáž vnútorných povrchov, najmä stien, aj keď existujú aj odrody so zvýšenou charakteristikou (akrylové elastické spoje), ktoré sa vyznačujú predovšetkým oveľa rýchlejším tuhnutím a kratším procesom sušenia, sú tiež odolnejšie a zároveň mimoriadne odolné voči oderu, škvrnám ako aj hubám a baktériám. Z tohto dôvodu sa dajú použiť aj na povrchy s podlahovým kúrením, na vonkajšie deformované povrchy, ako aj v miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou, ako sú kúpeľne, kuchyne a práčovne. Ich značnou výhodou je schopnosť efektívne vypĺňať medzery do šírky 15 mm,
- akrylové škáry - sú pripravené na okamžité použitie, pretože na dosiahnutie správnej konzistencie nevyžadujú ďalšie miešanie s vodou. Používajú sa hlavne na vnútorné použitie, vrátane svojej pružnosti aj na podlahové kúrenie, aj keď sa dajú použiť aj vonku, ale iba na steny. Ich obmedzením je zlá odolnosť proti vlhkosti. Môžu byť použité na vyplnenie medzier do šírky 10 mm,
- epoxidové injektážne malty - sú založené na reaktívnych živiciach a sú dodávané v sadách pozostávajúcich z dvoch prvkov - epoxidovej pasty a tužidla. Pred použitím je potrebné ich zmiešať a samotná škárovacia hmota je hotová asi po 30 minútach od jej aplikácie. Charakteristickým rysom epoxidových injektážnych malt je množstvo jedinečných vlastností, vďaka ktorým sú mimoriadne atraktívne pre potenciálnych zákazníkov aj napriek relatívne vysokej cene, a to: - mimoriadna trvanlivosť - na rozdiel od cementových spojov sa časom nezotierajú a nedrobia sa a samotný spoj je niekoľkonásobne pevnejší ako ten, ktorý sa vytvoril pomocou iných typov spojov, - celková odolnosť proti vode a pare, vďaka čomu sú obzvlášť vhodné na použitie v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, - necitlivý na prach a nečistoty, ktoré nepreniknú do štruktúry spojov, - úplná odolnosť voči všetkým chemickým zlúčeninám, ako sú kyseliny, čistiace prostriedky alebo dezinfekčné prostriedky, - nezanechávajú škvrny časom, a teda spoje nemenia svoju farbu. Ich nevýhodou je, že by sa nemali používať vonku.
Ceresit Fuga elastyczna CE 40 biała 5kg

 

Škárovanie dlaždice: aká je šírka škárovacej hmoty?
 

V praxi závisí šírka škáry od veľkosti dlaždíc použitých v podlahovej krytine - čím väčšia, tým širšia by mala byť škára. Škáry by spravidla mali tvoriť 2 až 6% celej plochy keramického obkladu. Predpokladáme, že malé škáry používame pre mozaiky s rozmermi 2x2 cm (šírka škáry - cca 1 mm) a pre dlaždice nie väčšie ako 10x10 cm (šírka škáry - cca 2 mm). Stredné škáry so šírkou 3 až 5 mm sa kladú, ak je veľkosť dlaždíc 20x20 cm - 20x30 cm, zatiaľ čo škáry široké 6 - 10 mm sa používajú pre veľkoformátové dlaždice 30x30, 40x40, 50x50 cm a väčšie. Všetko samozrejme závisí od požiadaviek a fantázie zákazníka, pretože sa jedná o škáry široké 2 cm a väčšie.
 

Škárovanie: ako vypočítať spotrebu injektážnej zmesi
 

Výpočet množstva injektážnej zmesi potrebnej na vykonanie injektážneho procesu je možné vykonať nezávisle, alebo môžete použiť špeciálne kalkulačky dostupné na mnohých webových stránkach výrobcov mált, ktoré po vykonaní základných parametrov automaticky vykonajú výpočty, ako sú napr. veľkosť dlaždíc, ako aj šírka a hĺbka plánovanej škáry. Tieto stránky tiež poskytujú informácie o ďalších témach, ako je napríklad injektáž dlaždíc. V prvom prípade je potrebné použiť matematický vzorec ako: (a + b) / (a ​​x b) x Sf x hf x 0,16 = spotreba kg / m2, kde:
a - je dĺžka dlažby v centimetroch,
b - je šírka dlaždice v centimetroch,
Sf - je šírka škáry v milimetroch,
hf - je hĺbka injektážnej zmesi alebo hrúbka dlaždice v milimetroch.

Obklady a dlažby - Merkury Market

Škárovanie dlaždíc krok za krokom
 

Výber farby injektážnej zmesi
 

Je zrejmé, že farba injektážnej malty by mala byť v súlade s farbou dlaždíc, aj keď samozrejme všetko závisí od našich osobných preferencií. Farbu škárovacej hmoty si môžete zvoliť tak, aby úzko ladila s pigmentáciou obkladu, vďaka čomu to celé dostane jednotný vzhľad, alebo môžete zvoliť v tomto ohľade úplný kontrast, napríklad biele dlaždice + čierna škárovacia hmota. Je však potrebné vziať do úvahy, že prílišné pustenie z uzdy našej fantázie môže mať za následok gýčovitý vzhľad alebo príliš únavný pohľad. Je tiež potrebné vziať do úvahy praktické aspekty a napríklad spoj pre podlahu v kuchyni by sa mal zvoliť tak, aby jeho farba bola „odolná“ voči možnému znečisteniu.
 

Škárovanie obkladov
 

Najdôležitejším pravidlom v tejto súvislosti je postupné nanášanie do škáry na každú stenu, čím sa zabráni prílišnému vysychaniu malty, ktorá je už na obklade použitá. V opačnom prípade bude veľký problém s ich správnym čistením, ako aj následným vyhladením škár. Prvým krokom je správne premiešanie škárovacej malty, ktorú miešame, až kým nevznikne jednotná konzistencia, bez akýchkoľvek hrudiek. Podrobné informácie o tejto téme poskytuje každý výrobca. Potom pomocou špeciálneho gumového hladítka používaného na zabránenie poškodenia vonkajšieho povrchu dlaždíc, nanášajte injektážnu hmotu energickými pohybmi pozdĺž medzier medzi nimi. Je potrebné vyvinúť pomerne veľký tlak, aby spoj pevne vyplnil všetok voľný priestor. Ďalším krokom je zhromaždiť pomocou rovnakého nástroja prebytok použitého spoja, čím sa zároveň vyrovná. Ďalším krokom je vyhladenie škár, ktoré je možné začať zhruba po 30 minútach od nanesenia škáry, počnúc pomerne dôkladným vyčistením obkladov. Zopakujte celú operáciu a po jej dokončení celý povrch opláštenia utrite suchou mäkkou handričkou. Toto všetko realizujeme neskôr na ďalšej stene. Poslednou fázou injektáže stenových dlaždíc je nanesenie injektážnej zmesi do všetkých ohybov, to znamená na malé plochy jednotlivých stien.
 

Škárovanie podlahy
 

Proces fugovania podlahovej krytiny je v zásade rovnaký ako pri stenovej krytiny. Po dôkladnom premiešaní malty nanášajte škárovaciu hmotu stierkou s gumovým krytom, začínajúc od rohu miestnosti a postupne sa presúvajte do miestnosti. Je potrebné pamätať na to, že v miestnostiach s väčšou plochou, aby sa zabránilo vysušeniu spoja, si treba vydeliť zóny, v ktorých sa budú práce vykonávať, postupujúc sa z jedného do druhého. Aj v prípade podlahových dlaždíc je potrebné povrch spojenej krytiny dvakrát umyť.
 

Aplikácia epoxidovej injektážnej malty
 

Aplikácia epoxidovej injektážnej zmesi je technicky takmer totožná s tradičnou, avšak pri nanášaní malty sa používajú diagonálne pohyby hladidlom vo vzťahu k okraju dlaždíc. Konečný proces injektáže však vyzerá trochu inak, pretože je potrebné epoxidovú injektážnu maltu ihneď po aplikácii vyčistiť, aby sa zabránilo jej vysušeniu, pretože je v takomto stave veľmi ťažké ju odstrániť. Prebytočnú škáru z dlaždíc odstráňte netkanou špongiou a profilujte ju mäkkou špongiou.
 

Škárovanie - záverečná práca
 

Bez ohľadu na typ injektážnej zmesi by mala byť každá škára dlaždíc na konci dôkladne očistená, pričom sa musí venovať veľká pozornosť opatrnosti, aby nedošlo k poškriabaniu. Na tento účel použite mäkkú špongiu mierne navlhčenú vodou.
Ceresit Fuga elastyczna CE 40 jaśmin 2kg

 

 

Ako sa starať o fugy
 

Po dokončení fugovania stojí za to postarať sa o správnu starostlivosť a údržbu spojov, vďaka čomu im môžeme predĺžiť životnosť. Na čistenie fúg môžete použiť sódu bikarbónu, čistú vodu alebo najefektívnejšia - voľba špeciálna impregnačná tekutina na fugy, ktorá má čistiace aj fungicídne vlastnosti. Na nanášanie čistiacich prípravkov na spoje je najlepšie použiť úzku kefku s mäkkými štetinami alebo bavlnenú handričku, aby ste ju nepoškodili.

Kategórie: Lepidlo na obklady, škárovacie hmoty a chémia pre obkladačov

Späť