Sprchový kút - ako vyčistiť dvere a sprchovú vaničku? 9 tipov
Bezbariérové sprchové kúty alebo sprchové kúty s vaničkou sú nie len miestami, kde sa umývame po celodenných útrapách, ale aj miestami na relaxáciu a odpočinok pod vodnými tryskami. Aby ste si však mohli plne vychutnať osviežujúci kúpeľ, je potrebné dbať na to, aby bol starostlivo udržiavaný v čistote. Je to obzvlášť dôležité pre sprchový kút. Je to miesto, ktoré je svojou vlhkosťou nadmerne vystavené nepriaznivým hydrobiologickým podmienkam. To podporuje množenie plesní, húb a baktérií. Taktiež sa tam vytvárajú veľmi ťažko odstrániteľné usadeniny mydla a vodného kameňa.
Ako môžete čeliť všetkým týmto výzvam? Ako čistiť sprchový kút a ako ho udržiavať čistý?
Môžeme na to použiť „domáce“ metódy, a to pomocou najjednoduchších dostupných prostriedkov alebo pomocou špecializovaných čistiacich prostriedkov, ktoré nám ponúkajú mnohí výrobcovia. Predtým, ako sa rozhodneme, aké opatrenia použijeme, mali by sme sa najskôr pozrieť na ich špecifické vlastnosti a oboznámiť sa so základnými princípmi a metódami čistenia sprchových kútov.
Čistenie sprchových kútov - základné pravidlá
Aby sme mohli sprchové kúty efektívne vyčistiť, mali by sme dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Najdôležitejšou z nich je pravidelnosť - sprchové kúty by sa mali čistiť pravidelne, minimálne každé 2 týždne. Po každom kúpeli musíme kút a jeho dvere dôkladne opláchnuť vodou (to isté platí aj pre vaničku), aby sa zabránilo tvorbe usadenín z mydla a iných nami používaných čistiacich prostriedkov. Pri čistení sprchového kútu musíte brať do úvahy materiál, z ktorého je vyrobený, aby ste mohli používať prostriedky a metódy vhodné pre jeho typ. Niektoré prípravky sú určené pre kúty zo skla a iné pre plasty. Rovnako je potrebné zvoliť vhodný postup. Inak sa musít pristupovať, keď „bojujeme“ s vodným kameňom, a inak, keď sa snažíme odstrániť huby alebo plesne. V takom prípade nebude vhodné použiť prostriedky zamerané na vytvorenie lesklého efektu na povrchu kúta a jej sklách.
Ako vyčistiť sklenený sprchový kút od vodného kameňa a iných nečistôt?
Ako vzniká vodný kameň?
Jedným zo základných parametrov vody, či už tej ktorá je dodávaná vodovodom alebo tej zo záhradnej studne, je jej tvrdosť. Závisí to od množstva minerálov, ktoré obsahuje, konkrétne od vápniku a horčíka - čím viac ich voda obsahuje, tým viac je voda „tvrdšia“. Vodný kameň, ktorý sa usadzuje na armatúrach a samotnom sprchovom kúte, je výsledkom vysokej teploty a zrážaním uhličitanu vápenatého, ktorý sa nachádza vo vode. V dôsledku tohto javu vznikne povlak, ktorý je nielen neestetický, ale tiež môže spôsobiť poruchu sprchovacích zariadení, upchatie otvorov v sprchovej hlavici a kohútiku.
Čistenie sprchového kútu zo skla a plastu - rozdiely
Základným pravidlom pri čistení sklenených sprchových kútov je nepoužívať prostriedky s chemikáliami, ktoré spôsobujú šmuhy a obsahujú tvrdé mikrogranule, pretože môžu poškodiť povrch vaničky aj skla. Z rovnakého dôvodu by sa nemali používať tvrdé špongie a nahradiť ich mäkkými handričkami z bavlny alebo mikrovlákna. Na druhej strane, ak je sprcha vyrobená z plastu, nemusíme sa vyhýbať používaniu prostriedkov ktoré spôsobujú šmuhy, pretože na tomto materiáli budú úplne neviditeľné. Kvôli tomu, že vrchný povlak na plastoch je jemný by sa však nemali používať veľmi intenzívne chemikálie. Štandardné domáce metódy ako ocot, sóda alebo kyselina citrónová budú úplne postačujúce.
Ako môžem vyčistiť sprchu od vodného kameňa a iných nečistôt pomocou domácich metód?
Na čistenie sprchových kútov môžete použiť domáce metódy s použitím prípravkov ako: liehový ocot, sóda bikarbóna a kyselina citrónová, ktoré je možné nanášať na akýkoľvek povrch. Tieto prostriedky sú lacné, nepoškodzujú sklo a nezafarbujú iné materiály. Mali by ich používať najmä ľudia, ktorí zo zdravotných dôvodov nemôžu používať prípravky chemického pôvodu, ako aj tí, ktorým záleží na ekologickom životnom štýle.
Liehový ocot
Ocot používame na odstránenie vodného kameňa z predmetov, ako sú sprchová vanička, sprchové dvere atď. Môžete použiť ocot zmiešaný s vodou v pomere približne 1: 1. Za týmto účelom rozotriete roztok na steny sprchového kútu a potom ich opatrne očistite bavlnenou handričkou alebo špongiou. Ak je vodný kameň veľmi usadený, nechajte ocot pôsobiť asi 10 - 15 minút. Voda zmiešaná s octom veľmi účinne pomáha pri čistený sprchových kútov. Nakoniec je potrebné celý kút opláchnuť a vyleštiť. Aby ste sa zbavili nepríjemného zápachu octového roztoku, môžete pridať niekoľko kvapiek éterického oleja s kvetinovou, citrónovou alebo ovocnou vôňou. Ocot je tiež vynikajúci na vyleštenie skiel a dlaždíc na stenách alebo podlahách v kúpeľni.
Sóda bikarbóna
Na prípravu čistiaceho roztoku môžete použiť zmes sódy bikarbóny a vody, v pomere pol pohára vody na celé balenie sódy. Takto pripravený roztok treba rozotrieť na miesta pokryté vodným kameňom a nechať asi 10 - 15 minút, potom vyčistiť suchou handričkou alebo špongiou. Sóda sama o sebe nie je schopná odstrániť huby a plesne, preto by ste mali dodatočne poliať prvky sprchového kútu peroxidom vodíka a nechať vstrebať. Táto metóda funguje aj vtedy, keď potrebujete vyčistiť škárovaciu hmotu medzi dlaždicami na stene alebo podlahe v kúpeľni.
Kyselina citrónová
Ak chcete použiť kyselinu citrónovú na čistenie sprchového kútu v kúpeľni, nalejte ju do fľaše s rozprašovačom a pridajte vodu a sódu bikarbónu. Takto sa vytvoríme šumivý prostriedok trochu podobný paste. Potom ho nanesieme na miesta, z ktorých sa má odstrániť sediment. Po pár minútach čakania môžeme všetko poriadne opláchnuť vodou a vyleštiť do sucha. Aby sme dosiahli účinok odstránenia húb a plesní, môžeme do pasty pridať ocot, ktorý je veľmi účinným prostriedkom v boji proti nim.
Čistenie sprchového kúta chemickými prostriedkami
Sprchové kúty môžeme čistiť aj pomocou hotových čistiacich prostriedkov chemického pôvodu.
Ponúka ich veľa výrobcov a sú vysoko účinné pri odstraňovaní rôznych druhov nečistôt, usadenín, húb a plesní. Zvyčajne majú formu rozprašovača, ktorým prostriedok nanášame na znečistené prvky, ktoré sa potom leštia. Ich hlavnou nevýhodou sú často dosť silné leptavé vlastnosti, ktoré môžu poškodiť čistený povrch a mať negatívny vplyv na zdravie používateľa. Tieto špeciálne prostriedky je treba použiť na odstránenie nečistôt, ktoré nie je možné odstrániť domácimi metódami.
Ako zabrániť tomu, aby sa v kúpelni tvorili nečistoty a plesne?
Ako už bolo spomenuté, kúpeľňa je kvôli vysokému stupňu vlhkosti miestom veľmi náchylným na rozkvet rôznych húb a plesní. Aby sme zabránili ich vzniku, mali by sme vždy po sprchovaní nechať dvere sprchy pootvorené a spustiť vetranie alebo, ak vetrania nemáme namontované, otvoriť okno. To výrazne zníži hladinu vlhkosti. Ďalším spôsobom je použitie rôznych chemických prípravkov, ktoré zabraňujú tvorbe vlhkosti a impregnujú povrch. Spravidla fungujú tak, že vyhladzujú mikropriehlbiny povrchov, na ktoré sú nanášané, čím spôsobujú, že voda z nich odteká rýchlejšie a vo výsledku tak zostáva menej škodlivých zvyškov.
Čím sprchu nečistiť?
Malo by sa pamätať na to, že kút nie je možné čistiť pomocou abrazívnych prípravkov, ako sú napríklad čistiace pasty alebo rôzne druhy prípravkov s mikrogranulami, pretože by to mohlo poškodiť povrch škrabancami a odermi. Neodporúčajú sa ani pre sklá. Mali by sme sa tiež vyhnúť používaniu všetkých druhov nástrojov, ktoré môžu mať rovnaké nepriaznivé účinky, ako sú napríklad špongie na čistenie alebo brúsne kefy. Namiesto toho stačí použiť mäkké špongie alebo handričky vyrobené z bavlny alebo mikrovlákna.