Typy obkladov a dlažieb. Ktoré z nich sú najobľúbenejšie?
Každý, kto sa rozhodol vybrať obklady do kúpeľne, to vie. Otázky ako: „aké sú rôzne typy dlaždíc odlišné?“, „Aké parametre stoja za to, aby ste im pri výbere venovali pozornosť?“ Aby sme vám uľahčili zariaďovanie 4 stien, vytvorili sme krátkeho sprievodcu o najčastejšie používaných typoch kúpeľňových obkladov.
Keramické obklady - najobľúbenejšie obklady do kúpeľne
Každý článok o typoch kúpeľňových obkladačiek sa bude týkať keramických obkladačiek. Po mnoho rokov boli najobľúbenejšie na celom svete. Čím získali uznanie? Predovšetkým estetický vzhľad, jednoduchosť montáže a dostupnosť. Sú tiež odolné voči vlhkosti a chemikáliám, vďaka čomu dokonale znášajú podmienky, ktoré prevládajú v kúpeľni, pričom si zachovávajú dlhú životnosť. Nie bez významu je rôznorodosť farieb, vzorov a veľkostí, v ktorých sa vyskytujú. Všetko ich robí ideálnymi v každom interiéri. Výhodou keramických obkladov je aj ich výroba prírodných surovín - pálenej hliny, kaolínu, živcov a iných minerálnych prísad. Navyše, ich nízka cena je tiež pozitívnym prvkom týchto dlaždíc.
Tu sú najobľúbenejšie typy keramických obkladov:
- Obklady z terakoty
Terakota sa obyčajne používa ako dlažba, pretože je veľmi trvanlivá a odolná voči tlaku. Na stenách ju vidíte menej často. Terakota pre kúpeľňu je vyrobená z jemnozrnnej hliny. Zaujímavé je, že to bol veľmi populárny materiál v dávnych dobách.
Dlaždice tohto materiálu môžu mať rôzne formy a farby. Ich povrch je pokrytý glazúrou, ktorá im dodáva lesklý, matný alebo polomatný povrch. Dôležité je, že terakota sa vyznačuje nízkou nasiakavosťou, ako aj odolnosťou voči kyselinám, ale jej odolnosť voči nárazu je o niečo menšia ako gres. Avšak nie je dôvod na obavy - tento typ dlažby v kúpeľni bude fungovať perfektne.
Glazované dlaždice sú dostupné v rôznych tvaroch, farbách a veľkostiachi. Ich povrchy sú pokryté glazúrou a dlažba je ľahko položiteľná. Čo je dôležité, kúpeľňová glazúra je odolná voči chemikáliám.
Vzhľadom k strednej pevnosti pôsobia glazované dlaždice na stene kúpeľne o niečo lepšie ako na podlahe. Môžu sa úspešne použiť aj na sanitárne zariadenia - vyznačujú sa nízkou nasiakavosťou.
Najlepšou voľbou je umiestniť terakotu na podlahu a glazúru na stenu. Často si ich môžete kúpiť v rovnakých vzoroch, čo dodá jednotný a estetický efekt.
Gres má mnoho odrôd. Môže sa vyrábať z rôznych surovín: ílov, mletého kremeňa, živcov, kaolínu, minerálnych farbív a ďalších prísad v rôznych pomeroch.
Niet pochýb o tom, že všetky kamenné dlaždice sa vyznačujú vysokou pevnosťou, nízkou nasiakavosťou a tiež odolnosťou voči kyselinám. Vďaka tomu sú ideálne pre steny podlahy aj kúpeľne. Kameninové výrobky môžu byť v leštenej alebo glazovanej forme. Oba vyzerajú veľmi atraktívne. Ich jedinou nevýhodou je ich nízka odolnosť voči škvrnám.
Aj keď sú naozaj dlaždice z gres alebo terakota, vzhľadom k ich vysokej popularite, sme cítili, že si zaslúžia samostatný odsek. Veľa ľudí sníva o tom, že bude mať drevo na podlahe svojej kúpeľne. Dnes je to vďaka obkladom s imitáciou dreva možné. Vizuálne sa nelíšia od dosiek - sú však oveľa odolnejšie voči vlhkosti a účinkom detergentov. Môžete si vybrať z ich rôznych odtieňov a tvarov - rovnako ako tradičné dosky! Dlaždice imitujúce drevo, do kúpeľne sú skutočným zážitkom pre milovníkov rustikálneho a škandinávskeho štýlu.
Aké parametre by som mal venovať kúpeľňovým obkladom?
Mnoho ľudí si vyberá dlaždice práve pre ich vzhľad. A hoci je to dôležité, nie je to jediný faktor, ktorý stojí za zváženie. Zhrňme - stále patria k nim:
-
Protišmykovosť. Ak je podlaha kúpeľne klzká, nie je ťažké spadnúť. Informácie o protišmykových vlastnostiach sú vždy uvedené na obale a v prípade internetových obchodov - v popise výrobku. Je označený v rozsahu R9 - R13. Čím vyššia hodnota, tým väčšia je odolnosť proti pošmyknutiu.
-
Odolnosť voči oderu, ktorá je veľmi dôležitá, ak chcete, aby dlažba do kúpeľne zostala estetická po dlhú dobu. Odporúčame vám vybrať si modely s druhou alebo treťou triedou oderu.
-
Absorbovateľnosť stanovená pomocou parametra E vyjadreného v percentách. Čím nižšia hodnota, tým lepšie - v prípade obkladačiek by nemali prekročiť 3%.
-
Tvrdosť, udávaná na stupnici od 1 do 10. V kúpeľňových obkladačkách bude fungovať 5 alebo 6 kusov, o niečo väčšia je charakterizovaná mletými kamennými kameňmi - to je až 8.
-
Je nepochybné, že odolnosť voči detergentom a tlaku je tiež dôležitá.
Ako je zrejmé z vyššie uvedeného článku - existuje mnoho druhov dlaždíc. Veríme, že naše rady pomôžu pri výbere tých správnych. Veľa šťastia a úspešné nakupovanie!