Typy žiaroviek a ich použitie. Čo treba dodržiavať pri výbere?

03.06.2019

Je ich veľa, ale stojí za to vedieť, že nie všetky sú vhodné pre každú miestnosť v našom dome. Umelé svetlo v ňom však zohráva veľmi dôležitú úlohu. Preto je také dôležité, aby sa zdroj svetla správne prispôsobil typu miestnosti.

Tipy profesionálov - Merkury Market

Typy žiaroviek dostupných na trhu 

V súčasnosti rozlišujeme tradičné halogénové žiarovky, žiarivky alebo diódy a dokonca aj infračervené žiariče, ktoré slúžia na vykurovanie a nie na presné osvetlenie danej miestnosti. LED a LED pásky sú súčasťou energeticky úsporných žiaroviek a ich charakteristickým znakom je dlhá životnosť. Nižšie nájdete prehľad najobľúbenejších riešení používaných pri umelom osvetlení.

Halogénové žiarovky

Nie je vhodné prezentovať tento model ako vláknitý model, pretože toto riešenie sa už nepoužíva. Doteraz sa však používajú halogénové žiarovky naplnené vzácnym plynom a halogénom. Vďaka tejto konštrukcii spotrebujú až o 30% menej energie ako tradičné žiarovky.

 

Infračervené ohrievače

V tomto prípade žiarovky premieňajú spotrebovanú tepelnú energiu. Z tohto dôvodu sa v nich využívajú miesta ako skleníky a garáže. Stojí za zmienku, že nevyžarujú škodlivé žiarenie a sú veľmi tiché.

  • Neónky

Doteraz populárny model žiaroviek. Ich povrch bol pokrytý špeciálnou substanciou: fosforom. Uprostred žiariviek je zmes takých prvkov, ako je ortuť a neón, niekedy nahradená argónom. Zvyčajne sa používajú na osvetlenie veľkých povrchov.

  • LED žiarovky, diódy

Spôsob ich prevádzky je založený na tzv. Elektroluminiscenčných diódach. To je najlepšia voľba zo všetkých vyššie uvedených. Ich prevádzkový čas je veľmi dlhý. Okrem toho sú energeticky efektívne, to znamená, že sú šetrné k prírodnému prostrediu.

Existuje mnoho úprav LED žiaroviek na trhu, a najobľúbenejšie pásky sú tie najzaujímavejšie. Lepené sú v rôznych konfiguráciách a povrchoch, vďaka čomu môžete získať zaujímavý efekt vo forme struny alebo svetelného obrysu. Takéto pásky, vybavené led žiarovkami, majú tiež možnosť meniť svoju farbu.


Na akom základe by ste si mali vybrať tú správnu žiarovku?

Nech sú to nápoveda a konečným určujúcim faktorom budú ich technické parametre. Všetky dostupné údaje nájdete na balíku konkrétnej žiarovky, ktorú chcete kúpiť. Čo konkrétne venovať osobitnú pozornosť?

Tipy profesionálov - Merkury Market
 

Typ závitu

Jeden môže rozlišovať najčastejšie používané, namontované na žiarovky s vysokým a nízkym výkonom. Najdôležitejším princípom v tomto prípade je vhodné prispôsobenie konštrukcie daného svietidla a závitu. Tieto informácie sa zvyčajne uvádzajú na obale svietidiel.


 

 

 

 

 

Takže môžeme rozlíšiť:

  • G4 - toto vlákno sa najčastejšie používa pri bodovom osvetlení, zabudovanom v kuchynskom alebo kúpeľňovom nábytku. Môžete ho použiť, ak má inštalácia napätie maximálne 12 V.
  • G9 - na použitie v dekoratívnych svietidlách av inštaláciách s napätím do 230 V.
  • G35 - používa sa v dekoratívnych svietidlách, závit je upevnený pomocou príchytky. Podobne, prípad vyzerá ako G6 vlákno.
  • GU10 - pracuje hlavne v svietidlách a všetkých svietidlách bodového typu v inštalácii 230V.
  • E14 - používa sa pre nástenné konzoly a bodové svetlá a inštalácie do 230 V.
  • E27 - toto vlákno je hovorovo nazývané veľké a pri jeho použití sa stretnete v mnohých svietidlách a prakticky v každej inštalácii s napätím nepresahujúcim 230 V.
  • MR16 - tento typ závitu možno získať v dvoch variantoch: 12 V a 230 V. Vďaka žiarovkám s takýmto závitom môžete osvetliť schody alebo zavesené stropy.


Napätie žiarovky 

Z vyššie uvedených informácií môžeme konštatovať, že existuje jedno univerzálne napätie a niekoľko neštandardných napätí. Najobľúbenejšie je 230 V a nízkonapäťové žiarovky, napríklad tie, ktoré môžu byť pripojené k inštaláciám nepresahujúcim 12 V, vyžadujú použitie transformátora.


Energetická účinnosť

Predtým podceňovaný, dnes je to veľmi dôležitý parameter, vďaka ktorému sa môžeme rozhodnúť, ktorú žiarovku si vyberieme. Energetická účinnosť je indikovaná stupnicou od A (A +, A ++) do E. Prvé písmeno abecedy označuje nízku spotrebu energie.

Svetelný prúd, to znamená lúmen

Je to jednotka, ktorá vám pomôže pochopiť, aká jasná je svetelná farba emitovaná danou žiarovkou.

Farba, inak teplota svetla

Týmto spôsobom môžu byť žiarovky rozdelené do troch hlavných typov:


 

  • Tie, ktoré vydávajú teplú farbu (indikátor pod 3300 K) Ideálne pre použitie v spálni, kde si oddýchnete a odpočiniete.

  • Tie s neutrálnou farbou (3500-5000 K) Pre všeobecné osvetlenie bytu alebo domu.

  • Studená farba (nad 5000 K) Vďaka tomu sa budete môcť sústrediť: učiť sa alebo pracovať efektívnejšie.

 

Zapnutie a vypnutie cyklu

Odhadovaná potenciálna životnosť danej žiarovky.

Index podania farieb, skrátene CRI

Tento parameter definuje stupnicu od 0 do 100. Čím vyššie číslo, tým lepšia je kvalita svetla a priestor alebo jednotlivé objekty sú jasnejšie a lepšie osvetlené.

Späť