Vinylové podlahy - montáž. Pokládka vinylových dosiek (podrobný návod)

14.12.2020


Vinylové podlahy sú čoraz populárnejšou alternatívou k tradičným podlahovým a stenovým krytinám, ako sú dlaždice, drevo alebo kameň. Medzi ich nepochybné výhody patrí veľmi vysoká životnosť a odolnosť proti mechanickému poškodeniu, ako aj vynikajúca termoplasticita. Veľký význam má aj krásny vzhľad povrchov vyrobených pri ich použití. Ako však položiť vinylové dosky? Našťastie sú to produkty veľmi vhodné na inštaláciu, ktoré nevyžadujú špeciálne technické znalosti. Na pokládku podlahy sa môže podujať aj obyčajný laik a ako už bolo spomenuté skôr, na stenu je možné inštalovať aj vinylové panely. Samotné kladenie vinylových panelov je proces, ktorý je možné rozdeliť do striktne definovaných etáp, ktoré sa musia implementovať krok za krokom, pričom prvou z nich je ...
Vinylové podlahy - Merkury Market

Príprava na inštaláciu vinylovej podlahy

 

Je obzvlášť dôležité správne pripraviť podklad, ktorý musí byť rovný, pretože má výrazný vplyv na kvalitu povrchu a jeho následné práce. Tu sa budú montovať vinylové panely lvt. Pokladanie vinylových panelov je možné v zásade na akýkoľvek typ podkladu, t. j. betón, kameň, drevo a dlaždice, podmienkou však je, že majú byť v dobrom, nepoškodenom a rovnomernom stave. Najprv treba v prípade potreby dôkladne oprášiť a vysušiť, musí ísť o úplne rovný povrch bez výraznejších strát. Nerovnosti spravidla nesmú presahovať 3 milimetre hrúbky, presahujúce dĺžku 2 metre podlahy. Z povrchu, na ktorý sa majú inštalovať panely, sa musia tiež odstrániť všetky mastnoty alebo zvyšky oleja. Je tiež dôležité mať vhodný obsah vlhkosti v podklade, ktorého úroveň nesmie prekročiť 2%, inak by sa mala použiť vhodná hydroizolácia, preto nainštalujte špeciálny polyetylénový (PE) film, ktorého hrúbka nesmie byť menšia ako 0,2 milimetra.
 

Typy podkladov používaných pre vinylové panely
 

Proces kladenia vinylových panelov je možný buď na existujúci povrch, ktorý je potrebné predtým uviesť do požadovaného technického stavu, alebo na podklad špeciálne na tento účel vytvorený, ako je samonivelačný poter, alebo položené MFP dosky alebo OSB. Podľa druhu povrchu je potrebné prijať vhodné opatrenia, aby sa umožnila bezproblémová a technologicky správna inštalácia vinylových panelov na podklad. V prípade nového poteru bude po jeho vykonaní potrebné existujúce nerovnosti vyrovnať pomocou vhodného tmelu, potom ich dôkladne prebrúsiť a odstrániť vzniknutý prach. Posledným krokom bude penetrácia výsledného povrchu pomocou špeciálneho základného náteru, aby sa zjednotil, vyrovnal nasiakavosť, spevnil a zlepšil priľnavosť. Ak sa rozhodneme položiť na podlahu dosky MFP alebo OSB, t. j. materiály na báze dreva pozostávajúce z drevených hoblín, lisované a spájané živicami, bude potrebné ich za účelom vytvorenia stabilného povrchu priskrutkovať k podkladu (napr.k starej podlahe) skrutkami s vhodnou dĺžkou, alebo pribiť ich. Treba pamätať na to, že jednotlivé dosky majú byť od seba vzdialené asi 2 mm dilatačnej škáry. Po vytvorení rovnomerného tvrdého povrchu týmto spôsobom by sa mali pre panely použiť príslušné podložky. Inštalácia vinylových podláh na existujúcu podlahovú krytinu z polyvinylchloridu (PVC) je možná iba vtedy, ak je úplne stabilne pripevnená k svojej základni a na celej svojej ploche a je potrebné ju dôkladne očistiť a odmastiť. Po takejto príprave povrchu je tiež potrebné ho poriadne natrieť. Vinylovú podlahu môžete nainštalovať na starú drevenú podlahu, iba ak sú dosky, ktoré ju tvoria, v stave zaručujúcom ich primeranú trvácnosť a tuhosť, sú usporiadané rovnomerne a nie sú oddelené príliš veľkými medzerami. Rovnako aj v prípade podkladu z keramických dlaždíc je podmienkou ich správne vyrovnanie, vyčistenie a základný náter. Priamej inštalácii vinylových panelov bránia materiály ako linoleum, koberec, laminát alebo guma. V takom prípade je potrebné takýto podklad odstrániť a urobiť novú plošinu, ktorá je základom pre inštaláciu vinylovej podlahy. Po správnej príprave podkladu je čas ...
Panel podłogowy Dąb Porter 8mm AC4 Parquet Mercado 34029

 

Inštalácia vinylových panelov - krok za krokom
 

Spravidla existujú dva spôsoby inštalácie vinylovej podlahy - s použitím špeciálneho lepidla a nelepiaca nazývaná „plávajúca podlaha“. Prvý z nich, tradičnejší a zaisťujúci spoľahlivejšie a odolnejšie voči vonkajším silám, lepenie vinylových panelov na podklad, čo je dôležité najmä v miestnostiach s vyššou vlhkosťou alebo kde sa používa podlahové kúrenie, spočíva v ich nalepení na podklad pomocou lepidla s vlastnosťami vhodnými pre daný produkt, suché alebo mokré viazanie. Pred začatím práce vykonajte presné merania miestnosti, v ktorej chcete inštalovať vinylovú podlahu, a na tomto základe vypočítajte množstvo materiálu potrebného na nákup. Chráni nás to tak pred nežiaducimi „prekvapeniami“ v podobe toho, že musíme urýchlene navštíviť obchod so stavebnými materiálmi, aby sme našli ďalšiu várku chýbajúcich, ako sa ukázalo, vinylových panelov alebo lepidla alebo namáhavých pokusov o ďalší predaj materiálu, ktorého množstvo sa ukázalo ako príliš veľké. Ďalším krokom pri inštalácii vinylových panelov by malo byť nechať zakúpené materiály v miestnosti, kde sa majú inštalovať, najmenej 24 hodín, aby sa aklimatizovali, čo zabráni ich možnému pokrúteniu. Malo by sa tiež pamätať na to, že pri tejto metóde nemôžu nerovnosti podlahy presiahnuť 3 mm / 1 bežný meter. Ďalšia etapa montáže bude opatrná, pomocou zubovej stierky naneste na celú plochu jednotlivých vinylových panelov príslušné množstvo lepidla uvedeného výrobcom. Je to veľmi dôležité, pretože príliš veľa z neho môže mať za následok zlisovanie lepidla pri zaťažení a príliš tenká vrstva môže spôsobiť odlupovanie panelov od podkladu.
 

Vinylová podlaha - aké lepidlo?
 

Ak je lepidlo, ktoré viaže na mokro, je potrebné ponechať už natretú vrstvu na vinylovom paneli niekoľko minút, aby sa začal proces vytvrdzovania, avšak s nanášaním materiálu na podklad je potrebné začať skôr, ako jeho povrch opotrebuje alebo úplne vyschne. Ďalej by sa mal vinylový panel opatrne a rovnomerne položiť na lepidlo, pričom sa musí dbať na to, aby nedošlo k jeho pozdĺžnemu alebo priečnemu posuvu, pričom treba pamätať na to, aby sa pozdĺž okrajov jednotlivých panelov udržiaval približne 30 cm posun, čo umožní jednotný vzor. po celej podlahovej ploche. Ak je lepidlo ktoré sa viaže na sucho, bude potrebné ho po rozotrení nechať na paneli po dobu odporúčanú výrobcom, kým sa farba nezmení. Po dotyku lepidla nesmie zostať na prste. V prípade tejto metódy je najdôležitejšie presne určiť miesto, kde sa bude panel lepiť, pretože jeho položenie na suché lepidlo bude akékoľvek vytesnenie mimoriadne sťažovať. Ďalším krokom je odstránenie všetkého prebytočného použitého lepidla, na ktoré je najlepšie použiť vodu a jemný čistiaci prostriedok, ktorý zabráni jeho vysušeniu. Po uplynutí času tuhnutia, ktorý uvádza výrobca lepidla, bude praktické prevalcovať celú plochu vinylovej podlahy špeciálnym prítlačným valčekom, ktorého hmotnosť by mala byť minimálne 50 kilogramov. Výsledkom bude ďalšie vyrovnanie panelov a ich lepšia priľnavosť k podkladu.
Panel podłogowy Dąb Evoke Coast 8mm AC4 Parquet Mercado K5573

 

Nelepiace metódy
 

Inštalácia panelov, vykonávaná bez použitia lepidla, je založená na použití tzv plávajúceho systému, ktorý nevyžaduje trvalé pripevnenie jednotlivých prvkov k zemi. Spočíva v spájaní jednotlivých vinylových panelov pomocou západiek, ktoré po spojení vytvárajú charakteristický zvuk. Samozrejme, prvé kroky sú rovnaké ako v prípade predchádzajúcej metódy, to znamená, že je potrebné zmerať miestnosť, v ktorej sa má vinylová podlaha inštalovať, a materiál sa správne aklimatizovať. Pri usporiadaní panelov a dosiek sa treba riadiť všeobecne prijatým pravidlom, podľa ktorého by sa to malo robiť rovnobežne so zdrojom svetla a v dlhom a úzkom interiéri by sa inštalácia mala uskutočňovať v pozdĺžnom smere, čo zabezpečí väčšiu stabilitu podlahy. Prvým krokom je položenie špeciálnej podložky, ktorej úlohou je vyrovnať prípadné rozdiely vo výške zeme a chrániť pred vlhkosťou, a potom zvukovoizolačnú vrstvu, ktorá efektívne zníži prípadné nepríjemné zvuky a prispeje k zlepšeniu pohodlia pri chôdzi. Ďalším krokom je správne usporiadanie dilatačných medzier vo vzťahu ku všetkým upevňovacím bodom, t. j. stenám, rámom dverí, rúrkam atď. Použitý rozstup by mal byť minimálne 5 milimetrov a nemal by byť ničím vyplnený.
 

Ako položiť vinylové dosky nelepiacou metódou?
 

Inštalácia podlahy metódou bez lepenia by sa mala vždy začínať od rohu a zľava doprava, aby ich povrchy jazykov smerovali k stene - nie napríklad k dverám. Najskôr je potrebné pevne spojiť pero a drážku jednotlivých panelov na ich predných plochách a potom tieto prvky pevne zacvaknúť, či už ručne, alebo špeciálnym gumovým kladivom. Nasledujúce rady panelov by mali byť opatrne zasunuté v uhle asi 30 ° do drážky dlhšej strany už usporiadaných prvkov a potom by mali byť mierne zatlačené nadol. Pri kladení posledného radu panelov je potrebné dodržať primeranú dilatáciu, t. j. minimálnu vzdialenosť 5 milimetrov od steny, napríklad pomocou inštalačných klinov, a šírka samotného radu by sa mala rovnať polovici šírky panelu. Na rezanie jednotlivých prvkov, aby ste ich prispôsobili miestnosti, v ktorej sú umiestnené, zvoľte nástroje, ako je technický nôž alebo vhodná píla.
Panel podłogowy Dąb Celtycki 10mm AC4 Progress 2594

 

Záverečné kroky
 

Ak je podlaha dokončená, je potrebné odstrániť použité inštalačné kliny a namontovať ďalšie prvky, ako napríklad drevené dokončovacie doplnky, napríklad vo forme podlahových líšt. Ak inštalujete vinylové dosky s lepidlom, nasledujúcich 48 hodín by ste nemali podlahu umývať ani sa o ne starať, aby sa to celé dobre usadilo. Posledným krokom je zmytie zvyšného prachu a usadenín z povrchu podlahy vlhkým mopom alebo handričkou. Vďaka tomu budú vinylové podlahy dekoratívnym prvkom interiérového dizajnu, ktorý poteší oko po mnoho rokov.

Späť