Vinylové podlahy - názory, výhody a nevýhody
Vinylové dosky sú tiež známe ako vinylové podlahy, čo je skrátená verzia luxusných vinylových dlaždíc, čo znamená luxusné vinylové dlaždice. Je to moderná verzia tradičných podlahových panelov, ktoré je možné položiť na podlahové kúrenie. Vyznačujú sa odolnosťou proti vode a trvácnosťou. Skladajú sa z polyvinylchloridu (PVC), ktorý môže mať rôzne farby a vzory. Najčastejšie sa volí verzia vinylových panelov, ktorá imituje drevené panely a dosky.
Vinylové panely - charakteristika
LVT vinylové panely sú typom podlahových panelov vyrobených z niekoľkých vrstiev kvalitnej HDF dosky, ktorá je odolná voči vlhkosti, oderu a vinylovým nečistotám. Pri zachovaní veľkosti bežnej laminátovej podlahy sú vinylové podlahy tenké (v priemere 5 mm). Vrchná dekoratívna vrstva je tiež pokrytá vinylom, ktorý dokonale imituje vzor drevených alebo kamenných podláh. Sú také praktické, že sa dajú úspešne aranžovať v kuchyniach a kúpeľniach, do akýchkoľvek vzorov a motívov. Vinylovú podlahu je možné nainštalovať kliknutím alebo nalepiť na podkladovú podlahu (tzv. samolepiace vinylové panely). Vďaka gumovým vlastnostiam vinylového jadra je tento panel veľmi tichý a pri chôdzi nevydáva klopkanie ani dutú ozvenu. Vinylové dosky sú ideálne na podlahové kúrenie, pretože panel veľmi dobre vedie teplo. Na každý m2 budú panely distribuovať teplo po miestnosti. Tieto výhody panelov naznačuje aj skutočnosť, že oterová vrstva rovnomerne vedie teplo z podlahového kúrenia po celej ploche podlahy. Nie sú také studené ako keramické dlaždice - pri chôdzi bosými nohami pripomínajú teplotu prírodnej dosky, a preto sú čoraz populárnejšie.
Vinylové panely - názory
Pri hľadaní názorov na vinylové podlahy je ťažké nájsť klady a zápory, pretože tento druh podláh je málo kritizovaný. Vinylový podlahový panel dokonale zapadá do iných materiálov a vytvára nádherné povrchy v otvorených priestoroch - imituje podlahové dosky, čo z neho robí najlepší spôsob zladenia estetickej podlahy s praktickými vlastnosťami v interiéri. Dôležité je, že vinylové panely vyzerajú rovnako dobre ako gres, ale chýba im tvrdosť a chlad keramických dlaždíc v priamom kontakte s pokožkou. „Vinylové panely - stoja za to?“ - toto je častý dopyt zadávaný do internetových vyhľadávačov. Podľa názoru používateľov vinylových panelov, vinylové dosky vytvárajú ľahko inštalovateľnú, elegantnú a estetickú podlahovú úpravu. Je pre nich možné kombinovať toľko výhod pri zachovaní relatívne nízkej ceny?
Označenie na vinylových podlahách
Vinylová podlaha môže byť označená úžitkovou triedou alebo piktogramami na obale panelov LVT. Ak poznáte ich označenie, môžete pohodlne vybrať požadovaný produkt. Úžitkové triedy panelov pre domáce použitie sú označené od 21 do 23 a pre komerčné použitie od 31 do 33/34. Čo znamenajú jednotlivé triedy? Trieda 21 - určená na dočasné použitie s miernou intenzitou (napríklad izba pre hostí alebo spálňa). Jedná sa o najslabšie panely z hľadiska kvality, trieda 22 - znamená normálnu intenzitu. Dajú sa úspešne usporiadať v obývacích izbách alebo na chodbách. Toto je optimálna kvalita panelov, trieda 23 - prispôsobená na intenzívne použitie, napríklad v kuchyniach alebo na schodiskách. Bude odolná aj v hustej premávke, trieda 31 - stredná úroveň intenzity s dočasným použitím. Odporúčajú sa pre hotelové izby a hotelové konferenčné miestnosti, trieda 32 - znamená pravidelnú intenzitu. Panely sa používajú v čakárňach, materských školách a na hotelových chodbách, trieda 33/34 - pre intenzívne využívané miestnosti. Dokonalé panely pre kancelárie, učebne a nákupné centrá.
Piktogramy, ktoré sa nachádzajú na obale, znamenajú: dve tváre otočené k sebe - označenie dôležité pre alergikov, kreslá - odolnosť proti tlaku, mačka - odolnosť proti poškriabaniu, laboratórna nádoba - odolnosť voči chemikáliám, označenie E1 - schválenie priateľské k ľuďom a životnému prostrediu, cigareta - odolnosť voči teplu cigariet, postava padajúcej osoby - odolnosť proti šmyku, plameň označený Bfl-s1 alebo Cfl-s1 - informácie o triede spomaľovania horenia a emisii dymu, rastlina - značenie ekologicky šetrných panelov, slnko - odolnosť voči ultrafialovému žiareniu , kefa - obzvlášť vhodné je udržiavať ich v čistote. Jednotlivé piktogramy sa môžu navzájom mierne líšiť, v prípade rozdielov sa obráťte na odborníka, ktorý vám pomôže zvoliť najlepšie riešenie.
Inštalácia vinylových panelov
Panely sa inštalujú rýchlo. Musíte sa len poriadne pripraviť na ich pokládku. Podklad musí byť hladký, neexistujú však požiadavky na to, aby bol dokonale rovný. Pod panely môžete použiť podložky. Dbajte na to, aby ste z podkladu odstránili nečistoty. Vinylové panely je možné položiť na existujúcu drevenú, cementovú alebo keramickú podlahu, nie je potrebné odstraňovať podklad. Panely sú umiestnené rovnakým spôsobom ako laminatové podlahy v smere svetla - inštalácia sa začína od rohu miestnosti. Ďalším spôsobom, ako nainštalovať vinyly, je položiť ich rovnobežne s najdlhšou stenou miestnosti. Pri ukladaní panelov nechajte dilatačné medzery silné 1 centimeter. Takéto podlahové panely sa udržujú oddelene od steny pomocou rozpínacích blokov. Potom sa skryjú dokončovacím príslušenstvom a lištami alebo trámami a iným dreveným dokončovacím príslušenstvom.
Spájanie vinylových panelov s inými materiálmi
Pri kombinácii vinylových dosiek s inými materiálmi je dôležité zabezpečiť primeranú úroveň podlahy. Sú tenšie ako drevo alebo dlaždice, čo je potrebné zohľadniť vo fáze plánovania a potom ich použiť pri spájaní vinylovej podlahy s inými typmi podláh. Lepšia bude vizualizácia spojenia alebo „test na sucho“, aby bol výsledný efekt uspokojivý.
Vady vinylových panelov
Je ťažké nájsť negatívne názory na vinylové panely. Ľahko sa kladú a pohodlne sa používajú. Malo by sa však pamätať na to, že nejde o ohňovzdorný materiál, takže panely nemožno umiestniť v blízkosti krbov. Aj napriek svojej odolnosti sú vinylové panely určené na inštaláciu iba vo vnútri miestností - nemali by sa umiestňovať na terasy a balkóny, pretože by sa rýchlo poškodili.
Výhody vinylových panelov
Medzi výhody vinylových panelov patria 3 základné vlastnosti. Medzi ne patrí: trvácnosť, odolnosť proti vode, mimoriadne tiché použitie. Vinylové panely vďačia za svoje vynikajúce akustické vlastnosti vrstve izolačného korku. To ich umiestňuje v rebríčku vyššie ako klasické podlahové panely. Vinylová podlaha je odolná proti mechanickému poškodeniu a prasklinám a zároveň sa relatívne ľahko inštaluje. Vďaka tomu, že každý panel je zakončený protišmykovým povrchom, bude to pre deti úplne bezpečná podlaha. Z rovnakého dôvodu sú určené na kladenie podlahy vo vzdelávacích inštitúciách alebo hoteloch.
Vinylové panely - praktické podlahy na udržanie čistoty. V oblastiach náchylných na vlhkosť, ako sú kúpeľne alebo kuchyne, tieto laminátové podlahy neabsorbujú vlhkosť ani nenapučiavajú, pretože neobsahujú celulózu. Vinylové podlahy sú kvalitne vyrobené a každý detail je rafinovaný.