Ako vymaľovať skriňu na bielo
Renovácia starého nábytku je veľmi módny trend usporiadania. Stále častejšie ho používajú známi interiéroví dizajnéri, ktorí menia výzdobu domov so starými elegantnými skriňami, komodami, stolmi a stoličkami v novej verzii. Keď vidíme účinky práce špecialistov, sami odvážnejšie siahame po rôznych metódach renovácie nábytku. Jedným z najbežnejšie používaných je maľovanie nábytku. Táto jednoduchá technika prináša úžasné výsledky. Staré skrine alebo komody prefarbené do intenzívnej dizajnovej farby dostávajú úplne nový moderný vzhľad. Obzvlášť odporúčame nábytok nafarbiť na bielo, dáva to fantastický konečný výsledok. Samotný nábytok vyzerá oveľa ľahší a elegantnejší.
V tomto článku:
Ako správne natrieť nábytok na bielo? Poradíme na príklade skriňe!
Pripravte miesto, materiály a nástroje
Skôr ako začnete pracovať, pripravte si vhodné miesto. Málokto má v dome alebo byte dielňu, kde môže bezpečne vykonávať renováciu. Nemusíte sa však báť! všetko, čo musíte urobiť, je nájsť dostatok priestoru v kuchyni alebo miestnosti, zabezpečiť laminátové panely a nábytok, najmä pohovky a kreslá, a môžete ľahko začať pracovať. Maliarska fólia je počas prípravných prác nenahraditeľná, pretože vám umožní chrániť podlahu aj nábytok. Aké materiály a nástroje budete potrebovať? Tu je krátky zoznam: brúska; jemnozrnný brúsny papier; maliarsky štetec alebo valček; farba; lak; extrakčný benzín; nové úchytky; nové nohy.
Ako maľovať nábytok bielou farbou - aká farba na nábytok?
Pri maľovaní dreveného nábytku sa oplatí použiť vhodný náter, najlepšie taký, ktorý je určený na drevené povrchy. Pamätajte, že drevený nábytok si vyžaduje špeciálne ošetrenie a výrobky, ktoré ho nielen osviežia, ale postarajú sa aj o jeho štruktúru a zaručia dlho elegantný vzhľad. Akú farbu by ste si mali zvoliť? Predstavujeme dva najobľúbenejšie produkty:
Akrylová farba
Akrylová farba je jedným z najobľúbenejších produktov na drevo. Je to osvedčený a bezpečný spôsob renovácie. Aký efekt môžete dosiahnuť použitím bielej akrylovej farby? Od hlboko matného, cez polomatný, až po elegantný a moderný lesk. Akrylové výrobky sú vysoko odolné voči vonkajším faktorom. Dajú sa umyť a utrieť bez obáv, že sa farba časom opotrebuje. Maľovanie bieleho nábytku touto farbou bohužiaľ nechráni pred mechanickým poškodením - toto opatrenie sa vyznačuje nízkou odolnosťou.
Kriedová farba
Druhým typom farieb používaných na maľovanie dreveného nábytku sú kriedové farby. V posledných rokoch sa stali veľmi obľúbenými vďaka štýlovej matnej povrchovej úprave. Kriedové farby sa nanášajú veľmi ľahko. Obnova nábytku s ich pomocou poskytuje úžasné výsledky. Výrobky z kriedy sú ekologické - ich zloženie je založené na vode, kriedovom prášku a prírodných pigmentoch. Tiež nemajú charakteristický zápach. Najväčšou nevýhodou tohto typu výrobkov je ich nízka trvácnosť a potreba nanášania niekoľkých vrstiev. Aby sa zabránilo odieraniu farby a predĺžila sa životnosť, malo by byť premaľovanie nábytku ukončené vrstvou laku alebo ochranného vosku.
Aký nábytok môžete renovovať pomocou tejto metódy: šatníkové skrine pre mládež, skrine do obývacej izby, skrine do spálne, predsieňové skrine, kuchynské skrinky, stoly a stoliky, regály a dokonca aj nočné stolíky.
Ako nafarbiť nábytok na bielo - krátke pokyny
Krok 1. Brúsenie nábytku
Pripravte si skriňu na maľovanie. Pokiaľ je to možné, odskrutkujte dvere, vyberte police a zásuvky, ako aj sklenené vitríny. Vyberte úchytky zo zásuviek a dvierok. Takto pripravený starý nábytok prebrúste brúsnym papierom, aby bol matný. Použite jemnozrnný brúsny papier - ktorý odstráni vrchnú vrstvu laku. Nemusíte úplne odstraňovať starú farbu, stačí iba náter lakom. Ide iba o zmatnenie nábytku, aby nová farba pekne pokryla jeho povrch.
Krok 2. Čistenie nábytku
Vybrúsenú drevenú skrinku očistite od častíc a prachu, ktoré sa vytvorili pri odstraňovaní farby a laku. Extrakčný benzín je na to ako stvorený. Každý povrch nábytku dôkladne poutierajte. Toto je veľmi dôležitá etapa práce. Po maľovaní bude povrch, ktorý nie je dôkladne vyčistený, pôsobiť nepekne. Farba zvýrazní každé zrno a všetky úlomky, preto nepodceňujte čistenie pred lakovaním.
Krok 3. Maľovanie nábytku
Biela farba je pripravená, môžete začať pracovať. Maľujte každý prvok presne a precízne. Klasický štetec je ideálny na drevené povrchy kuchynského alebo obývacieho nábytku. Aby ste nábytok dobre natreli, naneste dve vrstvy farby. Pred nanesením druhej nezabudnite počkať, kým prvá vyschne. Aby skriňa pôsobila atraktívne a elegantne, neoplatí sa s ničím ponáhľať. Po maľovaní počkajte, kým farba poriadne zaschne. Ak ste skrinky natreli bielou kriedovou farbou, nezabudnite ju po zaschnutí vytvrdiť vrstvou laku alebo vosku. Tip! Ak chcete obnoviť interiér a vymaľovať nábytok módnym spôsobom, môžete použiť aj iné farby ako klasickú bielu, všetko závisí od vášho vkusu a výzdoby. Starý obývačkový nábytok alebo kuchynský nábytok vymaľovaný intenzívnymi farbami budú dokonalým aranžérskym prvkom moderného vzhľadu. Pamätajte, že farba nábytku veľa napovie o jeho majiteľovi.
Krok 4. Skrutkovanie
Keď po maľovaní nábytku sú všetky jeho prvky dôkladne suché, môžete ich začať znova skrutkovania. Je vhodný čas na výmenu úchytov a nôh. Tieto malé prvky môžu úplne zmeniť vzhľad nábytku. Úchyty v kontrastnej farbe, napríklad čiernej alebo striebornej, sú ideálne pre bielu farbu. Aby bol efekt vymaľovania skutočne ohromujúci, môžete tiež vymeniť nohy nábytku a nahradiť klasické nohy modernými a dizajnovými. Tieto jednoduché postupy majú obrovský účinok. Tip! Dýhovaný nábytok nie je vhodný na maľovanie! Nestojí to za riziko. Dýha v kontakte s farbou môže „nabobtnať“ a zničiť nábytok.
Nábytok natretý na bielo pri každodennom používaní
Predtým, ako sa rozhodnete prefarbiť svoj obľúbený drevený nábytok na bielo, zamyslite sa, či je to dobré rozhodnutie. Ako už bolo spomenuté vyššie, nie každý nábytok je možné lakovať. Nábytok vyrobený z lepenky a dyhy nie je možné prelakovať. Ak chcete zmeniť jeho farbu, vymeňte súčasnú dyhu za novú. Druhá vec, ktorej stojí za to venovať pozornosť pred začatím renovácie, je funkčnosť. Svetlé odtiene nábytku môžu vyvolať určité pochybnosti. Zašpinia sa rýchlo? Budú na nich škrabance? Neožltnú časom? V skutočnosti veľa závisí od toho, aký produkt si zvolíte na prelakovanie dreveného nábytku. Čím natrieť nábytok na bielo? Väčšina populárnych moderných farieb zaručuje vysokú odolnosť voči rôznym druhom poškodenia a mnoho rokov používania aj v náročných podmienkach. Na ďalšiu ochranu nábytku môžete použiť lak alebo vosk. Pamätajte, že na bielom povrchu dreva sú viditeľné všetky nedostatky. Pozývame vás nakupovať do našej predajne Merkury Market!
Komody do obývačky | Regály | Nábytok do obývačky | Spálňové šatníkové skrine |