Stropné, stolíkové a dekoratívne - ako si vybrať svietidlá do detskej izby?
Svietidlá pre detskú izbu by malo spĺňať nielen funkčné a dekoratívne funkcie, ale predovšetkým by malo byť bezpečné a pohodlné pre malých používateľov. Dieťa má špecifické potreby, pokiaľ ide o typy použitých lámp. Ktoré detské lampy by mali byť vybrané tak, aby vyhovovali potrebám tých najmenších?
Závesné lampy pre deti
Rovnako ako v iných miestnostiach, stropné svietidlá by mali byť hlavným osvetlením detskej izby. Správne množstvo svetla bude veľmi dôležité, najmä na jeseň, keď sa rýchlo stmieva a naše dieťa bude tráviť čas vo svojej izbe. Pri výbere vyberajte detské závesné lampy. Lampy visiace zo stropu budú určite lepšie ako minimalistické plafoniery. Svetlo umiestnené nižšie sa ľahšie dostane do rohov miestnosti a zosvetlí ich. V starších detských izbách je možné použiť otvorené tienidlá, ktoré nie sú príliš hlboké, ale sú vyrobené z odolných a nárazuvzdorných materiálov. Napriek zákazom, deti rady používajú loptičku a hádžu hračky. Rozbité sklo, najmä zo závesnej lampy, môže byť nebezpečné. Stojí za to si to pamätať pri výbere iných typov osvetlenia. Maličkí by mali mať rady lampióny z papiera a textílií, ktoré poskytujú mierne rozptýlené svetlo, ktoré je príjemnejšie na pohľad a menej bijúce do očí.
Stropné svietidlá pre deti sú niekedy inšpirované rozprávkovými postavičkami alebo motívmi, ktoré oslovujú vkus najmenších používateľov. Pri nákupe osvetlenia stojí za to zohľadniť aj vkus dieťaťa. V ponuke je veľa návrhov pre chlapcov: lampy v tvare futbalu alebo automobilov formuly 1 a pre dievčatá: s motýľmi a kvetmi.
Stolové lampy pre deti
Stolové lampy v detskej izbe môžeme používať niekoľkými spôsobmi, napríklad ako:
• stolové lampy
• nočné lampy
• dodatočné dekoratívne osvetlenie.
Dopasovanie príslušného modelu lampy závisí od funkcie, ktorú bude spĺňať.
Detské stolové lampy by mali byť predovšetkým bezpečné a manipulácia s nimi by mala byť veľmi jednoduchá. Podmienky spĺňajú LED stolové lampy s pohyblivým ramenom, ktoré umožňuje ohýbanie do všetkých strán. Poskytujú veľmi jasné svetlo, ktoré je možné nasmerovať na konkrétne miesto a nezohrieva sa. Nebojte sa, že sa vaše dieťa dotkne horúcich častí, ako je napríklad tradičná žiarovka.
Nočná lampa nemusí vyžarovať silné svetlo, ale skôr rozptýlené, mäkké a tlmené. Týmto spôsobom pomôže najmenším upokojiť sa pred spaním. Je dôležité mať vypínač na vhodnom mieste - najlepšie na podstavci alebo tienidle, nie na kábli. Ak sa váš drobček v noci zobudí, rozsvieti svetlo rýchlo a ľahko, bez toho, aby riskoval, že spadne lampa.
Vhodnou alternatívou sú lampy pripevnené klipsom k horným okrajom. Stojí za to po nich siahnuť pri nedostatku miesta. Dajú sa pripevniť na police, nábytkové prvky, všade tam, kde neumiestňujeme iné osvetlenie.
Nočné lampy sa vyrábajú v mnohých dizajnoch určených pre deti. Zdá sa, že najzaujímavejšie aranžmány majú tvary zvierat a svetlo ich zosvetľuje zvnútra.
Dekoratívne osvetlenie
V izbe malého dieťaťa, najmä takého, ktoré sa bojí tmy, môžeme použiť ďalšie dekoratívne osvetlenie. Svietidlá tohto typu majú veľmi odlišné formy:
• dotykové žiarovky,
• stolové lampy s farebným svetlom,
• pásky LED
Nielen, že sú ďalším zdrojom svetla, ale rovnako ako dotykové lampy eliminujú riziko kontaktu pera alebo prstov pri hraní. Tento typ osvetlenia poskytuje tlmené, rozptýlené, mliečne, niekedy sfarbené svetlo. Nie sú vhodné na čítanie knihy alebo na domáce práce - dopĺňajú usporiadanie miestnosti. Ak vaše dieťa ťažko zaspáva, pomôže vám prekonať strach z toho, že bude v tme.