Ako čistiť panely? Ako sa starať o ich vzhľad? Efektívne spôsoby a triky
Podlahové panely sú veľmi obľúbeným typom podlahových úprav. Často napodobňujú drevené podlahové dosky, sú však oveľa lacnejšie a praktickejšie na použitie. Aby vyzerali dobre a slúžili nám roky, mali by byť správne vyčistené. Ich starostlivosť nie je zložitá, ale vyžaduje si pravidelnosť. Vďaka hrubej štruktúre panelov nečistoty prenikajú hlboko do vrchnej vrstvy a niekedy je ťažké sa ich zbaviť bez toho, aby ste zanechali šmuhy. Ako a čím čistiť panely? Používajte iba doplnky a prostriedky, ktoré dobre vykonajú svoju prácu, ale nepoškodia podlahu. Ľahkosť a frekvencia čistenia panelov do značnej miery závisí od ich typu (vinylového alebo laminovaného) a triedy oderu - čím vyššia, tým menej náchylná na poškriabanie, a čistenie je jednoduchšie. Z tohto dôvodu by sa mali vinylové panely triedy AC4 alebo AC5 zvoliť pre intenzívne využívané miestnosti a pre tie, do ktorých sa vstupuje priamo zvonku.
Čím čistiť podlahové panely? Domáce spôsoby
Podlahu vždy začnite čistiť suchým zametaním alebo vysávaním. Vďaka tomu sa zbavíme prachu, naneseného piesku a iných nečistôt a drobných prvkov, ktoré by mohli poškriabať alebo čiastočne roztrhnúť vrchnú vrstvu vinylu alebo laminátu. Potom začneme mokré čistenie. Samozrejme môžeme siahnuť po prostriedku na čistenie podláh alebo iných špecializovaných prípravkoch, ale vždy ich zmiešame s vodou pri dodržaní proporcií odporúčaných výrobcom. Nezabudnite používať iba čistiace prostriedky určené pre konkrétny typ podlahy (napríklad o dlaždice sa stará úplne inak ako o panely a dosky). Domáce čistenie panelov je rovnako efektívne a oveľa lacnejšie. Postačí zmiešať niekoľko litrov teplej vody s prostriedkom na umývanie riadu a zmes rozotrieť po podlahe v smere k panelom, aby nevznikali nepekné pruhy. Pri čistení panelov bude perfektná handrička z mikrovlákna alebo mop z mikrovlákna, ktorý na rozdiel od tradičného šňúrkového mopu nezhromažďuje prach a iné nečistoty, ktoré sa pri vysávaní vynechali. Ak je na paneli jediná nečistota, najlepšie je ju odstrániť počas umývania celej podlahy. Výnimkou sú mastné škvrny (dajú sa jemne otrieť zriedeným benzínom) a rozliata tekutina, bude rýchlo absorbovaná kuchynskou papierovou utierkou. Dôležité je, že nikdy priamo na podlahu neaplikujeme žiadny čistiaci prostriedok, pretože by to mohlo spôsobiť miestne zafarbenie. Namiesto toho ho najskôr zmiešajte s vodou, potom ho na panely naneste mopom alebo handričkou a jemne ho pretrite. Panely nikdy nepoužívame na čistenie alebo zametanie tvrdých štetín. Takto poškodený povrch nie je možné vrátiť do pôvodného vzhľadu, je ho teda možné iba vymeniť.
Laminátové alebo vinylové panely - ktoré sa ľahšie udržiavajú?
Laminátová podlaha nie je vzhľadom na svoju štruktúru vodotesná, preto pri jej umývaní buďte obzvlášť opatrní. Používajte iba dobre vyžmýkaný mop alebo handričku a po vyčistení podlahu dôkladne vysušte - v zime ju utrite a v lete nechajte okno otvorené. Pri tomto type podlahovej krytiny sa vždy ubezpečte, že sa medzi okraje nedostane prebytočná voda a iné čistiace prostriedky, pretože to môže spôsobiť, že sa panely v mieste dotyku napučiavajú a dokonca dostanú vlhkosť do podkladovej vrstvy. S vinylovými panelmi nie je taký problém, vyznačujú sa odolnosťou proti vode a vlhkosti. Dajú sa bez strachu použiť v kuchyni a dokonca aj v kúpeľni. Dokonale sa hodia aj ako podlahová krytina do obývacích izieb zdobených kvetináčmi s rastlinami a kvetmi stojacimi na podlahe. Na rozdiel od laminovaných podláh vinylová podlaha nepriťahuje prach, takže na zaistenie jej povrchových antistatických vlastností nemusíte používať špeciálne prípravky.
Ako uľahčiť čistenie podlahových panelov?
Čím čistiť podlahové panely, aby ste ušetrili veľa času a energie? Život si môžeme uľahčiť používaním elektrických prístrojov, ktoré pri čistení kombinujú funkcie vysávača a mopu (elektrický mop) alebo vysávača a parného čističa). Elektrické mopy umožňujú čistenie podlahových panelov efektívnejšie ako ručné, pretože sú priebežne zásobované čistou vodou a špinavá voda sa prenáša do samostatnej nádrže. Podložka takého zariadenia sa otáča oveľa rýchlejšie, čo umožňuje presné čistenie nečistôt. Navyše nezanecháva príliš veľa vlhkosti, takže sa umytý povrch vysuší iba za pár minút. Elektrické mopy sú často bezdrôtové, takže ich nemusíte pripájať a nehrozí, že o kábel zakopneme. Parný mop je naopak podobný bežnému stojatému vysávaču, líši sa však spôsobom čistenia podlahy. Naleje sa do nej určité množstvo vody, ktoré sa vplyvom vysokej teploty premení na vodnú paru. Tlaková para, ktorá uniká von, nasáva všetky nečistoty vrátane prachu, mastnoty alebo dokonca plesne vo vnútri. Parný čistič účinne ničí baktérie bez pomoci čistiaceho prostriedku, takže je ideálny pre alergikov a rodičov malých detí. Tiež po ňom stojí za to siahnuť pri čistení podlahových panelov po renovácii, po vyčistení stropu a stien od prachu.
Ako nablýskať podlahové panely? Postačí ocot!
Stojí za to vedieť nielen to, čím treba podlahové panely čistiť, ale aj to, ako ich nablýskať. Panely sa časom otupia, ale nejde o nezvratný jav. Aby boli lesklé, panely umyte mopom namočeným v teplej vode, potom ich potrite studenou vodou zmiešanou s octom (v pomere 5 litrov vody na 2 lyžice octu) a nakoniec vyleštite, kým sa nedosiahne požadovaný efekt. Ak chceme viditeľnejší lesk panelov, môžeme použiť trochu inú zmes, ktorá obsahuje vodu (2 šálky), ocot (pol pohára) a olivový olej (2 lyžice). Aby ste potlačili dusivý zápach octu, stačí pridať trochu éterického oleja, ako je citrón alebo čaj. Týmto spôsobom nielen obnovíme lesk panelov, ale tiež vytvoríme na ich povrchu ochrannú vrstvu, ktorá zabráni hromadeniu prachu a chráni podlahu pred poškriabaním. Ďalším riešením je použitie hotového prípravku obsahujúceho polyméry. Takýto prostriedok preniká hlboko do pórovitej štruktúry panelov, vďaka čomu im dodáva dlhší lesk, zároveň ich chráni pred mechanickým poškodením a uľahčuje ich čistenie. Po presnom rozložení prípravku na panely musíte počkať minimálne pol hodiny, kým po nich budete kráčať. Vďaka tejto úprave bude naša podlaha vyzerať nasledujúcich pár mesiacov ako nová.