Chyby pri ukladaní panelov

22.01.2022

Podlahové panely môžete položiť svojpomocne. Moderné produkty sú vybavené špeciálnymi montážnymi systémami, vďaka ktorým nepotrebujete mať žiadne špeciálne zručnosti, aby ste si s nimi rýchlo poradili. Žiaľ, jednoduchosť kladenia laminátových podláh sa pre mnohých stala pascou – na základe presvedčení o banálnosti takejto práce robia niekoľko zásadných chýb. Preto je veľmi dôležité zistiť, ako sa vyhnúť nehodám pri inštalácii laminátových podláh. Prečítajte si náš článok!

V tomto článku:

1. Chyba č. 1: Nečítanie pokynov

2. Chyba č. 2: Nesprávna príprava podkladu

3. Chyba č. 3: Nedostatok trpezlivosti

4. Chyba č. 4: Chaos a nedostatok plánovania



Nábytok do kuchyne a jedálne- Merkury Market

Chyba č. 1: Nečítanie pokynov

Všetky laminátové podlahy a iné podobné výrobky sa tiež dodávajú s montážnym návodom. Je pravda, že umiestnenie panelov je pomerne jednoduché, no treba pripomenúť, že každý výrobca ich môže navrhnúť trochu inak. Aj keď ste už v minulosti položili panely a dosky, je nutné si prečítať návod ako musia byť panely pokladané.

Ako sa môžu laminátové panely navzájom líšiť? Okrem iného aj požadovaným typom podložky ako aj spájaním zámkov. Zdá sa, že všetky systémy na Click fungujú rovnako. Panely dostupné na trhu majú niekoľko typov upevňovacích prvkov. Je nutné poznamenať, že najčastejšími chybami je použitie príliš veľkej sily tam, kde je potrebná správna technika. Nesprávna inštalácia panelov ich môže dokonca poškodiť alebo spôsobiť, že podlaha nebude vyzerať príťažlivo.

Mnoho ľudí začína s kladením panelov nájdením inštruktážneho videa na internete. Je pravda, že obrázok je sugestívnejší ako kresba a je ľahšie zapamätateľný. Nájdený návod však môže odkazovať na úplne iný model panelov, aj keď sú od rovnakého výrobcu!

 

Nábytok do kuchyne a jedálne- Merkury Market

Chyba č. 2: Nesprávna príprava podkladu

Bez ohľadu na to, či si vyberieme drevené podlahy alebo moderné vinylové dosky, musíme podklad vopred správne pripraviť. V prvom rade musí byť rovný a plochý. Samozrejme, najjednoduchšie je položiť panely na novú podlahu. Často je však potrebné vopred základ pripraviť. Použite na to samonivelačný poter alebo cementovú vyrovnávaciu hmotu.

Na betónovom potere nesmú byť žiadne nečistoty. Okrem toho by podlaha mala byť suchá. Vlhkosť podkladu nesmie presiahnuť 2,5% a ak použijete anhydritový poter, musí byť nižšia ako 1,5%. Na kontrolu tohto parametra sa používajú špeciálne meradlá. Je dôležité vedieť, že ich nemusíte kupovať – sú dostupné v požičovniach stavebnej techniky.

Vinylové dosky sú špeciálnym typom podlahy. Ich veľkou výhodou je možnosť položenia priamo na starú podlahu, napríklad na keramickú dlažbu. V závislosti od toho je potrebné poznamenať niekoľko dôležitých faktorov.

V prípade vinylových dosiek namontovaných na dlaždice dávajte pozor na rozmery škárovacej hmoty. Ak je širšia ako 4 mm a hlbšia ako 1 mm, je potrebné ju vyplniť napr. Vinylové panely je možné klásť na podklady, akými sú doska Barlinek, linoleum, OBS doska alebo dokonca aj PVC podlaha. Ich inštalácia sa však neodporúča na koberce ale aj mäkké materiály.

Zlá podložka

Veľmi dôležitou súčasťou celej podlahy sú podložky pod panely. Častou chybou je šetrenie na tomto prvku. Veľmi dôležitú úlohu zohráva podložka, ktorá sa používa na tmenie, prenášanie váhy a akusticky izoluje. V súlade s tým všeobecne platí, že čím hrubšia podložka, tým lepšie. Z tohto pravidla však existujú aj výnimky, ktoré sa vzťahujú na panely montované na podlahové kúrenie. V tomto bode sa opäť prikláňame ku čítaniu pokynov výrobcu – musíte brať do úvahy, že nie každý panel je možné umiestniť na vykurovací systém.

Bez dilatačných škár

Pokládka podlahových panelov vyžaduje ponechanie dilatačnej medzery pri stenách a medzi miestnosťami. Po položení podlaha nedrží trvalo svoj tvar. Panely „fungujú“ pod vplyvom teploty, tlaku a mnohých ďalších faktorov. V prípade ak zabudneme na dilatačné škáry, časom sa na podlahe môžu objaviť nepekné deformácie.

Vinylové dosky môžu mať menšiu dilatačnú medzeru ako laminátové dosky. Ba čo viac, nie každý model vyžaduje, aby boli položené v zárubniach – medzi miestnosťami. Výber takéhoto produktu v súčasnosti umožňuje veľmi atraktívny konečný výsledok – jednotnú podlahu bez prvkov, akými sú prahové lišty.

Žiadna izolácia

Aby sa zabránilo vystaveniu panelov vlhkosti, a tým strate vlastností, je potrebné použiť parotesnú fóliu – najmä pri ich inštalácii na prízemí. Absencia fólie nepriaznivo ovplyvní parametre panelov.

 

Nábytok do obývačky- Merkury Market

Chyba č. 3: Nedostatok trpezlivosti

Je zrejmé, že podlahu v izbe by sme chceli zrekonštruovať čo najskôr. V zhone sa však môžeme dopustiť zásadných chýb. Jednou z nich je v praxi nedostatočná aklimatizácia panelov. Pred začatím montáže by sa mali uchovávať minimálne 48 hodín v miestnosti, kde budú uskladnené – v originálnych, uzavretých obaloch.

Aklimatizácia panelov je zameraná na vyrovnanie ich teploty a vlhkosti s interiérom. Vďaka tomu si pri inštalácii zachovajú všetky svoje vlastnosti. Napríklad pri prenesení zo studenej a vlhkej pivnice do teplého bytu na druhom poschodí by sa pri montáži mohli dokonca poškodiť.

Pri ukladaní panelov sa rozhodne nie je vhodné ponáhľať. Všetky práce by sa mali vykonávať v intervaloch podľa odporúčaní výrobcu. Medzi najčastejšie chyby patrí príliš krátky čas medzi zhotovením poteru alebo zaistením spojov s hmotou a položením panelov. Ak nalepíme soklové lišty príliš rýchlo, čoskoro nás môžu čakať nepríjemné následky v podobe vydutín podlahy, ba až plesní na stene.

 

Nábytok do kuchyne a jedálne- Merkury Market

Chyba č. 4: Chaos a nedostatok plánovania

Skutočnosť, že dyhované podlahové panely aj iné podlahové materiály tohto typu sa dajú ľahko položiť svojpomocne, nás nezbavuje dobrého premyslenia stratégie prevádzky a plánovania prác. Začnime so smerom montáže panelov. Vo všeobecnosti by mali byť kolmé na zdroj prirodzeného svetla. Vďaka tomu sú medzery medzi jednotlivými prvkami menej viditeľné. Toto pravidlo neplatí pre tzv V škáry medzi panelami. Samotný spoj je v ich prípade dekoratívnym prvkom a mal by byť viditeľný.

Pri usporiadaní rovnakých panelov v susedných miestnostiach, mali by sme sa snažiť, aby tvorili jednotnú plochu. Ak to z rôznych dôvodov nie je možné alebo sa v konečnom dôsledku môže zdať, že je to neatraktívne, možno od toho upustiť.

Predtým, ako začneme pokladať prvý rad panelov pozdĺž steny, zvážme, či by sme mali začať s celým prvkom alebo jeho časťou. Ak to dobre nenaplánujeme, na konci môže byť nepekný úzky pásik. Najlepším spôsobom je nakresliť miestnosť s prihliadnutím na jej rozmery a v danom prípade si premyslieť optimálne usporiadanie a rezanie dosiek.

Vyššie uvedené najčastejšie chyby bohužiaľ nie sú jediné. Tou hlavnou, ktorej sa príliš často dopúšťame, je výber nekvalitných pevných prvkov, teda panelov, a materiálov, ako sú lepidlá či doplnky na montáž na podlahu. Len kvalitné výrobky budú vyzerať atraktívne a zachovajú si svoje vlastnosti a trvácnosť na roky! Prejdite na našu webovú stránku a pozrite si výrobky, ktoré ponúkame.


Inšpirujte sa!

Ako prať koberec
Panely ako parkety
Vinylové panely na stenu do kúpeľne

 

Späť