Digestor alebo pohlcovač pachu - čo je lepšie?
Mnoho ľudí používa pojmy digestor a pohlcovač zameniteľne. Medzitým ide o domáce spotrebiče, ktoré vykonávajú podobnú funkciu, ale líšia sa spôsobom práce a montáže.
Ako viete, ktorý z nich si vybrať pri dokončovaní alebo rekonštrukcii kuchyne?
Rozhodnutie by sa malo urobiť s prihliadnutím predovšetkým na dostupnosť ventilačného systému. Digestor s odsávaním (odsávač v režime odsávania pár) pracuje v otvorenom okruhu, čo znamená, že musí byť napojený na odsávacie potrubie (spravidla dymovod), aby bol znečistený vzduch odvádzaný mimo priestor. Pohlcovač je naproti tomu kuchynský spotrebič, ktorý nie je potrebné napojiť na vetracie potrubie, pretože pracuje v uzavretom okruhu a vzduch sa čistí pomocou takzvaných uhlíkových filtrov.
Uhlíkové filtre obsahujú aktívne uhlie, ktoré pohlcuje nepríjemné pachy. Dôležité je, že digestor môže fungovať aj v režime pohlcovača – za predpokladu, že sú v ňom nainštalované uhlíkové filtre a že je odrezaný prístup k vonkajšej ventilácii.
V tomto článku:
1. Kedy si vybrať pohlcovač pachov?
2. Aké sú nevýhody používania kuchynského pohlcovača?
3. Kuchynský digestor – prečo by ste ho mali nainštalovať?
4. Na čo nezabudnúť pri rozhodovaní o pripojení kuchynského digestora?
Kedy si vybrať pohlcovač pachov?
V prvom rade je montáž kuchynského pohlcovača pachov jediným riešením pre byty v bytových domoch a rodinných domoch, ktoré nemajú samostatné vetracie potrubie. Na používanie pohlcovača potrebujete iba prístup k elektrickej sieti, takže ho možno nainštalovať do každej kuchyne. Nemusíte sa obávať nutnosti viesť pod stropom potrubie na nasávanie znečisteného vzduchu.
Pohlcovač alebo digestor v režime pohlcovača je vhodný aj pre pasívne domy. Rezignácia od ťahu umožňuje ich majiteľom znížiť spotrebu elektriny.
Ako?
Svoje interiéry si budú môcť vykurovať teplým vzduchom uvoľneným pri pečení či varení a prečisteným uhlíkovými filtrami.
Aké sú nevýhody používania kuchynského pohlcovača?
Kým samotné kuchynské pohlcovače sú lacné, musíte počítať s dodatočnými výdavkami spojenými s prevádzkou, ako je napríklad nutnosť výmeny uhlíkových filtrov. Nové uhlíkové filtre by ste si mali zaobstarať aspoň raz ročne (v prípade ich pravidelného používania), inak sa ich účinnosť výrazne zníži.
Alternatívnym riešením je kúpa oveľa drahších hliníkových alebo oceľových filtrov, ktoré stačí pravidelne čistiť. Keďže pohlcovač vzduchu neprenáša vlhkosť von z budovy a uhlíkový filter tlmí chod motora, je vysoká pravdepodobnosť kondenzácie vo vnútri kuchyne pri varení. Usadzuje sa na povrchoch, ako sú keramické dlaždice, okená alebo kuchynský nábytok (zvlášť náchylné na poškodenie sú závesné kuchynské skrinky a kuchynské skrinky stojace v blízkosti varnej dosky).
Nadmerná vlhkosť môže tiež spôsobiť rast ťažko odstrániteľných plesní alebo húb na stenách a stropoch. Keďže uhlíkové filtre sú namontované na sacej turbíne, nasávaný vzduch a pach musí prekonať túto bariéru a každá ďalšia vrstva spôsobí, že kuchynský pohlcovač alebo digestor pracujúci v tomto režime pracuje hlasnejšie ako odsávač pripojený do siete.
Nezabúdajte ani na to, že pohlcovač je potrebné zapnúť ešte pred začatím varenia a vypnúť ho až nejaký čas po jeho skončení – tým sa zvýši účinnosť odstraňovania znečisteného vzduchu a predĺži sa životnosť uhlíkových filtrov.
Kuchynský digestor – prečo by ste ho mali nainštalovať?
Nainštalovaný odsávač pár - digestor, okrem toho, že slúži na pohlcovanie pachov – je určený aj na efektívne čistenie vzduchu od prachu, roztočov a iných zdraviu škodlivých mikroorganizmov. A čo viac, správne nainštalované digestory nielenže zabránia kondenzácii počas varenia, ale tiež odstránia prebytočnú vlhkosť, ktorá ničí kuchynské skrinky.
Práca digestoru je veľmi efektívna a obsluha rýchla. Odhaduje sa, že digestor napojený na vetracie potrubie vykonáva 4x presnejšiu filtráciu ako pohlcovač (jej účinnosť klesá o 80% aj pri použití uhlíkových filtrov). Nemusíte sa teda báť, že by nezvládol prípravu veľkého množstva jedál.
Odsávač pár stojí síce viac ako pohlcovač pár bez odsávača, ale negeneruje náklady spojené s jeho používaním. K pohlcovaču si samozrejme môžete dokúpiť uhlíkový filter, nie je to však nutné, navyše zvyšuje hlučnosť prístroja. Použitie odsávača pár má ešte jeden pozitívny vedľajší efekt – ochladzuje interiér kuchyne tým, že odvádza teplo vznikajúce pri varení z domácnosti. Vďaka tomu sa človek stojaci pri rúre či sporáku nepotí a pri práci sa cíti pohodlnejšie.
Na čo nezabudnúť pri rozhodovaní o pripojení kuchynského digestora?
Inštalácia digestora je efektívnym riešením iba vtedy, ak má byt prístup k nezávislému vetraciemu kanálu. Okrem toho správna úroveň vetrania bude zabezpečená iba vtedy, ak má dostatočne veľký priemer - pre priestranné kuchyne alebo kuchyne otvorené do obývacej izby je potrebné mať potrubie s priemerom najmenej 15 cm. Alternatívou môžu byť inštalované uhlíkové filtre, vďaka ktorým sa vyčistená časť vzduchu vracia späť do miestnosti a zvyšok odchádza von.
Digestor by sa nemal inštalovať, ak má kuchyňa zariadenia, ktoré odvádzajú výpary do výfukového potrubia, ako je krb alebo plynová varná doska.
Prečo?
To môže viesť k prúdeniu výfukových plynov späť do miestnosti bytu a otrave členov domácnosti. V tejto situácii je potrebné mať oddelené potrubie pre digestor alebo viesť potrubie cez stenu a jeho ústie uzavrieť kovovou mriežkou alebo elektronickým ventilom, ktorý sa otvorí pri každom spustení digestora.
Veľká vzdialenosť medzi zariadením a komínom môže tiež sťažiť inštaláciu digestorov. Potom musíte viesť dlhé potrubie, čo určite nie je estetické. Našťastie existuje niekoľko osvedčených spôsobov, ako to v miestnosti skryť - najjednoduchšie je obložiť potrubie sadrokartónom alebo vyrobiť zavesený strop, ktorý čoraz častejšie zdobí moderné kuchyne a iné miestnosti.
Na výber sú rôzne typy odsávačov pár: okrem iného stropné odsávače pár, komínové odsávače pár, nástenné odsávače pár, ostrovčekové odsávače pár a odsávače pár pod skrinku. Každý z nich vyžaduje pripojenie na vetracie potrubie, ale môže pracovať aj s uhlíkovými filtrami. Ich montáž, vzhľad, veľkosť a úroveň výkonu sa však líšia.
Ako vidíte, odpoveď na otázku "odsávač alebo pohlcovač?" nejde len o individuálne preferencie, ale o reálne možnosti. Všeobecne platí, že je lepšie zvoliť digestory s odsávačom, pokiaľ to nedovoľuje nedostatočný prístup k samostatnému vetraciemu potrubiu - potom musíme kúpiť pohlcovač.
Inšpirujte sa!
Ako si vybrať pracovnú dosku ku kuchynským skrinkám