Glazúra - najobľúbenejší typ keramických dlaždíc
Pravdepodobne neexistuje dom alebo byt, kde by keramické obklady neboli použité na dokončenie čo i len malej časti steny alebo podlahy. Nájdeme ich na miestach vystavených zložitým prevádzkovým podmienkam, najčastejšie v kúpeľni a kuchyni. Jedným z najobľúbenejších druhov je glazúra. Aké vlastnosti nás nútia kúpiť si ju? Čo znamenajú pojmy základná dlaždica, lappato alebo retifikácia? Na tieto otázky vám určite odpovieme.
Glazúra je druh obkladu stien vyrobený z materiálov podobných tým, ktoré sa používajú v porcelánových stolových alebo fajansových pohároch. Pália sa pri teplote asi 1 000 ° C, ktorá je nižšia ako pri iných druhoch dlaždíc, ale to umožňuje dať glazúre jedinečné farby, ktoré sa medzi gresom alebo terakotou nedajú nájsť. Je pokrytá smaltom, je tenká a mierne krehká, ale nie veľmi nasiakavá a odolná voči čistiacim chemikáliám. Z dôvodu nízkej tlakovej odolnosti sa glazúry pre podlahy neodporúčajú.
Typy dlaždíc
Keramické dlaždice, najmä pre kúpeľne, by sa mali vyberať v rámci jednej kolekcie nastavenej výrobcom. Riešenie umožňuje dokonalé zladenie rôznych druhov dlaždíc a vytvorenie dekorácie. Stretneme sa teda s pojmami ako:
-
základná dlaždica - základný typ dlaždice, určený na obloženie stien alebo podláh ako dekorácia pozadia,
-
dekory - ozdobné dlaždice so vzorom, ktorými skôr zarovnáme fragmenty steny,
-
lišty - dlaždice používané na oddelenie povrchov stien alebo ako dekoračný vlys,
-
mozaiky - dekoratívna dlaždica zložená z menších geometrických prvkov: štvorce, kosoštvorce, obdĺžniky alebo šesťuholníky.
Označenie určujúce účel nie je bezvýznamné pri výbere dlaždíc. To niekedy súvisí s mrazuvzdornosťou a je samozrejmé, že dlaždice, ktoré nie sú odolné voči nízkym teplotám, sa môžu používať iba vo vnútri budov. Glazúra nie je mrazuvzdorná a je určená hlavne na steny. Ako podlahové dlaždice alebo vonkajšie dlaždice sa oveľa častejšie používa terakota, kamenina a slinok.
Obklady - najobľúbenejšie typy povrchovej úpravy
Obklady do kúpeľne alebo do kuchyne musia spĺňať aj estetické očakávania. Typ povrchu použitého v dlaždiciach ovplyvňuje vzhľad miestnosti, ale aj ľahkosť čistenia. Môžeme si vybrať z matných, lesklých, lappato, saténových, štruktúrovaných alebo skosených dlaždíc. Matné alebo lesklé dlaždice poznáme takmer okamžite. Lesk odráža svetlo a trblietky, matný túto vlastnosť nemá. Vzorovaný povrch steny lesklého povrchu je menej zrkadlový a hodvábny.
Lappato kombinuje mat a lesk vo vnútri dlaždice. Nerovnomerné rozloženie vytvára veľmi zaujímavý efekt, najmä na väčších dlaždiciach.
Štruktúrovaná glazúra nemá hladký povrch, ale je vzorovaná, drsná, ryhovaná - podľa použitého vzoru. Veľmi charakteristickou variáciou štruktúrneho vzoru je skosenie. Okraje dlaždice sú rezané pod uhlom a stred je zdôraznený - dlaždica vyzerá ako tehla.
Glazúra - populárne vzory dlaždíc
Mimoriadna obľuba glazúry je spôsobená hlavne širokou škálou vzorov, v ktorých sa vyrába. Obklad úspešne imituje ušľachtilejšie materiály, ako je mramor, ušľachtilé drevo alebo kameň. Úžitkové hodnoty betónu a tehál neumožňujú ich použitie v miestnostiach s vysokou vlhkosťou alebo s priamym kontaktom s vodou. Glazúra, ktorá napodobňuje populárne materiály, nemá také obmedzenia.
Najobľúbenejšie vzory glazúry v obchode Merkury Market:
• imitácia dreva,
• imitácia betónu,
• imitácia tehál,
• imitácia kameňa,
• imitácia mramoru,
• iné / univerzálne,
• patchwork.
Fugovanie a spôsoby pokladania glazúry
Pokladanie dlaždíc nie je ľahké, vyžaduje si vhodný výber lepidiel, prípravu stien a celé dokončenie škáry a líšt. Škárovacie hmoty môžu zvýšiť trvácnosť dlaždíc, znížiť možnosť hromadenia nečistôt, plesní a húb. V kúpeľni by sa mali používať škárovacie hmoty so zvýšenou odolnosťou proti oderu a nízkou nasiakavosťou. Stojí za to naniesť základný náter vopred, aby ste zabránili znečisteniu a odštiepeniu.
Úzke škáry sú vhodnejšie pre glazúry väčších rozmerov, zatiaľ čo širšie škáry sú vhodnejšie pre malé prvky - napríklad mozaiky. Je dôležité zvoliť veľkosť, farby, tvar a spôsob kladenia dlaždíc. V malých kúpeľniach bude dlažba veľkých rozmerov alebo tmavých farieb pôsobiť zle. Menšie dlaždice alebo mozaiky, skôr vo svetlých farbách, sa môžu ukázať ako lepšie.
Svojským vylepšením je použitie rektifikácie. Tieto typy dlaždíc sú zodpovedajúcim spôsobom rezané, majú leštené a vyrovnané hrany a pri kladení vyžadujú menšie opravy.
Vzhľad miestnosti možno opticky korigovať úpravou usporiadania dlaždíc do jej tvaru. Horizontálne umiestnenie vzorov (odpovedných tvarov) glazúry dodáva šírku, zatiaľ čo vertikálne usporiadanie - predlžuje a zužuje interiér.
Dokonalé položenie glazúry ovplyvňuje konečný výsledok a jej trvácnosť. Ak nám chýbajú skúsenosti a znalosti, je lepšie spoľahnúť sa na odborníkov. .