Podlahy a podklad pre podlahové kúrenie - aké materiály zvoliť?
Nepochybne je čoraz obľúbenejšie podlahové kúrenie, keďže zabezpečuje veľmi rovnomerné rozloženie tepla a umožňuje zažiť príjemný pocit pri chôdzi s bosými nohami a využíva sa v rôznych typoch interiérových priestorov. Podľa bežných celkom ustálených názorov, je najlepším materiálom vhodným na pokrytie podlahy týmto typom vykurovania inštalovaného v dome keramická dlažba, ktorá je obzvlášť odolným a ľahko tepelne vodivým prvkom. Medzitým si podlahové kúrenie môžete vychutnať aj s inými podlahovými materiálmi, ako sú podlahové dosky alebo bežné laminátové podlahy. Než sa však rozhodneme pre výber konkrétneho typu panelov, ktoré sa majú použiť na podlahové kúrenie, musíme sa oboznámiť s ich špecifickými vlastnosťami, k čomu im pomôžu špeciálne označenia, ktoré používajú výrobcovia na obaloch.
Aké značenie treba hľadať na paneloch?
Medzi najdôležitejšie znaky, ktoré pre používateľov používajú výrobcovia panelov a ktoré de facto rozhodujú o ich kvalite, patria: trieda oderu, trieda používania a koeficient tepelnej odolnosti panelu. Používajú sa tiež symboly, ktoré označujú ďalšie dôležité parametre panelov.
Trieda oderu
Toto je určite jeden z najdôležitejších parametrov, ktoré charakterizujú podlahové panely, pretože čím vyšší je stupeň ich obrusovania, tým sú odolnejšie voči možnému poškodeniu vrchnej vrstvy a v dôsledku toho zachovávajú taký parameter, ako je správna hrúbka panelov. Existuje 5 tried tohto koeficientu, a to: veľmi slabý (AC1), slabý (AC2), dobrý (AC3), vysoký (AC4) a veľmi vysoký (AC5), z ktorých prvé tri sú určené pre panely používané v domácich miestnostiach, zatiaľ čo posledné dva - používané vo verejne prospešných budovách.
Trieda použitia
Udáva, do akej miery sú dané podlahové panely odolné voči intenzívnemu používaniu bez ich výrazného opotrebenia. Vyjadruje sa číselným označením, kde: - prvá číslica označuje typ miestnosti, v ktorej majú byť usporiadané (2 - obývacia izba, 3 - verejná technická miestnosť), - druhá číslica označuje maximálnu úroveň intenzity využívania daného územia (1 - miestnosť so slabou prevádzkou, 2 - miestnosť so strednou prevádzkou, 3 - miestnosť so silnou prevádzkou). Súčiniteľ tepelnej odolnosti udáva stupeň tepelnej priepustnosti daných podlahových panelov a je označený písmenom R. Je veľmi dôležité, aby maximálny súčiniteľ tepelného odporu panelu s použitou podložkou nepresahoval 0,15 m2 * K / W, a najčastejšie je to 0,10 m2 * K / W pri hrúbke do 12 mm a 0,08 m2 * K / W pre hrúbku 10 mm. To má zásadný vplyv na účinnosť podlahového kúrenia.
Symboly označujúce ďalšie dôležité parametre panelov
Každý výrobca používa v tejto oblasti svoje vlastné označenia, pričom osobitnú úlohu zohrávajú tie, ktoré súvisia s bezpečným používaním podlahových panelov. Patria sem: protišmykovosť, t. j. koeficient udávajúci stupeň klzkosti daného panelu, a čím je vyšší, tým je panel bezpečnejší pri každodennom používaní, požiarna odolnosť a s ním súvisiaca emisia dymu, ktorá určuje vlastnosti panelov pri vystavení ohňu, hygienická trieda, odrážajúca mieru, v akej sú panely ekologické a emitujú najmenšie možné množstvo škodlivej chemickej zlúčeniny vo forme formaldehydu. Zvyčajne je to spojené so získaním príslušného súhlasu Národného ústavu hygieny v tejto súvislosti. Pokiaľ ide o ďalšie parametre panelov, ktoré sú výrobcami označené na ich obaloch, tu môžeme rozlíšiť: antistatický index, index svetlostálosti, ktorý informuje o tom, do akej miery je vonkajšia strana panelov odolná voči svetlu, index odolnosti proti poškriabaniu, index nosnosti, ľahko čistiteľný index, index odolnosti voči teplu z cigariet a proti chemickým látkam. Špeciálnym typom označenia je symbol spoja V, ktorý naznačuje, že panely boli vyrobené v technológii pomocou frézy na hrany pokrývajúcej všetky štyri strany dosky, teda spoj v tvare V, vďaka čomu vyzerá položená podlaha akoby bola z prírodného dreva. Jedným z popredných výrobcov takýchto panelov je švajčiarska spoločnosť Krono.
Dajú sa panely kombinovať s podlahovým kúrením?
Ako už bolo spomenuté, podlahové panely sú najvhodnejšie na použitie s podlahovým kúrením, pretože majú spravidla dobrú tepelnú priepustnosť. Použitie materiálov, ako sú laminátové podlahy, je však v zásade obmedzené na vykurovacie systémy na báze vody, pretože majú obmedzenú vhodnosť pre systémy, ako je elektrické vykurovanie, ktoré majú odlišný princíp činnosti, najmä spôsob vykurovania.
Ktoré panely na podlahové kúrenie?
Najlepšie v tejto aplikácii sú vinylové podlahové panely lvt, pretože vďaka svojim špecifickým vlastnostiam nie sú nijako závislé od typu použitého vykurovania, t. J. či je to vodné alebo elektrické. Z týchto dôvodov sa čoraz častejšie vyberajú.
Panely na podlahové kúrenie - čo potrebujete vedieť?
V prvom rade by panely pre podlahové kúrenie mali mať príslušnú triedu oderu, konkrétne minimálne A3 alebo dokonca A4, a použiteľnosť minimálne 31 alebo 32. Podrobné informácie a označenia, ktoré by mali byť uvedené na obale.
Úloha panelových podkladov
Účelom umiestnenia podložky pod panely je zabezpečiť ich správne a presné umiestnenie po celej ploche podlahy a zároveň im poskytnúť primeranú stabilitu, čo má zjavne veľmi pozitívny vplyv na jej správnu funkciu. Účelom podkladu je tiež chrániť panely pred príliš rýchlym poškodením a tiež zabezpečiť primeranú akustickú a tepelnú izoláciu.
Typy podložiek pre panely
Rozlišujeme celú škálu materiálov, z ktorých je možné vyrobiť podložky pre podlahové panely, a to: korok, ktorý je vyrobený z korkového duba a vyznačuje sa veľmi vysokou pružnosťou, takže nestráca svoju hrúbku ani pri zaťažení významnou hmotnosťou, pretože v takom prípade sa najskôr stiahne a potom sa vráti do pôvodného tvaru. Korok je tiež vysoko odolný proti hubám a všetkým druhom plesní a pozitívne ovplyvňuje stabilizáciu teploty a stupňa vlhkosti vzduchu v miestnosti, kde je nainštalovaný, ekologické dosky z prírodného materiálu, ako je stlačené drevo, a ktoré zaisťujú dobrá tepelná a zvuková izolácia, aj keď v menšej miere ako korková podložka. Ich zvláštnou nevýhodou je značná miera absorpcie vlhkosti, ako aj vysoká prašnosť pri orezávaní, dosky z umelého materiálu, ako je extrudovaný polystyrén, vyznačujúci sa vysokou odolnosťou proti poškodeniu, vlhkosťou a tiež dobrou akustickou a tepelnou izoláciou.
Aká podložka pod panely by sa mala použiť na podlahové kúrenie?
Podložka pod podlahy podlahového vykurovania by mala byť čo najhustšia. Správne zvolené podložky navyše dobre vedú teplo - a tým zabezpečujú najmenší stratový prenos teploty z podlahy, kde je nainštalované vykurovacie zariadenie, na panely. Na tento účel sa používa špeciálna výrobná technika, ktorá zaručuje voľný a čo najjednoduchší prenos tepla, ako sú napríklad perforácie a špeciálne otvory, ktorými vlna horúceho vzduchu preniká do po sebe nasledujúcich vrstiev podkladu. V skupine materiálov, z ktorých je možné vyrobiť podklad pre vyššie uvedené panely, vynikajú pozitívne materiály umelého pôvodu, ako napríklad polyester alebo kremenné rohože. Môžu za to ich vlastnosti, ako napríklad nízky koeficient tepelného odporu a veľmi dobrá zvuková izolácia.
Na čo treba pamätať pri kladení podlahových panelov na podlahové kúrenie?
Na rozdiel od zdania, ktoré si treba predovšetkým uvedomiť, je kvalita podlahy pri použití panelov do značnej miery určená správne pripraveným a optimálnym podkladom. Podklad by mal byť absolútne v nepoškodenom a správne vyrovnanom stave, rovnako ako dôkladne poprášený a vysušený, zbavený mastnoty a zvyškov oleja, a mal by byť úplne rovný povrch bez výrazných strát. Predpokladá sa, že nerovnosti podlahy by nemali byť na dĺžke 2 metre podlahy väčšie ako 3 milimetre. Malo by sa tiež pamätať na to, že správne vybraná podkladová vrstva musí mať tiež príslušnú hrúbku, ktorá by, ako ukazuje prax, nemala prekročiť 3 milimetre. Je tiež dôležité, aby ste bez ohľadu na použitý typ podložky položili aj parotesnú fóliu, ktorá ochráni podlahové panely pred nadmernou vlhkosťou a javom prieniku vzduchu. Je tiež určená na ochranu podkladu pred rozliatou vodou.
Ako inštalovať a starať sa o panely na podlahe?
Inštalácia panelov na podlahové kúrenie sa v zásade veľmi nelíši od ich štandardného kladenia. Jediným rozdielom v príprave podkladu je potreba vykonať príslušné frézovanie, to znamená vykonanie kanálov, do ktorých sa zmestia rúry vykurovacieho systému. Z tohto dôvodu je potom potrebné doplniť podlahu zhotovením poteru, na ktorý sa pod laminované panely pre vodné podlahové kúrenie položí parotesná fólia, a potom podložku. Podlahový poter musí byť vykurovaný bez ohľadu na ročné obdobie zvýšením teploty každý deň o 5 ° C, kým nedosiahne maximum, a po dobu piatich dní musí podlahové kúrenie pracovať pri maximálnej teplote. Po dokončení tejto etapy by sa mala teplota každý deň znižovať o 5 ° C, kým sa nedosiahne jej úžitková hodnota, a samotné kúrenie by sa malo vypnúť dva dni pred inštaláciou podlahy. Montáž takých prvkov, ako sú podlahové panely, sa vykonáva bez použitia lepidla a spočíva v ich spojení so špeciálnymi zámkami lisovaním pomocou metódy spočívajúcej v tom, že sa postupuje paralelne so zdrojom svetla. V dlhej a úzkej miestnosti by mala byť inštalácia pozdĺžna, aby sa zvýšila stabilita podlahy. Je dôležité správne naplánovať tzv dilatačné škáry s minimálnou šírkou 5 mm ku všetkým upevňovacím bodom, ako sú steny, zárubne, rúry atď. Práce by mali vždy začínať od rohu a postupovať zľava doprava, aby povrchy panelov opatrených perom smerovali k stene. Najskôr musíte pevne spojiť pero a drážku jednotlivých panelov, ktoré sú na ich predných plochách, a potom tieto prvky pevne zafixovať pomocou rúk alebo nástroja vo forme gumovej paličky. Ďalšie rady panelov by mali byť opatrne zasunuté v uhle asi 30 ° do drážky na dlhej strane už usporiadaných prvkov a potom ich ľahko stlačiť nadol. Po dokončení pokládky podlahy môžete začať inštalovať prvky, ako napríklad drevené dokončovacie doplnky.
Ošetrenie a údržba
Po položení podlahy s panelmi je potrebné dbať na ich správnu starostlivosť, ktorá výrazne prispeje k predĺženiu času jej efektívneho využívania. Najskôr sa musíte ubezpečiť, že povrch podlahových panelov neobsahuje žiadne nečistoty, ktoré by ho mohli poškriabať, napríklad piesok, blato alebo kamienky. Preto by mali byť odstránené čo najskôr, najlepšie pomocou vysávača so špeciálnou mäkkou špičkou, pretože ostrejšie kefy môžu zanechávať nežiaduce stopy. Denná starostlivosť o podlahové panely by mala spočívať v ich umytí čo najmenším množstvom vody, inak hrozí riziko deformácie v dôsledku nadmerného prísunu vlhkosti. Najlepším spôsobom je preto dôkladné čistenie pomocou vyžmýkaných handričiek alebo mopu z čo možno najjemnejšieho materiálu, napríklad z mikrovlákna. Na starostlivosť o podlahové panely by ste mali používať aj špeciálne navrhnuté profesionálne chemické výrobky, ako sú napríklad prostriedky na starostlivosť a údržbu. Vyznačujú sa vysokou účinnosťou mytia a príjemnou vôňou a nezanechávajú na podlahe viditeľné pruhy. Je tiež možné použiť obyčajnú vodu s octom, ale má dosť nepríjemný zápach.
Kde kúpiť panely na podlahové kúrenie?
Laminátové podlahy a dosky môžeme kúpiť v špecializovaných predajniach alebo vo veľkých domácich kutilstvách. Základným princípom v tomto ohľade je výber, ktorý je prispôsobený finančným možnostiam klienta a veľkosti domu, je však potrebné dbať na to, aby materiál pochádzal od uznávaného výrobcu, čo zaručuje jeho kvalitu a životnosť. Stojí za to vedieť, že poškodený alebo opotrebovaný panel nie je možné opraviť a je možná iba jeho úplná výmena. Prílišná úspora na zakúpených prvkoch, ktorá sa netýka iba samotných panelov, ale aj podkladových a brúsených prvkov, môže mať za následok neskoršie vznik neprimeraných nákladov súvisiacich s potrebou neustále „opravovať“ chybné prvky položenej podlahy. Investícia do módneho a príjemného dizajnu interiéru sa vždy vyplatí - koniec koncov, váš domov musí byť miestom, kam sa chcete vrátiť.