10 vecí, ktoré si musíte pamätať pri navrhovaní podkrovnej kuchyne
Podkrovná kuchyňa je riešením s ktorým sa stretávame napríklad v domoch obývaných viac ako jednou rodinou alebo v panelákoch, kde je možné priestor využívať pod šikmou strechou. V tejto súvislosti premyslený vhodný dizajn nám pomôže vytvoriť funkčné a efektívne usporiadanie tejto miestnosti.
Podkrovná kuchyňa: ako ju naplánovať?
V štádiu plánovania podkrovia v dome, najmä podkrovnej kuchyne, je potrebné vziať do úvahy, že v tejto miestnosti robíme veľa práce v stoji. Dôležitá je preto výška šikmín, aby sme si napríklad mohli pohodlne pripraviť jedlo na pracovnej doske alebo vstať od stola. Možno pri navrhovaní podkrovnej kuchyne budete musieť počítať s vytvorením tzv ostrovčeka s kuchynským drezom a sporákom alebo varnou doskou. Šikmá stena v kuchyni navyše ovplyvňuje, či si budeme môcť kúpiť štandardný kuchynský nábytok alebo len na objednávku. Malo by sa vziať do úvahy, že väčšina nábytku budú stojace / spodné kuchynské skrinky. Bez ohľadu na to, vždy budete mať možnosť zvoliť si správne kuchynské čelá pre skrinky.
Dôležitý je samozrejme aj tvar a veľkosť kuchyne. Pri plánovaní podkrovných izieb je potrebné brať do úvahy aj okná. Ich veľkosť, počet a typ (strešné okno alebo zvislé okná) majú vplyv na prístup k prirodzenému svetlu a následne na možnosť návrhu podkrovného priestoru. Zaujímavé inšpirácie, ako zariadiť podkrovie vášho domova, nájdete na stránkach časopisov a na webových stránkach venovaných tejto téme. Prezrite si najmä fotogalérie a dbajte na správny výber a usporiadanie nábytku, domácich spotrebičov, ako aj nápadov na osvetlenie, farbu stien a dekorácie.
Podkrovná kuchyňa: čo potrebujete vedieť pri plánovaní interiéru?
Žiadny dom sa nezaobíde bez prístupu k teplej a studenej vode a bezplatnej kanalizácie. Priemery vodovodnej inštalácie sú malé a netreba ich viesť svahom, takže väčšinou nie je problém s dodávkou vody na miesto, kde plánujete v kuchyni umiestniť umývadlo a umývačku riadu. Kanalizačné potrubie je zasa vedené so sklonom, takže odpadová voda voľne prúdi do stúpačky. Ak je sklonená kuchyňa ďaleko od zvislej polohy, potom bude potrebné použiť mini-čerpaciu stanicu na prečerpanie odpadových vôd na správnu vzdialenosť. Podľa toho, či sme nainštalovali varnú dosku, plynovú alebo indukčnú, si musíme pamätať, aby ste si natiahli príslušnú inštaláciu - plyn alebo elektrinu. Nezabúdajme, že miestnosť musí byť správne vetraná.
Podkrovná kuchyňa - usporiadania a rozmery
Usporiadanie podkrovnej kuchyne do značnej miery súvisí s výškou kolennej steny. Zjednodušene povedané, kolenná stena je nosná stena, ktorá je umiestnená nad najvyšším stropom budovy (podopiera strechu). Ak je kolenná stena vysoká 75 - 80 cm, najlepšie je použiť ju na zabudovanie do šikovných skriniek (najlepšie s posuvnými dverami). Ďalším riešením je umiestniť nové pred existujúce steny, napríklad zo sadrokartónu. Tieto steny budú vyššie, ale kuchynský priestor sa bohužiaľ zmenší. 90 cm vysoké steny vám zase umožnia umiestniť typické spodné skrinky. Neodporúča sa však inštalovať sporák alebo varnú dosku v tomto rade, ak ste plánovali zavesiť tradičný digestor. Takýto model sa jednoducho nezmestí. Riešením môže byť nákup vysúvacieho drezu, ktorý sa vytiahne z dosky (má veľa výhod, ale bohužiaľ je veľmi drahý). Keď je kolenná stena najmenej 110 cm alebo viac, môžeme zariadiť interiér kuchyne pomocou základných jednotiek a závesných skriniek.
Podkrovná kuchyňa - tvar krovu
Návrh podkrovnej kuchyne závisí aj od strešnej konštrukcie. Ak máme dom s valbovou strechou, je dosť náročné navrhnúť priestor pod ním. Máme tu do činenia s mnohými sklonmi rôznych tvarov. Riešením v tejto situácii môže byť inštalácia zaveseného stropu za predpokladu, že interiéry sú vysoké. Je oveľa jednoduchšie zariadiť podkrovnú izbu v dome so sedlovou strechou, tu je najdôležitejšia - ako už vieme - výška kolennej steny.
Podkrovná kuchyňa - umiestnenie vo vzťahu k svetovým stranám
Podkrovné kuchyne by mali byť v súlade s odporúčaniami odborníkov umiestnené na severnej alebo prípadne východnej strane (dôležitá je hrúbka izolácie strechy, aby sa v lete priestor pod ňou nadmerne neohrial a v zime ochladil) . Takéto usporiadanie interiéru pod uhlom znamená, že najmä počas horúceho leta bude menej vystavený slnečnému žiareniu.
Podkrovná kuchyňa - efektívne vetranie miestnosti
Väčšina domov je stále vybavená gravitačným vetraním. V podkrovnej kuchyni (rovnako ako v kúpeľni) je dĺžka potrubia na odvod vzduchu príliš krátka, aby zabezpečila správny ťah. Preto podľa niektorých odborníkov stojí za to tu nainštalovať dve výfukové potrubia - jedno je pripojené k odsávaču pár a druhé podporuje odvod použitého vzduchu, keď odsávač nefunguje. Na druhej strane, prívod čerstvého vzduchu zvonku by mali zabezpečovať difúzory umiestnené v oknách. Je ešte lepšie plánovať interiéry v podkroví s inštaláciou mechanického vetrania. Takýto systém zabezpečuje nepretržitú a efektívnu výmenu vzduchu po celý rok.
Podkrovná kuchyňa - svetlíky
Aby bol podkrovný povrch zabezpečený dostatočným množstvom prirodzeného svetla, mal by podľa platných pravidiel pre strešné okná 1 m2 zasklenia presvetliť 8 - 10 m2 podlahy. Kuchynský priestor bude tiež dobre osvetlený, keď použijeme kolenové okno. Bez ohľadu na typ inštalovaných okien by však mali byť vybavené roletami alebo žalúziami, ktoré vám umožnia ovládať množstvo vstupujúceho svetla. Okná je možné otvárať manuálne alebo pomocou zariadení, ako sú napríklad nástenné tlačidlá, diaľkové ovládanie alebo smartphone.