Oceľová alebo akrylátová vaňa
Pri výbere vane do kúpeľne by ste mali brať do úvahy nielen jej veľkosť, tvar či farbu. Výrobný materiál je rovnako dôležitý, pretože určuje trvácnosť sanitárnej keramiky, jednoduchosť čistenia, odolnosť voči čistiacim prostriedkom a vysokej teplote. Do najobľúbenejších vaní patria tie vyrobené z ocele a akrylátu. Ako zistíme, ktorú z nich je lepšie zvoliť?
V tomto článku:
1. Akrylátové vane – aké sú výhody?
3. Čím čistiť akrylátové vane?
4. Smaltovaná vaňa – oplatí sa do nej investovať?
5. Smaltovaná vaňa – aké sú jej nevýhody?
6. Zhrnutie: akrylátová alebo oceľová vaňa?
Akrylátové vane – aké sú výhody?
Akryl sa pri výrobe vaní používal už v polovici dvadsiateho storočia. V prvom rade je dotyk teplejší a dobre drží teplotu vody, čím zaisťuje pohodlné kúpanie. Okrem tepelnej izolácie poskytuje aj akustickú izoláciu, čo v praxi znamená, že pohlcuje zvuky vznikajúce pri dopadaní vody na dno vane.
Nespornou výhodou akrylátových vaní je ich nízka hmotnosť, čo uľahčuje prepravu a montáž sanity. Navyše sa ľahko udržiavajú v čistote, pretože majú hladký povrch odolný voči šmuhám, ktorý je navyše pokrytý iónmi striebra, ktoré bránia množeniu baktérií.
Obľúbený akrylát je veľmi plastický materiál, preto sú akrylátové vane v rôznych veľkostiach a tvaroch: od obdĺžnikových, cez oválne, až po polkruhové či asymetrické (rohové vane). Farbu tohto typu vane je možné prispôsobiť aj individuálnym preferenciám (akryl môžeme ľubovolne zafarbiť ).
Plastickosť akrylu uľahčuje tvarovanie sedáku vane a inštaláciu hydromasážneho systému do vane, ako aj úchytov, záhlavkov, podrúčok, chrómových dekoračných prvkov a protišmykovej úpravy dna.
Nevýhody akrylátovej vane
Akrylátové vane sa vyznačujú nízkou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu, najmä poškriabaniu. To však nie je až taká veľká nevýhoda, ak vezmeme do úvahy, že povrchové chyby sa dajú pomerne jednoducho odstrániť brúsnym papierom a leštiacou pastou.
Akrylátová vaňa zle znáša vysokú teplotu, čo môže spôsobiť jej zafarbenie. Z tohto dôvodu je lepšie nenechávať v blízkosti akrylátovej vane horúcu žehličku na vlasy či kulmu.
Vzhľadom na nízku hmotnosť vane a jej flexibilitu si vyžaduje stabilizáciu nožičkami alebo špeciálnym rámom (pokiaľ nie je zabudovaný v podlahe). Alternatívou je položenie na tvárnice a obloženie takejto steny obkladmi alebo použitím špeciálneho panelu vane. Je teda zbytočné kupovať akrylátovú vaňu bez zvyšku prvkov kompletu (pozrite príslušenstvo k vani).
Určite sa neoplatí investovať do najlacnejšej vane, pretože tá sa môže pod ťarchou vody a kúpajúceho sa človeka zdeformovať. Najlepšie je vybrať model s hrubou vrstvou akrylu vystuženého sklenenými vláknami.
Čím čistiť akrylátové vane?
Starostlivosť o akrylátovú vaňu je veľmi jednoduchá, vyžaduje si však dodržanie niekoľkých pravidiel, inak sa jej povrch môže poškriabať či stratiť lesk. V prvom rade sa neodporúča používať silné čistiace prostriedky alebo čistiace prostriedky obsahujúce abrazívne častice. Akrylátová vaňa tiež nie je odolná na alkohol, čpavok, acetón a drsné špongie, ktoré ničia jej ochranný povlak.
Ako potom vyčistiť akrylátovú vaňu? Najlepšie je použiť mäkkú handričku namočenú v teplej vode s obyčajným mydlom, prostriedkom na umývanie riadu, octom alebo citrónovou šťavou. V predaji sú aj jednorazové utierky určené na akrylové povrchy, čo umožňuje ich čistenie s veľkou starostlivosťou.
Smaltovaná vaňa – oplatí sa do nej investovať?
O niečo menej obľúbené sú oceľové vane, teda vane pokryté smaltovanou oceľou. Tento materiál sa používal pred érou akrylu, no v súčasnosti zažíva svoju druhú mladosť. Dnes je však smaltovaný povlak oveľa tenší ako kedysi a hrany moderných oceľových vaní sú zaoblené, čo zaisťuje väčší pôžitok z používania a prispieva k úspore vody.
Aké sú výhody oceľových vaní?
V prvom rade vysoká odolnosť proti mechanickému poškodeniu aj pri intenzívnom používaní. Smaltovaná vaňa má škrabance alebo preliačiny len veľmi zriedkavo a dlhú životnosť majú modely vyrobené z jedného kusu kovu - na takúto oceľovú vaňu môže byť záruka až 30 rokov!
Oceľ - materiál použitý pri výrobe vane si poradí nielen s údermi a ostrými predmetmi. Je odolná aj voči UV žiareniu a pôsobeniu silných čistiacich prostriedkov, ktoré ju nezafarbia ani nezmatnia.
Smaltovaná vaňa – aké sú jej nevýhody?
Smaltované vane majú aj svoje slabé stránky. Môžu mať rôzne farby, no je dostupné v niekoľkých veľkostných verziách, takže ponúkajú menšie možnosti aranžovania ako ich akrylové náprotivky. Väčšinou sú to navyše obdĺžnikové vane, hoci si môžete vybrať aj oválne voľne stojace vane, ktoré krásne ozdobia vašu kúpeľňu v retro či glamour štýle.
Oceľová vaňa je dosť ťažká aj bez vody. 30 kg - toľko váži oceľová vaňa priemernej veľkosti (stále je oveľa ľahšia ako liatinová). Na druhej strane, taká veľká hmotnosť zaisťuje jeho stabilitu a umožňuje sa zaobísť bez panelu(stačí samotný rám).
Mali by ste vedieť, že oceľová vaňa je na dotyk chladná a pri jej napúšťaní je hluk. Nemá ani tepelnoizolačné vlastnosti, takže teplota vody v nejdosť rýchlo klesá.
A na záver – nezabudnite, že vane vyrobené z ocele majú drsný povrch, takže sú náchylné na prenikanie nečistôt hlboko do ich konštrukcie. Aby ste tomu zabránili, stačí investovať do modelu pokrytého špeciálnym smaltom, ktorý zabraňuje množeniu baktérií a tvorbe škvŕn, ako sú stopy hrdze.
Zhrnutie: akrylátová alebo oceľová vaňa?
Ako vidíte, je ťažké jednoznačne odpovedať na otázku, akú vaňu si vybrať. Všetko závisí od individuálnych potrieb a preferencií členov domácnosti. Ak chcete vaňu s ľahko čistiteľným, hladkým povrchom alebo neštandardným rozmerom do kúpeľne, akrylátová vaňa splní vaše požiadavky. Oceľová vaňa je zasa ako stvorená pre ľudí, ktorým záleží na výbornej kvalite a investícii na dlhé roky.
Inšpirujte sa!
KÚPEĽŇOVÝ NÁBYTOK UNO II | KÚPEĽŇOVÝ NÁBYTOK AMORIA | KÚPEĽŇOVÝ NÁBYTOK LARA | KÚPEĽŇOVÝ NÁBYTOK ARUBA |