Výhody a nevýhody voľne stojacej vane
Voľne stojaca vaňa bude vždy vyzerať krásne vo veľkej kúpeľni. Takéto modely sú stále populárne a z roka na rok stále viac a viac. Hodia sa do tradičných aj moderných interiérov, no dobre poslúžia hlavne vo väčších kúpeľniach, kde zaberajú centrálne miesto v miestnosti, stoja na štýlových nožičkách. V tomto článku si rozoberieme výhody a nevýhody jej používania, aby sme vám uľahčili výber tej správnej vane.
V tomto článku:
1. Kde je vhodná voľne stojaca vaňa?
3. Nevýhody voľne stojacej vane
4. Voľne stojaca vaňa – aký tvar vane si vybrať?
5. Samostatne stojaca nástenná vaňa – čím vyniká?
6. Voľne stojaca vaňa - ako vybrať veľkosť vane?
7. Umývanie voľne stojacej vane - je to problém?
Kde je vhodná voľne stojaca vaňa?
Voľne stojacu vaňu môžete s úspechom umiestniť do veľkých kúpeľní, najmä keď kúpelňa vytvára kúpeľnú zónu. Je dobré, ak hrá hlavnú úlohu v esteticky a skromne zariadených kúpeľniach. V poslednej dobe je veľmi módne navrhovať domy a byty, kde je kombinovaná kúpeľňa a spálňa. V takýchto projektoch nájdu svoje miesto voľne stojace vane, ktoré prinášajú luxus. Ide o produkty, ktoré si často vyberajú hotely najvyššieho štandardu, kde je mimoriadne dôležité starať sa o blaho hostí.
Výhody voľne stojacej vane
Voľne stojaca vaňa zapadne do každého štýlu. Nie ste limitovaní dopasovaním vane ku stene či obkladmi, takže ste limitovaní len vlastnou kreativitou pri navrhovaní. Jedinou prekážkou pri vytváraní vysnívanej kúpeľne s voľne stojacou vaňou je veľkosť miestnosti. V malej kúpeľni to nebude fungovať. Ak to rozmery vašej kúpeľne dovoľujú, stojí za to zvoliť inštaláciu takéhoto produktu pre krásny konečný výsledok.
Dokonale zapadne do svetlých, prírodných miestností zariadených v škandinávskom štýle. Zdôrazní ich útulný, hrejivý charakter. Takéto vane je možné inštalovať aj do moderných kúpeľní, kde dominujú napríklad tmavé farby alebo architektonické betóny, ktoré im dodávajú elegantný charakter.
Hlavnou výhodou voľne stojacej vane je jej noblesný elegantný vzhľad. Vďaka tomu sa obyčajná kúpeľňa zmení na jedinečnú kúpeľňu spojenú s luxusom. Vyzerajú skvele uprostred kúpeľne, no po umiestnení do rohu alebo pri stene budú vyzerať tiež štýlovo.
Ďalšou výhodou je možnosť prístupu k nej zo všetkých strán. Ich výber je tiež obrovský. Na trhu je množstvo modelov v rôznych tvaroch a veľkostiach. Existujú oválne, kruhové, obdĺžnikové a tak tiež asymetrické modely. K dispozícii nie sú len tie s hydromasážou, výškovo nastaviteľnými nohami, ale aj opierkami nôh, minisedákmi a opierkami hlavy. Jedným slovom, každý si nájde pri výbere niečo pre seba.
Okrem veľkého výberu vám vaňa poskytne maximálny komfort. Dokonca aj veľmi vysoký človek sa môže voľne ponoriť do vody a relaxovať pri kúpaní.
Nevýhody voľne stojacej vane
Voľne stojace vane sú zvyčajne oveľa drahšie ako vstavané vane. Jej cenu do značnej miery ovplyvňuje materiál, z ktorého je vyrobená. Najpopulárnejší nie je len akrylový model, ale aj kovový a konglomerátový model. Liatina sa kupuje menej často, pretože je ťažká a oveľa drahšia. Samostatne stojace vane sú väčšinou veľmi ťažké a niekedy si to vyžaduje spevnenie podlahy. Sklolaminátový model vane je možné tiež zakúpiť, je však drahší a menej obľúbený.
Ak chcete, aby bola vaša vaňa kombinovaná so sprchovacím kútom, zvoľte vstavanú vaňu. Vaňovú zástenu do voľne stojacej vane nenamontujete. Rovnako vám neprospeje ani sprchový panel a nástenná sprcha. Je možné mať sprchový kút a voľne stojacu vaňu, ale väčšinou to vyzerá neohrabane a vyžaduje použitie závesu tam, kde by sa použili vaňové zásteny. Voľne stojaca vaňa nemá možnosť umiestniť kozmetiku alebo sviečky. Nemá policu, ako pri vstavanej.
Pri voľne stojacej vani môžete mať problém presunúť sa do niektorých častí kúpeľne, najmä ak ide o malú kúpeľňu. Aby ste ju mohli voľne používať, musíte mať priestor aspoň 10 m2.
Pri diskusii o výhodách a nevýhodách môže byť niekedy nevýhodou spôsob inštalácie vaní. Často je potrebné nainštalovať batériu s pripojením do podlahy.
Tieto modely sú tiež náchylnejšie na poškodenie a navyše vyžadujú časovo náročné a starostlivé čistenie, pretože sa zo všetkých strán znečistia. Preto musíte investovať do správnych čistiacich prostriedkov.
Voľne stojaca vaňa – aký tvar vane si vybrať?
Výrobcovia keramiky umožňujú vybrať si veľký výber vaní, ktoré sa hodia do každej kúpeľne. Oválne vane s charakteristickými zdobenými nožičkami sa budú skvele hodiť do klasických alebo retro kúpeľní. Oválna vaňa môže mať aj modernú podobu s neviditeľnými nožičkami. Budú sa hodiť do rôznych štýlov.
Voľne stojace obdĺžnikové vane a ich geometrický tvar sa bude hodiť do nejednej kúpeľne. Je to ideálne riešenie, keď je miestnosť zariadená v plne elegantnom minimalistickom aranžmáne.
Ďalšou ponukou sú asymetrické vane, stvorené pre milovníkov originálnych interiérov. Takáto vaňa môže mať tvar hlbokej misy s nepravidelnými tvarmi.
Samostatne stojaca nástenná vaňa – čím vyniká?
Nástenná voľne stojaca vaňa je čoraz obľúbenejšia. Ide o správne profilovanú vaňu a je možné ju umiestniť priamo k stene. To umožňuje inštaláciu samostatne stojacej vane do každej kúpeľne bez ohľadu na jej veľkosť. Nástenné voľne stojace vane sú na trhu dostupné v mnohých rôznych variantoch. Ako obdĺžnikové, oválne, tak aj asymetrické vane. Sú ideálne pre kúpeľne v štýle glamour a kúpeľne inšpirované škandinávskym štýlom.
Voľne stojaca vaňa - ako vybrať veľkosť vane?
Pri výbere voľne stojacej vane je jej veľkosť jedným z najdôležitejších parametrov, ktorým sa budete riadiť. Veľkosť vybranej vane bude závisieť od vašich individuálnych preferencií, ale aj od veľkosti vašej kúpeľne. Do malej kúpeľne sa väčšia voľne stojaca vaňa nemusí zmestiť a zároveň sťažuje pohyb v nej. Štandardná veľkosť vaní je 170 cm dlhá a 70 cm široká. Na trhu sú aj modely s dĺžkou 100 až 200 cm. Inými slovami, veľkosť vane môžete ľubovoľne prispôsobiť veľkosti kúpeľne. Do menšieho interiéru sa oplatí zvoliť nástennú vaňu alebo niektorú z asymetrických vaní, ktoré je možné s úspechom inštalovať ako rohové vane do rohu kúpeľne.
Umývanie voľne stojacej vane - je to problém?
Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, umývanie voľne stojacej vane nijako neobťažuje. Ak ju po kúpaní vždy opláchnete, pena sa odstraňuje priebežne. Ak budete tieto pravidlá dodržiavať denne, čistenie bude jednoduché a zvládnete ho len raz týždenne s použitím saponátu. Vonkajšie škvrny so zatečenia vzniknuté pri opustení vane je možné utrieť handričkou s tekutinou na keramiku alebo sklo. V prípade bežných vaní podliehajú takýmto postriekaniam aj panely vaní. Ak ju chcete udržiavať čistú každý deň, dbajte na to, aby ste okolo vane nestriekali vodu. Výnimkou môžu byť deti alebo starší ľudia, u ktorých to môže byť ťažšie.
Inšpirujte sa!
Oceľová alebo akrylátová vaňa | |
Ako odstrániť silikón z vane | |
Ako usporiadať keramiku v kúpeľni |