Ako rozložiť záhradný slnečník? Zistite!
V horúcich, slnečných dňoch je pevný záhradný slnečník základom pre pokojný a bezpečný odpočinok. Na terase alebo na záhrade chráni pokožku a oči pred škodlivými UV lúčmi, predchádza úpalom, bolestiam hlavy a iným zdravotným problémom. Aby slnečník dobre fungoval, musíme si zvoliť správny produkt a potom ho dobre namontovať. Vďaka tomu zostane aj pri náhlom nárazovom vetre stabilný a nebudete ho musieť naháňať po záhrade.
V tomto článku:
1. Druhy záhradných slnečníkov
2. Záhradný slnečník so zvislou nohou
3. Záhradný slnečník s bočnou nohou
4. Na čo ešte stojí za to venovať pozornosť pri výbere záhradného slnečníka?
6. Záhradný slnečník - ako ho rozložiť?
7. Ako sa starať o záhradný slnečník?
Druhy záhradných slnečníkov
V obchodoch a supermarketoch sú k dispozícii rôzne záhradné slnečníky - líšia sa dizajnom, veľkosťou, tvarom vrchlíka, typom látky, ako aj štýlom a farbou.
Záhradný slnečník so zvislou nohou
Najobľúbenejší typ slnečníka funguje skvele ako na terase, tak aj na záhrade. Stredový rám je silný a nosný kovový profil. Podopiera vrchlík, ktorý je zvyčajne okrúhleho tvaru. Tieto typy slnečníkov chránia pred slnečnými lúčmi, napríklad záhradné stoly - nohu je možné do nich umiestniť. Tento typ slnečníka môže byť aj samostatne stojaci - v zásade je možné ho namontovať do ľubovoľného priestoru.
Záhradný slnečník s bočnou nohou
V tomto modeli je vrchlík umiestnený na predlžovacom ramene, ktoré sa tiahne od základne vo forme oblúka. Toto je o niečo nákladnejšie riešenie, ktoré však poskytuje oveľa viac možností usporiadania. Pod slnečník môžete voľne položiť záhradný nábytok alebo postaviť záhradné lehátka. V prípade potreby je možné týmito prvkami pohybovať bez toho, aby ste museli meniť polohu slnečnía. Niektoré modely slnečníkov s bočnou nohou sú vybavené možnosťou nastavenia uhla ramena.
Na čo ešte stojí za to venovať pozornosť pri výbere záhradného slnečníka?
V prvom rade materiál, z ktorého bola konštrukcia vyrobená. Sú vyrobené z oceľových alebo hliníkových profilov s práškovým nástrekom a sú trvácnejšie a odolnejšie voči korózii. Stabilný slnečník nemôže byť príliš ľahký - modely s plastovým profilom sa môžu pri silnom vetre dokonca zlomiť. Ďalším problémom je tvar vrchlíka. K dispozícii sú záhradné slnečníky s okrúhlym a hranatým baldachýnom. Líšia sa tiež veľkosťou - veľmi rozsiahle poskytujú ochranu pred slnečným žiarením aj pre veľa ľudí odpočívajúcich na terase. Tie menšie zasa perfektne zakryjú napríklad záhradné hojdačky alebo pieskoviská pre deti.
Výber látky
Pri pohľade na slnečníky dostupné v obchodoch zvyčajne venujeme pozornosť ich farbe a vzoru. Celkom oprávnene má tento prvok zdobiť našu záhradu! Kvalita materiálu pokrývajúceho vrchlík však nie je o nič menej dôležitá ako štýl. Výrobcovia najčastejšie používajú akrylový alebo polyesterový materiál s hmotnosťou 200 - 300 g / m2. Akryl vykazuje väčšiu pevnosť a odolnosť proti vyblednutiu. Čím vyššia je gramáž, tým lepšie záhradné slnečníky chránia pred UV žiarením. Najodolnejšie modely sú tie, ktorých tkanina bola dodatočne impregnovaná. Tento záhradný slnečník je odolnejší voči vode, menej absorbuje nečistoty a udržuje si dlhšie atraktívnu farbu.
Záhradný slnečník - ako ho rozložiť?
Aby bola konštrukcia záhradného slnečníka stabilná, musí mať pevnú základňu. Inak môže pohodové grilovanie skončiť prenasledovaním slnečníka pri prvom poryve silnejšieho vetra alebo jeho zachytením, keď spadne na stôl pokrytý jedlom. Dostupné slnečníkové podesty poskytujú rôzny stupeň stability. Mali by ste ich šikovne prispôsobiť veľkosti a hmotnosti slnečníka. Slnečníková tyč môže mať štvorramennú základňu - stojan, ktorý sa dá ľahko rozložiť, ktorý poskytuje konštrukcii stabilitu a chráni pred pádom. Kovový profil by mal byť priskrutkovaný k základni pomocou dlhých skrutiek. To platí pre modely, ktoré majú na to pripravené otvory. Pripevnený napríklad na terasové dosky bude záhradný slnečník odolávať sile vetra a iným nepriaznivým faktorom. Bohužiaľ, sú tu vetry také silné, že sú dokonca schopné vytiahnuť skrutky a ďalšie montážne doplnky. Za takýchto okolností sa môže poškodiť nielen samotný slnečník, ale aj základňa, napríklad drahé panely a dosky. Ak máme z toho obavy, zamyslime sa nad stabilizáciou konštrukcie betónovými závažiami. Sú k dispozícii spolu so slnečníkom alebo sa dajú dodatočne kúpiť. Alternatívou k takýmto závažiam môžu byť obyčajné gresové dlažby, betónové dosky alebo dokonca dlažobné kocky. Dobrým riešením sa tiež javia podesty s vyššou stabilitou vyrobené z ťažkých materiálov, napríklad zo žuly. Takéto podklady nielen perfektne spevňujú slnečník, ale veľmi esteticky vyzerajú aj v záhradnom priestore.
Ako sa starať o záhradný slnečník?
Zvyčajne nemáme problém zapamätať si pravidelnú starostlivosť o sady záhradného nábytku - čistenie stolov, umývanie stoličiek alebo umývanie záhradných vankúšov. Bohužiaľ, v mnohých prípadoch slnečníky nemôžu s takouto starostlivosťou počítať. Maximálne pamätáme na vyčistenie základne a kovovej alebo hliníkovej časti konštrukcie od prachu a iných nečistôt. A čo látka? Tkanina, ktorá nás dennodenne chráni pred slnkom, si tiež vyžaduje náležitú starostlivosť.
Materiál slnečníka je vystavený mnohým negatívnym faktorom - hromadí sa na ňom prach, roztoče, mŕtvy hmyz, ako aj ich trus a niekedy aj trus vtákov. Pri pohľade na látku zvnútra si tieto nečistoty väčšinou nevšimneme. Medzitým, keď tam zostanú príliš dlho, môžu dokonca zničiť materiál. Záhradný slnečník je potrebné pravidelne čistiť. Najlepšie je rozložiť jeho krytie, napríklad na trávu, terasu alebo dlažobné kocky. Ak je jeho zloženie nemožné, umiestnime ho tak, aby sme k nemu mali najlepší prístup. Najskôr opláchnite látku nášho záhradného slnečníka čistou vodou, napríklad zo záhradnej hadice. Tým sa odstránia povrchové nečistoty a uľahčí sa ďalšie čistenie. Potom rozpustite dve polievkové lyžice sivého tekutého mydla v 500 ml teplej vody. Tento roztok nalejte do rozprašovača. Starostlivo ním postriekame celú krytinu a necháme pôsobiť asi hodinu. Po uplynutí tejto doby očistite záhradný slnečník kefkou s mäkkými štetinami. Týmto spôsobom je možné odstrániť väčšinu škvŕn, pretože ide zvyčajne o organické, ľahko rozpustné kontaminanty. Nakoniec tkaninu pod tlakom opláchneme vodou. Na ťažké škvrny budete musieť použiť špeciálne prípravky na čistenie záhradných slnečníkov . Používajú sa úplne rovnakým spôsobom ako spomínaný roztok sivého mydla. Ak svoje záhradné slnečníky pred zimou čistíme, nezabudnite ich poriadne vysušiť. Skrytie vlhkého dáždnika v kryte sa určite skončí zle ako pre materiál, tak aj pre samotný rám. Stabilná montáž, pravidelné čistenie a údržba zaisťujú záhradným slnečníkom dlhú životnosť, atraktívny vzhľad a dokonalé zachovanie ich vlastností. Iste si naša záhradná architektúra zaslúži takúto starostlivosť!
INŠPIRUJ SA!!!
Záhradné slnečníky | Stojany a podstavce na slnečníky | Bazény | Záhradné lehátka |