Ako správne zabezpečiť terasové dosky?
Drevená podlaha na terase alebo balkóne vyzerá veľmi esteticky a je ako stvorená pre milovníkov prírody. Ľahko sa inštaluje, je hrejivá na dotyk a vyzerá nádherne v zelenom prostredí. Akýkoľvek druh dreva vystaveného zmenám poveternostných podmienok si však vyžaduje pravidelnú údržbu a jej zanedbanie nás môže stáť veľa nervov a spôsobiť zbytočné výdavky. V čom konkrétne nám pomáha impregnácia terás?
Správne ošetrené drevené dosky sú odolné voči škodlivým účinkom vody, snehu, dažďa a vetra. Získavajú tiež lepšie pevnostné parametre, sú odolnejšie voči poškriabaniu, nepraskajú a nepoškodzujú ich plesne, huby, hmyz ani iní škodcovia. Povrch terasy pokrytý impregnáciou sa stáva menej klzkým a má pekne zdôraznený vzor prírodného dreva. Výnimkou sú rovnako módne, ale nie tak vizuálne atraktívne plošiny a kompozitné dosky na balkón a terasu, ktoré zahŕňajú nielen drevo ala aj plast. Vďaka tejto štruktúre ich nie je potrebné udržiavať, pretože aj bez toho nám poslúžia v nezmenenom stave dlhé roky.
Impregnácia drevených terás – metódy
Vybrať správny prípravok na ochranu dreveného povrchu terasy, na rozdiel od výberu typu dosiek, nie je taká ľahká úloha. Na trhu existuje veľa rôznych impregnačných prostriedkov – každý z nich poskytuje iný konečný výsledok ako aj iný typ ochrany. Pre správne rozhodnutie stojí za to využiť znalosti predajcu, ktorý vám navrhne prípravok, ktorý bude pre konkrétny druh dreva najlepší pre zabezpečenie optimálnej ochrany.
Najčastejšie používanou metódou starostlivosti je olejovanie. Olej nanášaný na drevené povrchy preniká hlboko do štruktúry dreva a komplexne ho chráni pred vonkajšími faktormi. Na rozdiel od lakovania (odporúča sa skôr na údržbu parkiet) nevytvára na povrchu hrubú vrstvu, ktorá by sa pri intenzívnom používaní mohla opotrebovať, odlepiť alebo odštiepiť. Tento typ impregnácie navyše nielen chráni podlahu, ale aj zdôrazňuje prirodzenú krásu materiálu, kresbu a uzly terasových dosiek.
Olejovanie tiež umožňuje meniť farbu dreva, jeho farbu môžete napríklad stmaviť alebo zosvetliť.
Aby ste si však zachovali rovnaký vzhľad dosiek pred a po ich údržbe, musíte použiť prípravok určený pre konkrétny druh dreva. Olej môže tiež chrániť drevený záhradný nábytok, ako sú lavičky, lehátka alebo záhradné hojdačky. Je však potrebné vedieť, že naolejované povrchy je možné impregnovať iba rovnakým spôsobom.
Zabezpečenie terasových dosiek krok za krokom. Čo treba vedieť o impregnácii dreva?
Pred impregnáciou si prečítajte pokyny výrobcu týkajúce sa nanášania oleja na povrch terasových dosiek. Nachystajte si všetky nástroje a príslušenstvo potrebné na čistenie a brúsenie a správne vybraný impregnačný prostriedok.
Pripravte povrch drevenej terasy
Olej na drevo, vďaka tomu natriete ľahšie a rýchlejšie. Terasu dôkladne očistite od prachu a nečistôt. Použite kefu namočenú v mydlovej vode alebo povrch jednoducho umyte vodou pod tlakom (za predpokladu, že podlaha je vyrobená z tvrdého exotického dreva, smrekovca alebo duba). Nezabudnite odstrániť živicu a dosky odmastiť benzínovým čistidlom. Počkajte, kým drevo vyschne. Ak uvidíte bodové škvrny, nebojte sa - pravdepodobne ich budete môcť odstrániť v ďalšom kroku - prebrúsenie paluby brúsnym papierom.
Poznámka: Podlahu treba prvýkrát impregnovať ihneď po inštalácii. Predtým, ako začnete brúsiť surové drevo, uistite sa, že v medzerách medzi doskami nie sú štiepky a drevené častice.
Ak terasový olej natierate znova, nezabudnite odstrániť predchádzajúcu vrstvu prípravku, napríklad brúskou, pričom treba postupne zvyšovať zrnitosť brúsneho papiera. V opačnom prípade impregnácia nenasiakne do dosiek a nebude plniť svoje ochranné funkcie.
Začnite s impregnáciou terasy
Vyberte si deň s priaznivými poveternostnými podmienkami - nesmie pršať a teplota vzduchu by sa mala pohybovať v rozmedzí 5-20 stupňov Celzia. Olej opatrne premiešajte, aby pigmenty neklesli na dno nádoby. Získame tak jednotnú farbu a konzistencia impregnácie zlepší konečný výsledok - drevo bude rovnomerne sfarbené a jeho prirodzená štruktúra zostane zreteľne viditeľná. Olej miešajte často - každých pár minút.
Prvú vrstvu oleja nanášajte pozdĺž kresby dreva, jednu dosku po druhej. Použite špongiu alebo štetec so strednou tvrdosťou, bez toho, aby ste zo štetca strácali štetiny. Používajte aj malú kefku, ktorá bude užitočná na údržbu ťažko dostupných povrchov. Po 15-20 minútach odstráňte prebytočný prípravok, najlepšie bavlnenou handričkou.
Druhú vrstvu môžete naniesť najskôr po 6 hodinách. Dvojitá impregnácia nie je nutná, ale určite to nezaškodí. Všetko závisí od toho, aký druh dreva chcete impregnovať a aké sú odporúčania výrobcu pre konkrétny prípravok. Nezabudnite naolejovať nielen terasové dosky, ale aj montážne doplnky, ako sú napríklad maskovacie lišty. Po dvoch dňoch si môžete byť istí, že olej bol úplne absorbovaný a že drevená terasa je správne chránená.
Ako sa starať o drevenú terasu?
Aj keď sa rôzne druhy dreva líšia z hľadiska trvanlivosti a odolnosti proti vlhkosti, o každé drevo používané v exteriéri by sa malo správne starať, ak má vyzerať dobre po mnoho rokov.
Údržba drevenej terasy chráni jej povrch, predlžuje životnosť dosiek a zdôrazňuje ich estetické kvality. A nemusí to byť vôbec komplikované. Stačí ju vykonávať pravidelne, pričom treba pamätať na niekoľko jednoduchých pravidiel.
Terasové dosky a plošiny by mali byť impregnované ihneď po inštalácii a najmenej raz ročne, pred jesennou - zimnou sezónou. Pokiaľ však terasa nie je krytá alebo je menej tvrdá, lebo bolo použité na jej vyhotovenie dubové alebo smrekové drevo, odporúčame naolejovanie opakovať na jar - bude to ďalšia ochrana terasy.
Je tiež veľmi dôležité pravidelne kontrolovať stav dreva vašej vonkajšej terasy. Akékoľvek sfarbenie, sivý náter, opotrebovaný lak a iné poškodenia ochranného náteru by mali byť opravené čo najskôr - inak bude jediným riešením nákladná výmena fragmentu podlahy.