Ako urobiť chodníky v záhrade

14.08.2021

 

Starostlivá a udržiavaná záhrada prináša potešenie, upokojenie a relaxáciu. Príjemný chlad, ktorý široké ramená stromov dodávajú, najmä v lete, sa stáva na nezaplatenie. Kvetinové záhony, voňavé sladkým nektárom, šumiace vo vetre a kývajúce sa jemne okrasnými trávami - to všetko spolu vytvára magickú atmosféru záhrady a povzbudzuje vás, aby ste sa ponorili do tejto bezstarostnej krajiny. je niečo iné, čo dodáva každej záhrade jedinečnú atmosféru a individuálny charakter. Medzi záhonmi, relaxačnou zónou a pod korunami stromov sa nachádzajú cestičky. Uličky v záhrade spájajú nielen rôzne body pozemku, ale majú aj dekoratívnu funkciu a rozdeľujú priestor na menšie sektory, kde môžete úspešne zorganizovať napríklad relaxačnú zónu, jedálenskú zónu alebo hraciu zónu pre deti . Správne vyznačené chodníky v záhrade umožňujú dobrú organizáciu priestoru pred domom. Môžu zdôrazniť vysadenú vegetáciu a štýl, v ktorom je usporiadaný celý zelený priestor. Zistite, ako záhradné chodníky z kameňa, dreva, štrku, betónu, kamienkov, tehál alebo betónových dlažieb môžu zmeniť charakter vašej záhrady a dodať jej elegantný a štýlový vzhľad. Aké materiály sú na cestičky najlepšie a najpraktickejšie? Ako vytvoriť uličku v záhrade vlastnými rukami?


 

Záhrada- Merkury Market

V tomto článku:

1. Ako naplánovať chodníky v záhrade

2. Z akého materiálu urobiť cestičku v záhrade?

3. Nápad na cestu do záhrady. Vykonávanie krok za krokom



Ako naplánovať chodníky v záhrade

Každá záhradná cesta by mala byť premyslená a prakticky rozložená. Čomu stojí za to venovať pozornosť pri plánovaní rozloženia uličky? V prvom rade k jednotlivým zónam v záhrade. Cesty by mali byť položené tak, aby na jednej strane umožňovali voľný prístup do každej časti záhrady a na druhej strane poskytovali jednotný štýl. Rozloženie chodníkov by preto malo byť naplánované tak, aby bola zachovaná striedmosť a rovnováha. Záhradné chodníky by vám mali uľahčiť prístup na miesto, kde bol zriadený záhradný nábytok, záhradné bazény, záhradné trampolíny a záhradné domčeky, zavesené hojdacie siete a záhradné hojdačky, organizované detské ihriská pre deti a štvornohých priateľov. Uličky by mali spájať terasu a miesta na oddych v záhrade. A čo je najdôležitejšie, mali by nevyhnutne zdobiť a oddeľovať kvetinové záhony, zóny jednotlivých kríkov, rastlín a kvetov. Predtým, ako sa pustíte do práce, zamyslite sa, kam v záhrade najčastejšie chodíte? Kde potrebujete jednoduchý prístup a kde sa ho môžete vzdať. Príliš veľa betónových, kamenných, pieskových alebo tehlových uličiek nebude pôsobiť esteticky.

Usporiadanie chodníkov v záhrade by malo byť súčasťou záhradného návrhu. Záhradné chodníky spájajú často navštevované oblasti pozemku, ale zároveň formujú priestor a určujú charakter záhrady a okolia domu. Vnášajú do kompozície dynamiku, určujú smer pohybu na pozemku a vedú k atraktívnym miestam. Cestičky susediace s trávnikom by mali byť v jednej rovine s trávnikom, pretože to uľahčí kosenie, cesty susediace so záhonmi by mali byť umiestnené o niečo vyššie - zabráni to vymytiu pôdy na povrch počas dažďa alebo polievania.


 

Záhradný nábytok- Merkury Market


 

Nápad na cestu do záhrady. Vykonávanie krok za krokom

Krok 1. Príprava podkladu

Prvou a najdôležitejšou etapou práce na alejach v záhrade je správna príprava podkladu. Po určení miesta, kde bude cesta, odstráňte všetky trávniky, trávu, rastliny, machy a lišajníky. Na to môžete použiť lopatu, motyku alebo kultivátor. Očistenú, uvoľnenú a vyrovnanú pôdu zaistite pomocou záhradných okrajov pozdĺž predtým označeného okraja uličiek. Pamätajte si, že plastové hrany sa predávajú po dlhých kusoch, stočené do gule. Ako radia výrobcovia, narovnajte okraje a počkajte niekoľko dní, kým sa materiál vyrovná a prestane sa krútiť. Potom bude jednoduchšie dosiahnuť požadovaný tvar záhradnej cesty.

Krok 2. Upevnenie okrajov

Druhým krokom je pripevnenie krajov k zemi plastovými kolíkmi. Na kraje sú najčastejšie prichytené kolíky, môžete ich kúpiť aj samostatne v našom záhradnom centre Merkury Market. Nezabudnite, že obruba by mala byť inštalovaná tak, aby nevyčnievala nad trávnik. V opačnom prípade môže byť kosenie trávnika náročné. A celé usporiadanie nie je veľmi estetické. Lacná cesta v záhrade, na rozdiel od zdania a mnohých názorov, nevyžaduje veľa práce a profesionálnych schopností. Vykonajte prácu krok za krokom podľa našich pokynov

Krok 3. Pokladanie agrotextílie

Aby boli cestičky pevné a estetické zároveň, pred aranžovaním podest, platní, kociek, kameňov alebo iných materiálov použite špeciálnu čiernu alebo hnedú agrotextíliu. Takýto výrobok, známy tiež ako škôlkarská podložka alebo mulčovacia tkanina, má potlačiť rast buriny a udržať optimálnu vlhkosť pôdy. Vďaka tomu je cesta menej vystavená vode a drevené prvky cesty sú riadne izolované. Ak nechcete používať agrotextíliu priamo na záhonoch, odstrihnite ju tak, aby viedla plánovaná cesta z podest.

Krok 4. Zrolujte rohy rohože

Po položení podložky ju bezpečne pripevnite čapmi k zemi. Pamätajte si, že aj keď veľmi opatrne orezávate okraje podložky, môže sa čoskoro začať trieť. Aby bola vaša cesta chránená pred nevzhľadnými živlami, preložte jej okraje dovnútra. Potom vaša cesta v záhrade bude dlhšie tešiť oko s elegantným povrchom.

Krok 5. Umiestnenie vybraného materiálu

Posledným krokom je samozrejme usporiadanie podest, schodov alebo jednotlivých panelov - čokoľvek sa vám páči. Bez ohľadu na typ materiálu stojí za to postarať sa o jeho stabilitu, takže ak sa hýbe, dodatočne ho posypte kôrou alebo štrkom. Ak chcete, môžete pokračovať a skombinovať oba materiály. Nezabudnite, že podklad môže časom rednúť, pretože bude ovplyvnený rôznymi poveternostnými podmienkami. Je veľmi dôležité z času na čas doplniť kôru alebo štrk - z estetických aj bezpečnostných dôvodov.


 

Záhrada- Merkury Market


 

 Z akého materiálu urobiť cestu v záhrade?

Výber materiálu na záhradné chodníky je skutočne veľký. Aký bude ich konečný vzhľad, závisí úplne od vás, vašich preferencií a vkusu. Aké sú najobľúbenejšie materiály pre cesty a uličky? Čo si naši klienti najčastejšie vyberajú? Tu sú najobľúbenejšie návrhy:

Betónové cesty

Betón je najčastejšie používaným materiálom na spevnenie povrchu domu a stavbu chodníkov v záhradnom priestore. Rôzne tvary, vzory a textúry, ako aj veľkosť jednotlivých prvkov, ich povrchová úprava a sýte farby vám umožňujú zladiť povrch s prostredím v rustikálnom, škandinávskom, modernom a očarujúcom štýle. Na predaj sú kocky štylizované ako stará dlažba imitujúca kameň a dosky napodobňujúce brúsenú žulu alebo surový pieskovec. Napriek tomu, že sa betónové prvky vyznačujú vysokou trvácnosťou, oplatí sa ich impregnovať, aby sa znížil prienik vody a nečistôt do ich štruktúry. Pozor by ste si mali dávať aj v zime pri odpratávaní snehu - ľad radšej nerozbíjajte ostrými nástrojmi, pretože môžete poškodiť ich vonkajšiu vrstvu.

Klinkerové dláždené cesty

Klinkerový kameň je pevný a odolný materiál. Odolný voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, nemení farbu, neabsorbuje nečistoty, je odolný voči nárazom a oderu. Môže zostať nezmenený mnoho rokov. Vyzerá veľmi elegantne obklopený rastlinami. Klasické cestičky uložené do vzorus rybej kosti - obzvlášť tie s tradičnou hrdzavou farbou - pripomínajú staromódne romantické záhrady. Veľmi účinné sú starožitné alebo ručne tvarované prvky s nerovným povrchom a prirodzeným zafarbením.

Kamenné cesty

Záhradný kameň je prírodný, ušľachtilý a univerzálny - hodí sa do mnohých rôznych štýlov a záhradných úprav. Dokonale sa hodí k iným materiálom, ako je drevo alebo sklo. Cesty sú najčastejšie dláždené žulovými kockami. Kocky zo žulových kameňov sú veľmi trvácne a odolné voči meniacim sa poveternostným podmienkam, nemusia byť impregnované. Čadič, porfyr a syenit majú podobné vlastnosti. Vyrábajú sa z nich aj dlažobné kocky. V záhrade, medzi zeleňou, veľmi pekne vyzerajú neformálne chodníky z voľne usporiadaných nepravidelných kamenných dlažieb. Kamenné uličky ozdobia každú záhradu. Veľké kamene a malé kamienky si môžete naaranžovať sami, pričom v záhradách vytvoríte mozaikové kompozície. Kameň ponúka úžasné možnosti aranžovania. Navyše je funkčný a vyzerá mimoriadne esteticky.

Drevené cesty

Drevené chodníky vyzerajú pekne vo vidieckych záhradách a svojim štýlom odkazujú k prírode. Ich nevýhodou je, že sú menej trvácne ako chodníky z iných materiálov. Trvácnsoť sa dá zvýšiť impregnáciou masívneho dreva a umiestnením štrkového odtoku pod povrch. Najdlhšie vydržia chodníky z dubového dreva. Oveľa kratšie - smrek a borovica. Plynutie času lepšie tolerujú povrchy na priepustnom podklade, na slnečnom, ľahko suchom mieste. V tieni drevo absorbuje a zadržiava vlhkosť, čo má za následok biologickú koróziu a netreba zabúdať, že mokré drevo je klzké.

Štrkové cesty

Štrkové chodníky sa hodia k dôstojným rastlinám, kríkom a stromom. Skromné ​​a nenáročné - nepútajú pozornosť, ale zdôrazňujú hodnotu záhrady. Stojí za to ich vytvoriť tam, kde chceme zobraziť rôzne druhy rastlín. Sú vytvárané z kameniva s veľkosťou 5-25 mm s ostrými hranami, pretože dobre klinujú. Na druhej strane riečny štrk nie je vhodný, pretože má zaoblené povrchy, čo znamená, že jeho zrná sa ľahko pohybujú a povrch nie je stabilný. Kamenivo z mäkkých hornín sa tiež neodporúča - vápenec alebo dolomit. Vplyvom dažďa a mrazu sa rýchlo ničia, zalesňujú sa a tvoria zbitú vrstvu.


 

Záhrada- Merkury Market


Inšpirujte sa!!!

 

 

 

Záhradné sety

Záhradné hračky pre deti

 Záhradné bazény 

Záhradný nábytok

Záhradné hračky pre deti

 

 

Späť