Ako využívať saunu v zime
Zimné mesiace môžu byť pre naše telo náročné. Nedostatok slnka, suchý vzduch vo vykúrených miestnostiach, mráz nepriaznivo vplývajúci na pokožku, ale aj znížená imunita, a teda častejšie infekcie – to všetko v nás vyvoláva potrebu zahriať sa a zlepšiť si náladu ako kedykoľvek predtým. Skvelý spôsob, ako očistiť telo a cítiť sa lepšie, je sauna! Zistite, aké má účinky a ako ju využiť, aby v zime priniesla čo najviac výhod!
V tomto článku:
1. Prečo sa oplatí využívať saunu
3. Po pobyte v saune je vhodné ochladiť telo vodou
Prečo sa oplatí využívať saunu
Bez ohľadu na to, či máme súkromnú saunu, alebo musíme ísť do bazéna či SPA salónu, rozhodne sa to oplatí! Saunovaním sa telo čistí od toxínov, ktoré sa hromadia v dôsledku stresu, nesprávnej výživy, znečistenia ovzdušia a mnohých ďalších faktorov. Vďaka tomu má pozitívny vplyv na našu pokožku, ktorá vyzerá lepšie, kozmetika sa rýchlejšie a efektívnejšie vstrebáva, vlasy sa lesknú a nahromadený tuk nám rýchlejšie uniká z tela.
Sauna v zime
Saunovanie zrýchľuje metabolizmus – to je dobrá správa pre ľudí, ktorí by chceli schudnúť, no v zime s tým majú veľký problém. Pobyt na takomto mieste bude pre Vás relaxom, ak ste v strese, unavení a máte napäté telo. Saunovanie v zime navyše rozširuje cievy, a tým zlepšuje krvný obeh. Navyše účinky saunovania podporujú imunitný systém, ktorý začne lepšie bojovať so všetkými druhmi infekcií.
Čo ešte sauna ponúka? Bolo dokázané, že znižuje nepohodlie spojené s určitými pľúcnymi ochoreniami. Ak však bojujete s chronickým zdravotným stavom, pred použitím sa poraďte so svojím lekárom.
Naplánujte si čas na použitie sauny
Na použitie sauny by ste sa mali dobre pripraviť. V prvom rade si dobre rozmyslime dennú dobu, kedy k nej pôjdete. Počas pobytu v saune telo intenzívne pracuje a preto sa v dôsledku toho po opustení očisťujúcej miestnosti pravdepodobne budeme cítiť unavení. Preto je dobré si návštevu naplánovať po práci, nie pred ňou. Nie pred cvičením, ale po ňom. To je dôvod, prečo majú bazény často nápis, že by ste mali najskôr plávať a potom relaxovať v saune.
Do sauny radšej nechoďte, keď ste hladní alebo prejední. V prvom prípade môže vysoká teplota a intenzívna práca tela spôsobiť mdloby. Pri druhom nebude tráviaci organizmus správne reagovať na saunu – nebude správne absorbovať a vydávať teplo.
Pripravte sa na návštevu sauny
Pred vstupom do sauny sa osprchujte a celý sa dôkladne osušte uterákom. Potom opláchnite sedadlá v saune. Nejde len o hygienu, ale aj o komfort používania parnej miestnosti.
Sauna známa z filmov je miestom, kde sú užívatelia zabalení do uterákov. V praxi je však za daných okolností najlepšie bez oblečenia . Naše telo sa najlepšie očistí od všetkých toxínov, ak nie je ničím zakryté. Výnimkou je suchá sauna.
Sauna v dome
V suchej saune (fínska sauna) je potrebné uterák mať– používame ho v sede, pričom by sme nemali sedieť priamo na dreve. Je naozaj dobré sa týchto prvkov holou pokožkou vôbec nedotýkať – dokonca ani pokožky na chodidlách.
Bez ohľadu na to, či idete do SPA alebo plánujete vybaviť si vlastnú záhradu saunou, zoznámte sa s typmi tohto typu konštrukcií.
Fínska sauna
Nazýva sa aj suchá sauna a je najznámejším a najrozšírenejším kúpeľným domom na saunovanie. Teplota vo fínskej saune dosahuje dokonca 85-110 stupňov Celzia. Ako môže ľudský organizmus vydržať také teplo? A to všetko vďaka tomu, že vlhkosť vzduchu je veľmi nízka – okolo 10 %. Moderné fínske sauny sú skvelým prostriedkom aj na zmiernenie reumatických bolestí, posilnenie imunity organizmu a zlepšenie celkovej pohody.
Mokrá sauna
Toto je miesto, kde horúce kamene polievame studenou vodou. Teplota v mokrej saune je nižšia - cca 60-85 stupňov, ale vlhkosť vzduchu dosahuje 50%.
Parná sauna
Na rozdiel od iných typov sáun je v parnej miestnosti podlaha a lavice pokryté dlaždicami, nie panelmi a doskami. Napriek pomerne miernej teplote (okolo 50 stupňov Celzia) tento typ sauny spôsobuje intenzívne potenie vďaka veľmi vysokej vlhkosti vzduchu - až 100%. Vzhľadom na absenciu veľkého zvýšenia telesnej teploty je možné parnú saunu využívať aj každý deň.
Infračervená sauna
Ako už názov napovedá, infrasauny sú miesta, kde sa teplo vytvára infračervenými lúčmi. Ide o najmenej zaťažujúci a najmiernejší typ sauny, ktorý môžu využívať aj starší ľudia a deti. Vyznačuje sa nízkou teplotou (od 30 do 60 stupňov) a nízkou vlhkosťou vzduchu. Organizmus sa v ňom zahrieva až do hĺbky 4 cm. Výsledkom je, že infrasauna, aj keď mierna, pôsobí na náš organizmus rovnako blahodarne ako ostatné druhy sáun. Navštíviť ju môžete aj 3x týždenne.
Po pobyte v saune je vhodné ochladiť telo vodou
Akú saunu si teda vybrať? Ukazuje sa, že na tom až tak nezáleží. Pokiaľ nemáme zdravotné kontraindikácie, prospeje nám pobyt v každej z nich. Bez ohľadu na typ sauny, zakončite našu návštevu sprchou so studenou vodou. Po odchode sa oplatí naniesť aj spevňujúci balzam.
Sauna v záhrade!
Pred pár rokmi sme si vlastné záhradné sauny spájali s luxusom, ktorý si mohol dovoliť len málokto. Dnes sa táto situácia výrazne zmenila a vlastné záhradné SPA vieme zorganizovať za menej ako 10 tis. zlotých. Takýto relax na záhrade nie je vyhradený len letným večerom. Studený pobyt v saune nielenže posilňuje imunitu, ale zlepšuje aj vzhľad pokožky a náladu.
Ako sa dá záhradná architektúra obohatiť o takýto jedinečný prvok? Na výber máme dve možnosti: kúpa hotového výrobku alebo stavba sauny svojpomocne. Hotové pece do sauny dostupné v našej predajni výrazne uľahčujú výber druhej možnosti. Pre kutilov sme pripravili aj ponuku hotových prvkov na stavbu. Medzi takéto doplnky do sauny patria lavičky a operadlá. Malo by sa však pamätať na to, že na rozdiel od zdania je nákup hotového výrobku lacnejší ako jeho výstavba od začiatku.
Po návšteve sauny je dobré dať si studenú sprchu. Výsledkom je, že pokožka vyzerá zdravšie a starne pomalšie. Sprchovací kút vedľa sauny je veľmi dobrý nápad. Šťastní majitelia prístupu k jazeru na svojom pozemku a tí, ktorí majú záhradný bazén, ich môžu s istotou využívať v takejto úlohe! Samozrejme, oplatí sa postarať aj o ďalšie prvky infraštruktúry, ako sú osvetlenie a vonkajšie svietidlá či záhradný nábytok.
Pravidelné saunovanie v zimnom období, po ktorom nasleduje studený kúpeľ, je skvelý spôsob, ako zostať zdravý po celý rok! Z tela sa tak ľahšie zbavite toxínov, pokožka sa navyše rozžiari a ľahšie sa zredukuje zbytočné tukové tkanivo – vysoké teploty totiž urýchľujú metabolizmus. Určite to stojí za to!
INŠPIRUJ SA!!!
Fínska sauna - ako ju používať? Výhody, odporúčania a kontraindikácie | |
Čo dáva sauna - výhody používania záhradnej sauny | |
Čo je to kompozit? Kde ho môžete použiť? |