Terasové dosky – aké si vybrať
Vzhľad terasy ovplyvňuje estetiku a výzdobu každého domu. Aby terasa vyzerala naozaj dobre, musí byť jej povrch obložený vizuálne atraktívnym materiálom. Nič vašej terase nepridá kúzlo ako terasové dosky. Drevená povrchová úprava má množstvo výhod. Je to dobrý tepelný izolátor. Tento materiál nenamŕza ani sa neprehrieva, takže je príjemný na dotyk bez ohľadu na počasie. Drevo sa vďaka svojej prirodzenej a teplej farbe ľahko prispôsobuje svojmu okoliu. Bude teda harmonizovať s akýmkoľvek použitým konceptom usporiadania. Ako zvoliť správne kvalitné dosky na obloženie terasy? Aký materiál bude najlepší? Dúfame, že s našimi radami to nebude ťažké.
Terasové dosky - druhy
Drevo určené na terasové dosky a plošiny musí byť čo najhustejšie a najtvrdšie, vďaka čomu bude odolné voči náročným poveternostným podmienkam, najmä tým, ktoré panujú počas zimy. Jeho znakom by mala byť tiež necitlivosť na škodcov, plesne a huby. Medzi typmi terasových dosiek sa rozlišujú drevené a kompozitné dosky. Prvé môžu byť vyrobené z exotického dreva, nášho dreva alebo iných európskych krajín. Existuje tiež celý rad drevených dosiek, ktoré prechádzajú špeciálnym tepelným spracovaním - tzv termodrevo.
Drevené terasové dosky
Dosky na terasu z exotického dreva
Exotické drevo je jedným z najobľúbenejších. Vyznačuje sa jedinečnou textúrou a ušľachtilou tmavou farbou. Tento druh dreva má vysokú hustotu, tvrdosť a odolnosť voči meniacim sa poveternostným podmienkam a oteru. Vďaka obsahu olejových látok je mimoriadne odolný voči vode, plesniam, hubám a škodcom. Ako jediné sa exotické dosky vyznačujú trvácnosťou stanovenou na cca 20 - 25 rokov. Vďaka tomu nie je potrebné ich zabezpečenie. Malo by sa však pamätať na to, že bez použitia impregnačných prostriedkov stráca exotické drevo svoju prirodzenú farbu asi po 2 - 3 mesiacoch. Dosky z exotického dreva sa najčastejšie vyrábajú zo stromov, ako sú: cumaru, ipe, tatajuba, massaranduba, kempas a bangkirai.
Terasová doska zo slovenského a iného európskeho dreva
Na stavbu terás sa používa aj drevo zo Slovenska alebo iných európskych krajín. Je veľmi často používané kvôli svojej prírodnej kráse, atraktívnej cene a ľahkej dostupnosti. Z hľadiska technických parametrov a trvácnosti toto drevo ustupuje tomu exotickému. Ak je však správne ošetrené a udržiavané, jeho životnosť sa môže výrazne predĺžiť.
Najbežnejšie je ihličnaté drevo - borovica a smrek. Drevené dosky môžu byť vyrobené aj z európskeho smrekovca. Z listnatých stromov sa najčastejšie používa dub. Druhy dreva používané na výrobu dosiek sa líšia vzhľadom a vlastnosťami. Dubové drevo prevyšuje všetky ostatné európske druhy, pokiaľ ide o trvácnosť, odolnosť a pevnosť. Vyznačuje sa krásnou, jasnou farbou. Borovica je materiál s jasnými farbami a značnou jemnosťou. Má veľa uzlov. Kvôli nízkej odolnosti proti poveternostným podmienkam, ako aj pôsobeniu škodcov, húb a plesní je potrebné dosky impregnovať. Vďaka takto chránenej vonkajšej ploche môže byť ich životnosť až 10 rokov.
Smrekové dosky sú klasifikované ako mäkké. Vyznačujú sa svetlo žltou farbou. Obsahujú značné množstvo živice a pravidelne rozložené krúžky a uzly. Vyžadujú tiež impregnáciu a trvácnosť je rovnaká ako u borovicových dosiek. Dosky zo smrekovca sa vyznačujú lepšími parametrami ako predchádzajúce druhy dreva. Sú odolnejšie, tvrdé a odolné voči škodcom a plesniam. Vyznačujú sa viditeľnou zrnitosťou a veľkým počtom uzlov. Prakticky v nich nie je žiadna živica. Po správnej impregnácii zostávajú trvácne asi 15 rokov.
Zaujímavou alternatívou zdobenia podlahy terasy sú dosky zo sibírskeho smrekovca. Majú oveľa lepšie pevnostné charakteristiky ako vyššie uvedené druhy a vyznačujú sa väčšou trvácnosťou. Je to materiál so značnou tvrdosťou a mierne oranžovou alebo striebornošedou farbou. Sibírsky smrekovec má veľmi viditeľné zrno s malými hrčkami. Po podrobení procesu impregnácie je možné takéto dosky úspešne používať až 20 rokov.
Termodrevo
Termodrevo vzniká vďaka procesu tepelného spracovania. Vďaka tomu získava vlastnosti, ktoré sú nadradené exotickému a európskemu drevu. Vystavenie drevu vysokej teplote (150 - 220 stupňov C) ho vytvrdzuje a zlepšuje jeho vlastnosti. Jeho absorpcia vody je znížená, čo ho robí odolnejším voči zmenám vlhkosti. Určite je odolný voči hubám, plesniam a škodcom. Proces tepelnej úpravy zaručuje, že terasové dosky sú chránené pred zmrštením a zdeformovaním vplyvom vonkajších poveternostných podmienok. Drevo tiež mení farbu. Stáva sa tmavým a veľmi podobným exotickým doskám. Šedne a vplyvom slnečného žiarenia vybledne. Preto je potrebné používať tradičné impregnačné prípravky a špeciálne ochranné látky s pigmentovými alebo UV filtrami. Najbežnejším typom termodreva je jaseň, buk, dub a borovica. Trvácnosť tohto druhu dreva sa odhaduje na 20 - 25 rokov bez ochrany.
Kompozitná doska na terasu
Kompozitné terasové dosky sú vyrobené z drevenej múky a plastu, najčastejšie z polyvinylchloridu (PVC) a polypropylénu (PP). Sú veľmi trvácne a odolné voči poveternostným podmienkam, škodcom, plesniam a hubám. Nepraskajú, neopotrebovávajú sa a nekrútia sa. Ľahko sa čistia a majú dlhú životnosť až 25 - 30 rokov. Nevyžadujú žiadnu údržbu. Ukladanie kompozitných dosiek je jednoduché a rýchle. Kompozitné dosky sú tenšie ako drevené dosky. Napriek tomu sú schopné vydržať ťažké bremená. Kompozitné dosky majú špeciálne drážky, ktoré im dodávajú protišmykové vlastnosti.
Ako zvoliť parametre palubných dosiek
Najdôležitejším parametrom terasových dosiek je životnosť. Musia byť tiež dostatočne tvrdé, odolné proti oderu, poveternostným podmienkam, hubám, plesniam a škodcom. Dôležitým parametrom je tiež ich odolnosť proti mechanickému poškodeniu. Z tohto hľadiska sú najlepšie kompozitné dosky a termodrevo. Spomedzi druhov dreva, ktoré sa najčastejšie vyberajú na terasu, sú najlepšie exotické druhy. V prípade klasických terasových dosiek by ste si mali dať pozor na ich hrúbku, ktorá by mala byť od 24 do 30 mm. Výberom dosiek vhodnej hrúbky bude možné poškodený vonkajší povrch obrúsiť. To im dá väčšiu odolnosť. Je tiež potrebné pripomenúť, že niektoré terasové dosky potrebujú impregnáciu. Kompozitné dosky a termodrevo to nevyžadujú. Impregnácia drevených dosiek je nevyhnutná a mala by sa vykonávať pravidelne - najmenej raz ročne.
Okrem nákupu výrobkov na ochranu dreveného povrchu musíte mať v zásobe aj vhodné montážne príslušenstvo, ktorého široký výber nájdete v obchode Merkury Market.