Stavba altánu v záhrade. Ako naplánovať prácu? Na čo pamätať?

25.07.2021

Svojpomocne vyrobený záhradný altánok vyzerá nádherne a dáva veľa spokojnosti! Predtým, ako sa pustíme do stavby, si však pripravíme projekt - nielen samotnú stavbu, ale najlepšie celú záhradu. Vďaka tomu bude vonkajší priestor na našom pozemku praktický a estetický. V našom sprievodcovi sa zameriame na stavbu toho najobľúbenejšieho a najľahšie vyrobiteľného - drevený záhradný altánok.


Plánovanie výstavby altánu


O zvážení záhradného altánku treba myslieť už vo fáze návrhu záhrady. Vďaka tomu budeme vedieť, ako viesť elektriku, plánovať cesty a ďalšie prvky, napríklad jazierka alebo záhradné fontány. Samozrejme treba brať do úvahy aj príslušné predpisy. Aj keď v domácej záhrade staviame obyčajný altánok s rozlohou do 35 m2, musíme podať príslušnému úradu oznámenie pre umiestnenie pozemku. Stavebné povolenie sa nevyžaduje.
 


V tomto článku:


1. Z čoho postaviť záhradný altánok?
2. Ako postaviť záhradný altánok?
3. Koľko stojí stavba záhradného altánku?

INŠPIRUJ SA!!!


 


Záhradné altánky a prístrešky- Merkury Market

Potreba podať oznámenie sa nevzťahuje na budovy do 35 m2 postavené v areáli záhrad pre zamestnancov alebo rodiny. Toto pravidlo sa okrem iného vzťahuje aj na terasové pergoly, zastrešenie terás a domčeky na náradie. Záhradný altánok nemôže byť vyšší ako 5 m pre strmú strechu a 4 m pre rovnú strechu. Na každých 500 m2 pozemku je najviac jeden drevený alebo murovaný altánok. Stavebný zákon pojem záhradný altánok nedefinuje. V praxi sa používa s rôznymi významami. Tradične je to otvorené zariadenie poskytujúce úkryt pred slnkom a dažďom. So strechou a podlahou. Drevené záhradné altánky sú u nás najobľúbenejšie. 

 

Z čoho sa dá postaviť záhradný altánok?


V rozpočtovej verzii je altánok najlepšie vyrobený zo smrekovej alebo borovicovej dosky. Táto lacná a ľahko dostupná surovina nemusí byť horšej kvality ako tvrdšie drevo. Pokiaľ si spomenieme na jeho dobrú ochranu a pravidelnú údržbu pomocou výrobkov ako sú impregnácie alebo laky na drevo, altánok nám bude slúžiť mnoho rokov! Potrebujete na to drevené hranoly a konštrukčné stĺpy. Samozrejme môžeme siahnuť aj po drahších, ale odolnejších materiáloch, ako sú dubové, jedľové alebo smrekovcové dosky. Priaznivci módnych, dizajnérskych riešení v rustikálnom štýle sú dnes ochotní rozhodnúť sa pre zrubové altánky. Pokiaľ ide o podlahu, najtrvanlivejší efekt sa dosiahne vytvorením betónového základu. Aby bol efekt o niečo atraktívnejší, stojí za to naň umiestniť panely a dosky určené do exteriéru. Strecha je najlepšie pokrytá šindľom alebo doštičkami z osiky. Zaujímavou alternatívou k týmto materiálom je doska, ​​ktorá dodatočne izoluje vnútornú časť altánku proti zahriatiu. 

 

Ako postaviť záhradný altánok?


Stavbu altánku začíname vytvorením projektu. Nemusí byť veľmi presný - je dôležité, aby určoval rozmery konštrukcie, tvar a typ materiálu. Ak má náš altánok obsahovať záhradný nábytok, musíte poskytnúť dostatok priestoru, aby ste sa mohli voľne pohybovať. Dizajn altánu nemusí byť štvorcový, ale mal by byť symetrický. Ak sa v DIY cítime lepšie ako v projektovaní, využime hotové riešenia.

Krok 1: Budovanie základov

Začíname s prípravou plochy pre altánok. Z pôdy odstránime kamene, korene a všetky nečistoty. Aby bola základňa konštrukcie stabilnejšia, stojí za to vyrovnať zem zmesou piesku a cementu. Potom na miesto rohov vložte kolíky a medzi nimi natiahnite špagát - označuje steny altánku. Malé záhradné altánky nevyžadujú betónový poter. Na miestach konštrukčných stĺpov stačí vykopať jamy hlboké asi 70 cm. Ďalším krokom je príprava tzv plastická malta. Zmiešame vodu s jedným dielom cementu a siedmimi dielmi piesku alebo štrku. Predtým, ako hmota stuhne, umiestnime do nej oceľové kotvy - budú slúžiť na montáž konštrukčných stĺpov.


Záhradné altánky a prístrešky- Merkury Market

Po zaschnutí malty sa konštrukčné stĺpy pripevnia k oceľovým kotvám silnými skrutkami. Potom k nim pripevníme steny pozdĺž stien a základov - vodorovné prvky na základni konštrukcie. Malý, ľahký altánok je možné umiestniť na púzdra zatĺkané do zeme. Toto však nie je odporúčané riešenie z dôvodu nedostatočnej stability. Trámy pripevníme kolmo na vchod do altánku, ku ktorému pribijeme drevené podlahové dosky. Ak ste sa rozhodli pre zámkovú dlažbu, tento prvok nie je potrebný. 

Krok 2: Konštrukcia altánu - drevené prvky

Je čas na steny. Najjednoduchším riešením je nákup dekoratívnych, azurových prvkov. Nájdeme ich v záhradných obchodoch a kutilstvách. Samozrejme, steny si môžete vyrobiť aj sami podľa vlastnej predstavy. Nezabudnite najskôr vopred premerať a narezať dosky a hranoly na správnu dĺžku. Nie všetky záhradné altánky majú azurové steny - niektoré sú založené výlučne na pevných konštrukčných stĺpoch. V takom prípade altánok chráni pred dažďom a slnkom, ale zo zrejmých dôvodov nie pred vetrom.


Záhradné altánky a prístrešky- Merkury Market

Iní uprednostňujú úplne uzavreté altánky so zatvorenými oknami. Kvôli relatívne vysokej obtiažnosti montáže je v takom prípade lepšie mať hotové prvky. O to viac, že ​​toto riešenie nie je oveľa nákladnejšie ako samostatná práca. 

Krok 3: Strecha altánu
Projekt altánku môže zahŕňať vytvorenie valbovej strechy alebo rôzne variácie - jednospádová, osemhranná atď. Predpokladajme, že naša záhradná architektúra zahŕňa výstavbu altánu s valbovou strechou. Základ je postaviť pevný, drevený rám z trámov. Upevňujeme ich k sebe klincami a dodatočne ich spevňujeme uhlovými vzperami. Ďalším krokom je pripevnenie dosiek alebo dosiek OSB ku kostre. Aby altánok poskytoval dobrú ochranu pred vlhkosťou, mala by sa na strechu položiť vrstva strešnej lepenky alebo bitúmenového šindľa. Takto vyrobená izolácia tvorí hlavný strešný materiál. Alternatívou k týmto materiálom sú doškové alebo kovové strešné škridly. 

 

Koľko stojí stavba záhradného altánku?


Záhradný altánok vyrobený od základu bude stáť asi 500 - 1 tisíc. EUR. Ak má byť táto konštrukcia komplikovanejším alebo neobvyklejším prvkom záhradnej architektúry, musíme počítať s ešte vyššími nákladmi. Je potrebné pamätať na to, že budeme potrebovať nielen stavebné materiály, ale okrem iného aj doplnky záhradnej architektúry, farby a laky, maliarske náradie a pod.

Záhradné altánky a prístrešky- Merkury Market



Ak chceme presne určiť cenu nášho altánu vlastnej výroby, môžeme si u projekčnej kancelárie objednať odhad investičných nákladov. Toto je dobré riešenie najmä pre priestranné a pokročilé konštrukcie - vďaka tomu investičná cena nepresiahne naše možnosti a očakávania. V prípade potreby budeme mať tiež čas na skorigovanie príliš ambicióznych plánov. Stojí za to si odpovedať na otázku, prečo sme sa rozhodli, že si altánok vyrobíme sami. Ak nám záleží iba na nákladoch, ekonomickejším riešením bude nákup hotovej konštrukcie.

V obchodoch a marketoch je veľmi veľký výber altánkov rôznych veľkostí a tvarov. Farbu je možné kedykoľvek prispôsobiť individuálnym preferenciám. Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek výber, drevený altánok v záhrade je skvelý nápad! Nielenže krásne vyzdobí priestor, ale poskytne aj pokojné miesto na odpočinok a spoločné trávenie času pre celú rodinu!


INŠPIRUJ SA!!!  

Záhradné grily
Záhradné grily Terasové dlaždice Bazény

 

 

 


 

Späť