Záhradné domčeky pre deti - drevené, plastové, so šmýkačkou. Inšpirujeme!
Vlastná, krásne upravená a udržiavaná záhrada je jedným z dôvodov, prečo sa ľudia rozhodnú kúpiť dom, nie byt. Takýto priestor poskytuje veľa možností - od výstavby bazéna po výsadbu záhrady alebo výstavbu detského ihriska. Oddych vonku na pohodlnom prútenom kresle je pre dospelých dostatočnou zábavou. Deti potrebujú na hranie viac podnetov. V tomto článku sa pokúsime poradiť, ako zariadiť priestor okolo domu tak, aby bol vhodný pre dospelých aj pre deti.
Aký záhradný domček pre deti zvoliť?
Detské záhradné domčeky sú vyrobené z dreva alebo plastu. Pred rozhodnutím o konkrétnom modeli stojí za to poznať ich výhody a nevýhody. Aké záhradné domčeky rozlišujeme pre deti?
Plastový záhradný domček pre deti:
plastový záhradný domček sa zmestí do každej záhrady. Môže byť tiež umiestnený vo vnútri domu, pretože nezaberá veľa miesta, plastový druh domčeka neobsahuje žiadne nebezpečné prvky. Je možné ho kúpiť aj pre najmenšie deti; jeho konštrukcia sa ľahko inštaluje.
Drevené záhradné domčeky pre deti:
sú k dispozícii v niekoľkých veľkostiach; sú veľmi stabilné a odolné voči poveternostným podmienkam; neobsahujú prvky, ktoré by mohli byť pre deti nebezpečné; ak je drevený dom správne impregnovaný, vydrží v nezmenenej podobe mnoho rokov; vďaka svojej veľkosti môžu ich používať ako mladšie, tak aj staršie deti.
Drevený záhradný domček pre dieťa na stĺpoch:
montáž dreveného záhradného domčeka na stĺpoch sa bude najlepšie hodiť do stredných a veľkých záhrad; vďaka svojej výške sa bude skvele hodiť pre školou povinné deti ale i pre staršie; vďaka vhodnému usporiadaniu sa drevený domček na stĺpoch môže zmeniť na akýsi druh domčeku na strome ; vzhľadom na výšku by sa zábava mala konať pod dohľadom rodičov; záhradný domček z borovicového dreva vďaka príslušnej impregnácii bude slúžiť mnoho rokov.
Modulárny detský domček pre záhradu:
tento typ domčekov sa odporúča pre stredné a veľké záhrady; vďaka modulárnej stavbe „rastie“ spolu s dieťaťom, čo umožňuje prispôsobiť jednotlivé prvky záujmom dieťaťa; všetky prvky záhradného domčeka pre deti je možné inštalovať alebo demontovať kedykoľvek; vďaka použitiu vysoko kvalitných prvkov vám bude úspešne slúžiť mnoho rokov.
Rozmery a tvar
Detské záhradné domčeky môžu mať rôzne veľkosti. Pri výbere správneho variantu by ste mali brať do úvahy počet detí, ktoré ho budú súčasne užívať, a ich vek. Pre deti vo veku od 1 do 3 rokov odporúčame domčeky s rozmermi 100 cm x 100 cm x 100 cm. Rodičom starších detí sa odporúča, aby investovali do modelu s minimálnymi rozmermi 150 cm x 150 cm x 150 cm alebo 200 cm x 200 cm x 170 cm. Ak sa má detský domček používať mnoho rokov, stojí za to dodržiavať pravidlo: čím väčší, tým lepší. Konečný výber správnej veľkosti závisí aj od finančných možností a voľného miesta na záhrade. Ak je ho dostatok, môžete skúsiť vytvoriť celé ihrisko. Ak je menej miesta, bude sa dobre hodiť drevený detský domček. Pre záhrady s malou plochou odporúčame plastové domčeky.
Výrobný materiál
Na výrobu záhradných domčekov pre deti sa najčastejšie používa drevo alebo plast. Oba tieto materiály sú pre deti bezpečné, majú však veľa výhod a nevýhod. Drevený variant:
je to nákladnejšia možnosť; náklady od 230 do 700 EUR; zaisťuje vysokú bezpečnosť používania, drevo môže mať triesky, aby bol jeho povrch hladký, musí byť brúsený; zvyčajne je určený pre deti od 3 rokov; je potrebné naimpregnovať materiál podľa pokynov výrobcu; je vizuálne atraktívny, pretože je podobný skutočnému domu; má stálu, dosť ťažkú a pevnú konštrukciu; je možné ho ľubovoľne upravovať, prelakovať, pridať ďalšie prvky; poškodené prvky ľahko opravíte sami.
Plastový variant:
je to lacnejšia možnosť - náklady od približne 80 EUR do 250 EUR; zaisťuje vysokú bezpečnosť použitia; plast dobre tlmí možný pád; je určený pre deti od 12 mesiacov, pre svoje malé rozmery sa používa najčastejšie do 5 rokov; impregnácia je zbytočná, stačí špinu zmyť vodou; je vizuálne atraktívny, pretože má pútavé farby; má nízku hmotnosť, preto sa s ním dá voľne pohybovať; jeho vybavenie je pevné. Prvky nie je možné meniť, zohrieva sa na slnku a ľahko sa poškodzuje.
Bezpečnosť domčeka
Záhradné domčeky, ako je uvedené vyššie, majú množstvo výhod. Vďaka rôznym hracím prvkom sú schopné presvedčiť deti, aby chodili do záhrady a trávili čas vonku. Farebný vzhľad takýchto štruktúr navyše priťahuje pozornosť a nabáda k hre. Aby však bolo dieťa úplne v bezpečí, musí mať drevený aj plastový domček príslušné osvedčenia. Veľmi dôležitým ukazovateľom toho, či je dom určený na používanie deťmi, je certifikát CE. Ak sa nachádza na domčeku, znamená to, že je bezpečné sa v ňom hrať. Je tiež dobré zvoliť pre deti záhradný domček, ktorý pochádza od spoľahlivého výrobcu, alebo ho kúpiť v osvedčenom obchode, napríklad v Merkury Markete. Z bezpečnostných dôvodov by mal byť dom správne vybraný aj do záhrady podľa veku dieťaťa. Za týmto účelom stojí za to oboznámiť sa s označeniami, ktoré musí výrobca umiestniť na obal. Posledným bodom, ktorý je potrebné vziať do úvahy, pokiaľ ide o bezpečnosť detských záhradných domčekov, je ich správne umiestnenie. Aby sa dieťa mohlo hrať v domčeku aj bez dozoru rodičov, malo by byť umiestnené na rovnom a hladkom povrchu. Tiež sa oplatí inštalovať ho dostatočne ďaleko od bazéna alebo rybníka, ak sú umiestnené v záhrade. Zohľadnenie všetkých vyššie uvedených problémov zaručuje bezpečnú hru dieťaťa - bez ohľadu na to, či je zvolený dom z plastu alebo dreva. Výber detských domčekov je veľmi veľký. Pri rozhodovaní o kúpe konkrétneho modelu na hranie stojí za zváženie všetky praktické záležitosti. Drevený aj plastový povrch majú výhody a nevýhody. Je však dôležité, aby sa veľkosť domu prispôsobila veku dieťaťa a aby sa zmestil do záhrady. V záhradnom domčeku na hranie musia byť aj ďalšie prvky vybavenia - ich výber je však individuálna záležitosť.
Detský domček - drevený alebo plastový?
Pokiaľ si stále nie ste istí, ktorý z nich zvoliť - radi vám poradíme. Detské ihriská pre záhradu je možné doplniť záhradným nábytkom, záhradnými trampolínami alebo hojdacími sieťami. Radi vám poradíme.