Zakladáme záhradné jazierko

10.08.2011

 Peknú a udržiavanú záhradu môžeme jednoduchým spôsobom ozdobiť a dať jej romantický výzor, svojpomocne spraveným jazierkom.
 Na začiatku musíme zvážiť, na aký účel chceme jazierko založiť. Ak chceme aby bolo zarybnené, malo by byť umiestnené v blízkosti terasy alebo miesta nášho odpočinku, aby sme sa mohli tešiť pohľadu na plávajúce rybky. Prírodné jazierka by mali byť umiestnené v odľahlejšej časti záhrady.
 Dôležitým činiteľom, nad ktorým musíme pouvažovať pred založením jazierka je jeho vystavenie slnečnému svetlu. Správne miesto by malo byť vystavené slnečnému svetlu 4-6 hodín denne. Ak je vybrané miesto veľmi nasvietené, musíme pamätať na väčšiu hĺbku jazierka, čo ochráni jazierko pred nadmerným otepľovaním vody a rýchlemu množeniu rias.
 Aby nás jazierko neustále tešilo, malo by byť založené čo najďalej od listnatých stromov. Opadajúce lístie sa môže stať zárodkom znečistenia a pokaziť celý efekt našej práce.
 Správne naplánované jazierko je možné urobiť rýchlo a ľahko. Na začiatku si musíme označiť obrys jazierka a rôzne miesta s hĺbkou. Následne je potrebné zmerať potrebné množstvo geotextílie a fólie na vyloženie jazierka. Oba materiály je potrebné odmerať s 15cm rezervou na golier, ktorý zabráni pretekaniu vody.
 Pri výkopových prácach ihneď formujeme výbežky, na ktorých potom zasadíme vodné rastliny. Odporúča sa vytvorenie prvého výbežku na hĺbke 15-20 cm, následne pri hĺbke 30-40 cm. Vzniknuté výbežky by mali smerovať k stene jazierka, aby sa rastlinky nekĺzali do stredu jazierka. Na výsadbu sa vynikajúco hodia podložky z kokosových vlákien, ktoré umožňujú rastlinám dobré zakorenenie. V najstrmších stenách môžeme využiť špeciálne vrecká, dostupné v rôznych tvaroch a farbách, ktoré umožnia pestovanie rastlín na nami vybraných miestach.
 Do hotového výkopu ako prvú dávame geotextíliu, aby ochránili fóliu pred kamienkami, koreňmi a inými vecami, ktoré by mohli fóliu poškodiť. Na geotextíliu dôkladne rozložíme fóliu. Môžeme taktiež použiť fóliu pokrytú drobnými kamienkami, ktorá dá nášmu jazierku viac prirodzený výzor.
 Po vyložení jazierka štrkom a po zasadení rastlín môžeme začať napúšťať jazierko vodou. Na začiatku naplníme jazierko do polovice, počkáme kým sa fólia usadí a dno sa vytvaruje, potom môžeme jazierko doplniť.
 Poslednou etapou je zamaskovanie odstávajúcej fólie. Môžeme to spraviť veľmi ľahko a to pomocou jej zamaskovania kamienkami a rastlinami podľa vlastnej estetickej predstavy.
 Prirodzená krása jazierka vynikne vďaka použitiu rozmanitých druhov rastlín a bohatému výberu ozdobných rybiek. Aby sme sa mohli tešiť dlhé roky peknému pohľadu na jazierko, musíme zabezpečiť správnu biologickú rovnováhu pomocou použitia filtrov a púmp. Veľmi atraktívnym záhradným doplnkom je fontánová pumpa, ktorá okysličuje vodu a zabezpečuje cirkuláciu vody. Fontány sú tým krajšie, čím viac harmonizujú s tvarom a umiestnením jazierka. Aby fontána bola efektívna, treba pamätať aby maximálna výška vodného stĺpca bola rovnaká, ako najkratšia vzdialenosť k brehu jazierka, vďaka čomu sa objem vystrieknutej vody bude celý vracať naspäť do jazierka.
 Vzniknuté jazierko môžete zatraktívňovať pomocou zmeny aranžovania. Najjednoduchším spôsobom je zmena aranžovania rastlín, ale môžeme použiť aj svetelnú dekoráciu. Spôsobov je veľa a ich realizácia záleží len od možností a fantázie.

Kategórie: Záhradná architektúra

Späť