Záhradné altánky a prístrešky
Usporiadanie záhrady či pozemku môže byť pre nás skutočnou výzvou. Zvažujeme, aké výsadby treba urobiť, kde vysadiť nové kríky a kde zariadiť záhradnú architektúru, jazierka a záhradné dekorácie. Ak chcete vytvoriť nádhernú a krásnu záhradu, umiestnite záhradné fontány a nádoby. Záhradné altánky a prístrešky sa stanú dominantou záhradnej architektúry. Krásny a elegantný poskytne užívateľom zaujímavý priestor na voľný čas a atraktívny prvok rozvoja priestoru.
Drevené záhradné altánky a prístrešky
Ľudia stavali drevené záhradné altánky v záhradách po celom svete už po stáročia. V stredoveku boli altánky ústrednými prvkami záhrad v mestách a hradoch v kláštoroch, pričom tieto stavby pochádzali už zo starovekej Mezopotámie. Angličania využívali krásu a jemnosť altánkov na vytváranie naturalistických, voľných záhrad. Dnes ľudia zavádzajú moderné záhradné altánky na reprezentatívne a úžitkové pozemky, pričom ich obľubujú najmä majitelia rekreačných záhrad, kde slúžia ako miesto oddychu a relaxácie.
Drevený záhradný altánok vás ochráni pred dažďom a vetrom, čo umožňuje užívať si grilovanie aj v skoré jarné alebo jesenné dni. Rodinné stretnutia počas letných nedeľných popoludní môžete pohodlne presunúť do altánku, kde je chladnejšie a kde sa vyhnete priamemu slnku. Altánok je ideálnym miestom nielen na stretnutia, ale aj na individuálny oddych a relaxáciu. Pohodlný odpočinok po náročnom dni vám zabezpečí lavička alebo polyratanový záhradný nábytok umiestnený pod altánkom.
Veľký altánok môže nahradiť pavilóny a záhradné stany a často ho ľudia stavajú v blízkosti svadobných domov alebo reštaurácií. Na rozdiel od záhradných altánkov sa pavilóny dajú ľubovoľne skladať a rozkladať. Ľudia môžu postaviť prístrešok aj na základe prelamovaných altánkov.
Konštrukcia
Altánok je veľká architektonická stavba. Tie prelamované domy postavené zo stĺpov a na nich strecha. V závislosti od veľkosti (t.j. vzdialenosti medzi stĺpmi) môžu mať nosníky rôznu hrúbku. Pre malé altánky (do 20 m2, ktorých priemer je 2-4 metre) sa odporúčajú nosníky pre vertikálne stĺpiky s rozmermi 14 cm x 14 cm. Väčšie altány alebo altánky, ktoré budú potrebovať stabilnejšiu konštrukciu (napríklad kvôli silnému vetru alebo silnému sneženiu), môžu použiť na stavbu trámy 16 cm x 16 cm. Dĺžka trámov (a teda aj výška altánku bez strechy) by nemala byť menšia ako 2,2 - 2,5 m. Použi vodorovné trámy s rovnakou hrúbkou ako zvislé trámy, ktoré umiestniš na zvislé stĺpy. Ostatné prvky, ako sú vzpery a krokvy, môžeš vyrobiť z tenších nosníkov (7 cm x 4 cm).
Strechu altánku, ktorú namontuješ na stĺpy, skloň pod uhlom 30° až 45°. Krokvy, ktoré tvoria hlavné konštrukčné prvky strechy, umiestni aspoň každých 1 m. Strechu môžeš pokryť podľa vlastného výberu, či už plechom, plechovými krytinami, škridlami, drevenými šindľami alebo šindľovou strechou. Pri príprave strechy nezabudni na správnu prípravu, ako sú fólie, kontralaty a laty. Ak sa rozhodneš pre šindľovú krytinu, budeš potrebovať plné debnenie, nielen latovanie.
Výška domčeka
Celková výška domčeka by mala byť približne 3,5 m. Altánky môžu mať prelamovanú konštrukciu alebo môžu byť vyplnené priestory medzi stĺpmi. Plno vybudované steny altánku s úspechom využijete v záhrade ako záhradné domčeky alebo domčeky na náradie. V takomto domčeku s altánkom môžeme schovať gril, záhradný nábytok (záhradný stôl a stoličky) či náradie. Zastrešený interiér ochráni zariadenie tak, aby mu neublížil ani dážď, ani silné slnečné žiarenie. Altánok v drevenej záhrade s vybudovanými stenami by mal byť vybavený dverami.
Okná môžeme pridať k plným stenám – pre montáž okien sa oplatí zvoliť model okna, ktorý je ľahký a tenký. Každý výrobok v našej ponuke vždy vykazuje vysokú kvalitu a drevo spracujeme tak, aby bol altánok čo najodolnejší a slúžil roky. Rozmery prispôsobíme vašim potrebám – ponúkame modely s rôznou výškou a šírkou. Drevený altánok by mal byť umiestnený na vhodnom povrchu. Podlaha môže byť z betónu, dlažobných kociek alebo terasových dosiek a jej rozmery závisia od veľkosti altánkov.
Klasické drevené záhradné altánky a prístrešky
Klasický záhradný altánok z dreva staviaš na osemhrannú alebo šesťhrannú základňu, menej často na štvorcovú. Takéto geometrické tvary si vyberáš logicky, keďže z každého vrcholu vychádza zvislý stĺp, ktorý podopiera strechu. Konštrukcia altánkov na základe šesťuholníka alebo osemuholníka je jednoduchá a efektívna, zvládneš ju aj bez moderných nástrojov na meranie vzdialeností. Klasický záhradný domček je ideálny pre okrasné kríky, ako sú hortenzie, azalky, rododendrony či ruže, a tiež pre záhonové kvety a trvalky. Záhrada s klasickým, dreveným záhradným altánkom bude výborným základom pre vytvorenie romantického, vidieckeho či rustikálneho štýlu u nás doma.
Moderné drevené záhradné altánky a prístrešky
K obľúbeným prvkom moderných záhrad patrí aj drevený altánok. Takýto altánok sa vyznačuje jednoduchou, ekonomickou líniou a minimálnym množstvom dekoratívnych detailov. Často sa zavádzajú aj ďalšie materiály: oceľ, sklo alebo kameň. Altánok dokonale zapadne do modernej rekreačnej záhrady v americkom štýle. Dokonale bude ladiť s industriálnym štýlom v mestských záhradách a nesmie chýbať ani v záhradách eklektických.
Ako pripraviť záhradu na jar
Jarný poriadok v záhrade je mimoriadne dôležitý – pre správny rast rastlín a pre ich pekný vzhľad je potrebné sa o ne dobre starať. Jarné práce sú preto predovšetkým čistenie a starostlivosť o rastliny. Súčasťou prác je aj príprava záhradného nábytku...
Ako pripevniť záhradný pavilón?
Spaľujúce slnko, vietor, dážď - čo robiť, aby počasie nezasahovalo do našich plánov tráviť čas s blízkymi v záhrade? Záhradné pavilóny sú dokonalým riešením. Dostupné v rôznych veľkostiach poskytnú ochranu pred nepriaznivými poveternostnými javmi...
Akú podlahu do altánku?
Vlastná záhrada ponúka veľa možností pre odpočinok na čerstvom vzduchu. Altánok v záhrade nám poskytne príjemný chládok v horúcom letnom dni aj úkryt pred dažďom pri náhlych zmenách počasia. Takýto prístrešok umožňuje bezstarostný relax na záhrade bez...